Halhatatlan (Tomás Noronha 10.) 3 csillagozás

J. R. dos Santos: Halhatatlan

Egy ​Hongkongban tartott genetikai konferencián egy kínai professzor bejelenti, hogy megszületett az első génmanipulált ikerpár, majd nyomtalanul eltűnik. Jao Bai professzort a kínai állambiztonsági minisztérium emberei tartják fogva a saját laboratóriumában, hogy ne szivárogtathasson ki több bizalmas információt, miközben tovább kell dolgoznia a szupertitkos Vitruvius-projekten. A projekt célja a szuperember létrehozása, egyrészt génmanipulációval, másrészt kiborgizáció segítségével, de legfőképpen a mesterséges intelligencia fejlesztésével. Ez utóbbiban óriási verseny folyik az USA és Kína között, hiszen akinek előbb sikerül azt kifejlesztenie, hatalmas előnyre tehet szert, és világuralomra törhet.

A professzor tisztában van a projekt kockázataival, és figyelmeztetni szeretné a veszélyre a Nyugatot ismerősén, Tomás Noronhán keresztül.

A regény bemutatja Kína orwelli világát, az ember halhatatlanságának lehetőségét, a tech óriások világát, és olyan fogalmakkal… (tovább)

Eredeti cím: Imortal

Eredeti megjelenés éve: 2019

Kossuth, Budapest, 2020
448 oldal · ISBN: 9789635442935 · Fordította: Nagy Viktória
Kossuth, Budapest, 2020
412 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635442263 · Fordította: Nagy Viktória

Junes P>!
J. R. dos Santos: Halhatatlan

Ez lett a kedvenc könyvem az írótól. Talán azért is, mert a könyv témája közelebb áll hozzám, számomra „kézzelfoghatóbb”, többet tapasztaltam, tapasztalok belőle első kézből, mint a többi könyve témájából.
A könyv úgy első 60%-ában a párbeszédeken, témafelvetéseken kívül más nem történik. A maradék kb. 40%-ban van az akció, menekülős, problémamegoldós rész. Kivételesen nem éreztem úgy, hogy összecsapott lenne a vége, pedig itt is, mint a többiben, egy kattintással megoldódik a helyzet. Vagy nem, és soha nem is fog.
Az utolsó 18 oldal helyzetmagyarázat és forrásanyagok felsorolása. off
Miről is van szó a könyvben?
– génmanipulációról
– egyéni gyógyítási terápiák kifejlesztéséről
– szuperemberek létrehozásának lehetőségéről off
– mesterséges intelligenciáról és annak egyre nagyobb térnyeréséről
– AGI – általános mesterséges intelligenciáról, mely mindent körülvesz, átvesz, behálóz, és jobban ismer minket, mint mi magunkat
– nagy testvérről és fekete dobozokról
– önfejlesztő algoritmusokról
– az ember fejlődéséről és visszafejlődéséről mint biológiai lény
– a világ vége mikor és hogyan is jöhet el
– tudatról és életformákról off
– a kényelemért a szabadság feladásáról
– az információ és adat értékéről
– szingularitásról
– katonai fejlesztésekről, melyek közül az exoskeletont volt szerencsém egy katonai konferencián szabad szemmel is látni off
– Covid 19-ről és a kínai kreditrendszerről
Rengeteg érdekes, továbbgondolásra és továbbkutatásra alkalmas témát vet fel az író, s mindezt újfent közérthető nyelven.

Morli_Holect>!
J. R. dos Santos: Halhatatlan

A szokásos dos Santos stílusban végeláthatatlan párbeszédek az életünket meghatározó modern technológiáról, annak jövőjéről, áldásairól és veszélyeiről. Ami egyáltalán nem baj, mert én ezek miatt olvasom a könyveit, a hajmeresztő akciókat nem hiányoltam volna, persze a könyv második felében így is kaptam belőle. Ahol is Noronha professzor bérgyilkosok, terroristák, titkosügynökök és földönkívüliek után most minden eddiginél okosabb és hatalmasabb ellenféllel kerül szembe…

Mindannyian folyamatosan rajta leszünk a hálón, az internet pedig állandóan gyűjti rólunk az adatokat, és automatikus hozzáférése lesz az adatközpontokban tárolt információkhoz. . Az internet mindent tudni fog rólunk, és tökéletesen megszervezi életünk minden egyes részletét. Az igazat megvallva jobban fog ismerni bennünket, mint mi saját magunkat.

162. oldal, XXV. fejezet