Az ​isteni formula (Tomás Noronha 2.) 202 csillagozás

Einstein utolsó üzenete
J. R. dos Santos: Az isteni formula

Az Egyiptomi Múzeum lépcsőjén, Kairó kellős közepén, Tomás Noronhát megszólítja egy vadidegen nő. A neve Ariana Pakravan, iráni, és nála van egy régi, kiadatlan kézirat másolata. Ezen egy furcsa cím és egy rejtélyes vers áll.
A váratlan találkozás életveszélyes kalandokba sodorja Tomást, amelyek során belekeveredik az iráni nukleáris válságba és az Albert Einstein legfontosabb, ám befejezetlen tudományos felfedezése körüli bonyodalmakba.
Egy szerelmi történet, egy árulás, egy könyörtelen hajsza, egy spirituális keresés során jut el az olvasó minden idők legmisztikusabb felismeréséig. A regény a legfrissebb és leghaladóbb szellemű fizikai, kozmológiai és matematikai felfedezéseken alapszik. Az isteni formula megdöbbentő utazásra invitálja az olvasót; az úti cél az idők kezdete, az univerzum lényege, az élet értelme.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Kossuth, Budapest, 2010
510 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630961479 · Fordította: Nagy Viktória

Roszka>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Ez a könyv ugyan „csak” 510 oldal, de ezt simán lehet duplán számolni, mert nagy formátumú.
Nehéz, de nagyon érdekes könyv! Ami külön érdekessége, hogy ezt olvasva, roppant okosnak érezheti magát az ember. Van benne asztrofizika, kvantum és relativitás elmélet,rengetek matematika, fizika, de mindez olyan egyszerűen elmesélve, hogy tényleg bárki megérti. És van benne sokféle vallás is.Sok országon keresztül vezet a kutatás, kalandokkal megtűzdelve. Minden az alapoktól elmesélve, mégis szinte falja az ember a sorokat, mert teli van érdekes levezetésekkel, no meg a rejtéllyel, ami a történet lényege. Nem kis tudás és kutató munka kelhetett hozzá. A történet zseniális, tényleg nem fontos a szerelmi szál benne.

tgorsy>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

a természettudomány da Vinci kódja. Zseniális. Elhiteti velem, hogy értem a fizikát, csillagászatot, kvantum és relativitás elméletet, meg mindent. Gimiben tök hülye voltam ezekhez. De most!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tadam!! Nem is értem, ha ez ennyire, de ennnnnnnnnnnnyire egyszerű és érthető, miért nincs fizikusokból túl termelés.
Szenzációsan izgalmas gondolat kísérlet. Lehetett volna így is. A szerelmi meg krimi szál csak idegesítő időhúzás.
Egy probléma lehet a könyvvel, ha valaki komolyan veszi, mint sokan a Da Vinci kódot. Ott sem a játékkal volt nekem bajom, hanem, hogy elkezdték mondani, hogy akkor most dobjuk ki 2000 év történelmét.
Santos műve fantasztikus logikai-gondolati teljesítmény. A 120 százalékos bölcsészeknek is élvezetes! Sőt!

kuliga>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Ez a könyv hatalmas csalódás, az első kötetet szerettem (miért gondoltam, hogy egy történelmi témában kutató krimi lesz a sorozat – talán mert történész professzor a főszereplő), de ez meg sem közelíti sem azt, sem amihez hasonlítani szeretne.
Mindig bírtam az Indiana Jones és Dan Brown sztorikat, ahol egy okos ember nyomozgat. És itt az okos emberen van a hangsúly, legalább viselkedjen okosan. de Tomas nem okos, és nem viselkedik még úgy sem. Nincs feszültség a könyvben, nincs igazán kaland, sok-sok tudomány szemben a vallással. Az alap ötlet jó, Dan Brown-regényben is tetszett, de valahogy a megvalósítása elsiklott. Nem tudom, folytatom-e a sorozatot, mert kicsit se ütötte meg azt a szintet, ami miatt egy ilyen típusú regényt egy éjszaka alatt kiolvasok.
Talán még adok egy esélyt, de erősen szemezgetni fogok a témában…

DreamR IP>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Sok mindenben igaza lehet, sok mindennel kapcsolatban, ami a világvallásokat és az emberi létet érinti. Nagyon érdekes fejtegetések. Igazából mint regény nem túl nagy durranás, de sztem nem is ez a lényege. A sztorivonal csak hátteréül szolgál a valódi filozófiai mondanivalónak. Akinek nehezére esik benyelni a világvallások által tálalt antropomorf istenképet egy féltékeny, ellentmondásos, szeszélyes tulajdonságokkal rendelkező un. istenségről (fehér szakállas, őreg apapótló típus, aki a csillagokkal játszadozik a fejünk felett…) annak tetszeni fog a könyv. Én úgy gondolom, sok igazság van benne, még akkor is ha a teljes IGAZSÁGOT ez a szerző sem ismerheti. Mint ahogy egyikünk sem. De abban egyetértek vele, hogy azt az emberformájú istent, akiről a szent iratokban írnak, nagy eséllyel mi, az emberek alkottuk magunknak a saját megnyugtatásunkra, és nem fordítva…

TiszlaviczMarcsi I>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Érdekes, hogy ez jobban tetszett és jobban is tudtam követni a tudományos magyarázatokat, mint a Kolombuszosban. Pedig töriszakon kezdtem a gimit (igaz, fizikából érettségiztem és orvos lettem).
Nagyon érdekes volt, ahogy párhuzamot vont minen és minden között. Tanulságos belegondolni, hogy mennyire igaza lehet, és minden attól függ, miben hiszünk vagy miben nem. Tomás apjával folytatott beszélgetéseket élveztem a legjobban, az emberről, a lélekről és a túrázók. Nagyon érdekes nézőpontot és elméletet tàrt fel!
A végkifejletet pedig, amire rájöttek – hátborzongató!
Egy dolog zavart – spoiler

Bur3sz>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Azt tudtam, h jó, de h ennyire…. Ez volt aaz első könyvem dos Santostól, de mind akarom. Fantasztikus a stílusa, a komoly gondolatok, elgondolkodtató felvetések, mélyen szántó magyarázatok. A vallás és a tudomány párhuzama. Egy szó, mint száz, akit érdekel a teremtés, foglalkozott ezzel a gondolattal, ne hagyja ki!
Az egyedüli problémám a fordítóval volt. Nem ismeri azt a szót, h „mondta”. Nála mindenki „kiált”.

Risus P>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Na ez az a tipikus könyv, amit valaki vagy nagyon szeret, vagy nagyon nem!
De komolyan, két olyan téma köré íródott, ami nem mindenkinek emészthető. Oké, lehet persze még jönni, hogy ez olyan, mint a da Vinci kódja.
Én személy szerint szerettem olvasni ezt a könyvet, mert számomra nem volt ismeretlen az író stílusa, a természettudományi háttere, így inkább ismétlésként fogtam fel, és abszolút egyetértek a vallási résszel, pontosabban a kritikai hangvételével.
Pont ezért, nem tudom és szeretném senkinek sem ajánlani, mert aki nem szereti mondjuk a NatGeot nézni és hívő ember, az megkövezne, ha én ezt most itt ajánlanám bárkinek is.

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Én kedvelem a Dan Brown-szerű krimiket, egyszerűen azért mert informatívak és szórakoztatóak, pont, mint az Egyszer volt mesesorozat, csak ez felnőtteknek. Egyértelmű, hogy szkeptikusan kell hozzáállni, de mivel egész komoly ismeretségem volt már Einstein-nel az olvasás előtt, ezért nyugodt szívvel belevetettem magamat, és meglepően kevés olyan rész volt benne, amire azt mondtam volna, hogy „no, álljunk csak meg egy szóra”. Nagyon élvezetes, és aki a Dan Brown-féle könyveket élvezte, annak ez is tetszeni fog, habár nem művészeti, inkább tudománytörténeti és filozófiai kérdéskört feszeget. Külön tetszett a konklúziója ennek a filozófiai vonulatnak, amit már korábban is ismertem, de ennyire ésszerűen elírva még nem nagyon láttam.

NyZita >!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Bár nekem, a tipikus kis okostojásnak nagyon tetszett, máris figyelmeztetnék mindenkit, hogy szerintem ez nem kifejezetten regény… Minimum a 70 százalékát különféle párbeszédek és fejtegetések teszik ki a csillagászatról, kvantumfizikáról, vallásfilozófiáról, sőt még az iráni büntetés-végrehajtási rendszer finomságairól is.

Maga a cselekmény csak ennek a körítése, mert közben azért Noronha tanár úr megjár néhány egyetemi könyvtárat, Kairó és Teherán bazárjait és a Himalája fennsíkjait. Illetve nyomoz, kódot fejt, szerelmes lesz, betör, menekül, börtönben sínylődik.

A pasas továbbra is maga a két lábon járó szerencsétlenség, imádom… :D Mert ha mondjuk a mi Leslie L. Lawrence-ünket, a kőkemény, ravasz, szívtipró, örök mázlista tudóst vesszük az egyik végletnek, akkor szegény Tomás az ellenpólus: kissé oktondi, színtisztán szakbarbár, szinte mindig pórul jár valahogy, a nők akkor verik át, amikor akarják, ráadásul állandóan lecsap rá valami családi tragédia… Viszont fene jókat eszik-iszik, ebben a kötetben is, padlizsánkrém, hummus, hibiszkusztea, nyami…

Bár van a könyvben néhány egetverő logikátlanság, az amerikai ügynökök szövegétől meg teljesen kiborultam, de továbbra is szeretem ezt a kalandregénynek álcázott ismeretterjesztő sorozatot :)

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese IP>!

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Megint a vallás… Újraolvasás után már nem tetszett annyira, mint az első olvasáskor. Nyilvánvaló, hogy egyre kevésbé szeretem a bármilyen vallási tartalmú könyveket.

Maya>!

A tanárok kinyitják a kaput, de belépned egyedül kell.

Kapcsolódó szócikkek: tanár
Sceurpien I>!

A lélek, édes fiam, csupán a képzelet szüleménye, csodálatos illúzió, amit az az égő vágy szült, hogy megmeneküljünk az elkerülhetetlen haláltól.

Sceurpien I>!

Azt akarom ezzel mondani, hogy a természetben minden természetes. És ha az ember a természet produktuma, akkor minden, amit alkot, szintén természetes.

Sceurpien I>!

Tudom, hogy ez így sokkolóan hangzik, de ezek vagyunk mi. A gének fönntartására beprogramozott számítógépek.

Sceurpien I>!

– E szerint a meghatározás szerint a számítógép is élőlény.
– Kétségtelenül. Egy olyan élőlény, amely nem szénatomokból épül föl.

Maya>!

Minden tudós tudja, hogy amikor a matematika ellentmond az intuíciónak, általában a matematika győz.

Kapcsolódó szócikkek: matematika
Maya>!

Úgy éljük az életet, mintha örökké tartana, mintha a halál valami olyasmi lenne, ami csak másokkal történik meg. Számunkra a halál csak egy elvont fogalom.

Kapcsolódó szócikkek: élet · halál
Szelén>!

– Van egy paradoxon, ami jól szemlélteti a mindenhatóság lehetetlenségét, ez pedig a következõképpen hangzik: ha Isten mindenható, képes olyan nehéz követ teremteni, amit még õ maga sem bír fölemelni.

nemleh>!

Isten létezését nem lehet bebizonyítani, éppúgy, ahogy a nem létezését sem lehet bebizonyítani. Csak arra vagyunk képesek, hogy megérezzük a titkot, és arra, hogy elkápráztasson minket az univerzum csodálatos felépítése.

20. oldal – Bevezető (Kossuth, 2010)

nemleh>!

– …néha nem a hagyományos módon képzelem el Istent, de azt nehezen hinném el, hogy az anyagon túl semmi nem létezik – mondta Ben Gurion. – Nem tudom, érti-e, amit mondok.
     – Tökéletesen.
     – Nézze csak – folytatta a politikus. – Az agy anyagból áll, csakúgy, mint az asztal. De az asztal nem gondolkodik. Az agy egy élő szervezet része, csakúgy, mint a körmeim, de a körmeim nem gondolkodnak. És ha elválasztjuk a testemtől, akkor az agyam sem gondolkodik. A test és a fej együttese teszi lehetővé a gondolkodást. Ez pedig arra enged következtetni, hogy talán az univerzum sem más, mint egy gondolkodó test. Nem gondolja?

16. oldal – Bevezető (Kossuth, 2010)

J. R. dos Santos: A hetedik pecsét A világvége elkezdődött

Tomás Noronha sorozat · Összehasonlítás