Állati ​lelkek (Tomás Noronha 11.) 32 csillagozás

J. R. dos Santos: Állati lelkek J. R. dos Santos: Állati lelkek

A lisszaboni óceanárium egyik tartályában a vízben lebegő holttestet találnak. Minden nyom Maria Flor bűnösségére utal, így le is tartóztatják. Egyetlen ember segíthet rajta: a férje, Tomás Noronha. Hogy bebizonyítsa felesége ártatlanságát, Tomásnak meg kell találnia a valódi elkövetőt. Ez vezeti el az áldozat titkos projektjéhez – és Hieronymus Bosch legezoterikusabb festményének, A gyönyörök kertjének rejtelmeihez. A kutatás végén a természet egyik legcsodálatosabb titka áll: az állatok intelligenciája, érzelmei és tudata.

Az Állati lelkek című könyvében a tudományos thriller mestere egy olyan kalanddal tér vissza, amely leleplezi az ember bestialitását, és feltárja az állati intelligenciát. José Rodrigues dos Santos az etológia legújabb tudományos kutatásaira alapozva arra késztet minket, hogy szembenézzünk az emberiség legsötétebb oldalával.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Kossuth, Budapest, 2023
Kossuth, Budapest, 2023
448 oldal · ISBN: 9789636361273 · Fordította: Mihancsik Zsófia

Inpu>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Felvételi előkészítők szájbarágós stílusát mímelő, rosszul szerkesztett, valójában két igazán izgalmas és lebilincselő témának már-már platóni dialógusok formájában történő tálalása, melyet időnként mesterkélt akció-sablonok szakítanak meg, nagyjából olyan arányban, mint az amerikai Szuper Kupa döntőjét a reklámblokkok. Mindezt – kétségkívül finomabb megfogalmazásban – maga az író is bevallja könyvvégi zárószavában. Hol van mindez a Halhatatlantól?

PámerPintér_Patrícia>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

J. R. dos Santos az a szerző, akinek a könyveinél mindig elolvasom az utószót, köszönetnyilvánítást is, mert ezekben is fontos plusz információkat kaphatunk az aktuális témával kapcsolatban. Ez most sem volt másképp, bár ez mégis inkább egy összefoglalása volt mindannak, ami kiderült a regényből. Az pedig nem kevés. Ismét olyan témát boncolgatott, ami egyrészt tabunak számít, másrészt viszont sokan egyáltalán el sem gondolkodunk rajta. És épp ezt szeretem Santos könyveiben: bár a történet fikció, minden más valós tény.
A számomra sokszor meghökkentő, felkavaró és elborzasztó volt mindaz, amit leírt. Az egészen bizonyos, hogy valamiben változtatni kell, és tudatosabban kellene élnünk, étkeznünk. Én mindenki számára elolvasásra ajánlanám ezt a könyvet, hogy legalább a tudás birtokában tudjon a továbbiakban dönteni mindenben.

josé91 P>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Dos Santos szokásához híven ismét egy, az emberiség számára égető problémát dolgoz fel. Bár a könyv az állatok kognitív képességeiről, érzéseiről szól, és egyben arról, hogy egyáltalán nem különböznek sem intelligencia, sem más szempontból az emberektől, maga a történet jóval túlmutat mindezen, és rájövünk, hogy itt egy olyan bűncselekményről van szó, amelyet az emberiség nemcsak az állatok, hanem önmaga ellen is céltudatosan, következetesen és folyamatosan elkövet.

Lilla_71>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

„Tartsa úgy az állatokat, mint a vadakat és vadakat csinál belőlük. Tisztelje őket, kezelje őket emberségesen és meglátja, hogy ők is tisztelni fogják Önt. Ők azok, amivé tesszük őket.”

Szencsike P>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Ismét egy fontos témával foglalkozik a szerző, amit nem lehet nem megkerülni. Vajon az állatok hogyan éreznek, gondolkodnak, kommunikálnak stb. és mindez vajon mennyire számít fejlettnek vagy akár értelmesnek. Mindezt összehozza a globális felmelegedés témájával, és a könyvben leírtak szintén elgondolkodtatják az olvasót.
Az író könyveit sokszor nem is Noronha prof. miatt olvassuk, hanem a tudományos kérdések miatt, ebben a könyvben is ezek a legerősebb részek. Maria Flor-t szerintem hanyagolni kellene, mint főszereplő, nekem eléggé idegesítőre sikerült az asszonyka, akármilyen indokok is vezérelték őt. Meg lecserélni egy szuperzöldre Tomast, aki szó szerint mindent megjárt, hogy a világot, embereket megmentse, képtelen ötlet…
Érdekes történet volt ezúttal is, bár nem mondanám kiemelkedőnek a sztorit, inkább egy erős középmezőnybe való a sorozatból.

cirmilla>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Elkötelezett állatvédőként, J. R. dos Santos rajongóként elmondhatom, eddigi legszívfájdítóbb regénye számomra. A vágóhidas jelenet bőgésbe fulladt!
„ Nem az a baj, hogy az emberek nem tudják, hanem az hogy , nem akarják tudni, ami teljesen más. Egyszerűen szemet hunynak.”
Ennek ellenére örülök, hogy olyan témához nyúlt az író, ami égető probléma napjainkban, és elgondolkodtatja azokat az olvasókat is, akik nem tájékozottak a témában.
Nagyon szeretem a Noronha történeteket, mert tudást közvetít. Hiteles kutatásokkal alátamasztva kis nyomozós környezetben.

Delfinlány>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Hát ez a könyv mellbevágó volt rendesen. Sok mindenről tudtam már, de talán nem ilyen részletekbe menően. A könyv persze megint csak azért íródott, hogy a rengeteg kutatási anyagot elénk tudja tárni az író, ez már megszokott tőle. Így a sztori kb 3 oldal (jó most picit túlzok), minden más a tudományos kutatások és tények vázolása, de ha valakit érdekel ez a téma, akkor mindenképpen érdemes elolvasni. Persze ezért megint néhol picit erőltetetten jelentek meg az újabb és újabb adatok és nem simultak bele teljesen a történetbe.

Az állatok kognitív képességeivel kapcsolatos felfedezésekről sokat olvastam már így az, hogy valójában bizonyos fajok mennyire intelligensek, hogyan kommunikálnak, működnek együtt, akár más fajokkal is, mennyire érzelemteljes a viselkedésük és hogy valóban nagyon sok helyzetben mutatnak, gyászt, empátiát, törtődést, szeretetet, vagy akár humort is, ezek nem voltak újdonságok. Viszont érdekes volt újra olvasni ezekről a megfigyelésekről.
Ami mellbevágó volt az a kutatólaboratóriumi körülmények, ahol állatkísérleteket végeznek. De az igazi gyomros csak ezután következett, a vágóhídi eljárások naturalisztikus leírása. Hát igen. Erősen elgondolkodom az evési szokásaimon.

Szóval alapvetően egy nagyon-nagyon fontos könyv ez, amit mindenkinek el kellen olvasni, hogy egyrészt rácsodálkozzon az állatvilágra, másrészt, hogy felnyissa a szemét az embereknek arra, hogy mi folyik itt valójában és nekünk mi a részünk benne.

doszka>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Ez volt az első könyvem J.R Dos Santostól és bár a téma maga nagyon fontos, mégsem tudom nagyon magasra értékelni a könyvet. Egyrészt értem, miért így építette fel, szinte szájbarágva minden információt az olvasónak, valahogy élvezhetővé kellett tenni a sok adatot, de ez nekem valahogy nagyon nem jött be, eléggé fura lett az eredmény.
Ismétlem, a téma maga nagyon fontos és nagyon jó, hogy ezzel foglalkozik és remélem pár embernek felnyitja a szemét (nagyon sok embernek kéne felfigyelni még erre, hogy bármi is történjen a világban), ugyanakkor a regény kivitelezése nem volt sikeres. Lényegében bőven elég lett volna, ha egy egy non-fiction könyv lett volna, bár hangsúlyozom megint, hogy értem, hogy regényes formátumban talán több emberhez eljut.

lifebuoy>!
J. R. dos Santos: Állati lelkek

Kicsit gondban vagyok most a csillagozással. Nagyon szeretem a Dos Santos könyveket, de ha a könyv közepén kellett volna csillagoznom, most először 3 csillagot adtam volna csak, a végére viszont 4,5 csillagig jutottam.
Számomra kicsit túl volt hangsúlyozva, hogy az állatok mennyire is érző és intelligens lények, és egyenrangúak az emberrel, kicsit talán már a sulykolásig ment ez, ami engem kifejezetten zavart. Sok volt a mindenféle példa, gyakran közvetlenül egymás után, egymásba fűzve és bár tudom, hogy egy regényben erre nincs lehetőség, forrásmegjelölés nélkül már kezdett úgy tűnni, hogy egy frissen visszatért amerikai nagybácsi mantrázza-magyarázza, hogy odaát mennyire kolbászból van a kerítés.
A történet minősége véleményem szerint akkor kezdett el emelkedni, amikor Tomás a három gyanúsítottat és a hallgatóságát, ideértve a felügyelőt, kezdi el szembesíteni súlyos tényekkel. Most egy pillanatra tekintsünk el attól, hogy ez mennyire lehetne életszerű ebben a formában, de mégis az a vonulat nagyon is megkapó, komoly kutatásról számot adó része a regénynek. Tulajdonképpen én ezek miatt szeretem nagyon Dos Santos műveit. Inspirál, bemutat, körbejár, lebilincsel. Ugyanakkor a regény cselekménye most nem volt annyira kimunkált, talán kicsit erőltetett is, bár ez megbocsátható hiszen megint egy nagyon érdekes témát kaptunk cserébe.
Végül az utószó megint csodálatosra sikerült, és ezzel együtt már megérdemli a 4 és fél csillagot, én úgy érzem. Egyetértek, hogy valóban nehéz ebben a témában komolyabb, egy regényben is elfogadható cselekményt felépíteni, de pont ezt várjuk az írótól, ami talán most nem annyira sikerült.
Természetesen nem bántam meg egyáltalán, hogy végigolvastam, sőt. Ez már a 11. Noronha-könyv volt, amit tőle olvashattam és párhuzamosan a lótusz-szágát is olvasom. Kifejezetten örülük, hogy az író magyarul is elérhető mindannyiunknak, egyúttal nagyon várom a 12. részt, amit rajongói oldalon most olvastam, hogy éppen befejezett, ha jól láttam, a címe „A vörös sárkány felesége” lesz…

Tomás Noronha sorozat · Összehasonlítás