A ​632-es kódex (Tomás Noronha 1.) 169 csillagozás

J. R. dos Santos: A 632-es kódex

A ​rejtélyes üzenetet egy idős történész hátrahagyott papírjai között találták Rio de Janeiróban.

MOLOC NINUDIA OMASTOOS

Tomás Noronha, a Lisszaboni Új Egyetem történelemtanára, a régi nyelvek szakértője és kriptoanalitikus, azt a megbízást kapja, hogy fejtse meg ezt a rejtélyes üzenetet. De a benne rejlő titok minden képzeletet felülmúl, és a felfedezések korának legféltettebb titkához vezeti el a portugál történészt: Kolumbusz Kristóf valódi kilétéhez és küldetéséhez.
A regény eredeti történelmi dokumentumokon alapszik, és döbbenetes időutazásra invitálja az olvasót, amely tele van kalandokkal, rejtélyekkel és legendákkal, leleplezett titkokkal és titokzatos jelekkel, csalóka látszatokkal és elhallgatott tényekkel: igazi tükörjáték ez, amelyben az illúzió elfedi a valóságot, hogy eltakarja az igazságot.

„Regény a történelemről és annak interpretációjáról. A kódok és a rejtély ablakot nyitnak a felfedezésre, a miénkre és a tengerészekére egyaránt.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

462 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630968768 · Fordította: Nagy Viktória

Tomás Noronha

MissFortune>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

A jóindulatomra nem igazán szolgált rá ez a könyv. Az alapötlet nagyon érdekesnek tűnt, illetve az is, hogy Kolumbusz Kristóf történetét bolygatja, akiről eddig elég keveset tudtam.
Ugyan voltak jobb pillanatok, többnyire untam az egészet. Egy adathalmaz az egész, legtöbbször egyáltalán nem olvasmányos, ezáltal a történet is több ponton megakad. A rengeteg latin kifejezéshez kellett volna lábjegyzet, amire szinte egyáltalán nem lehet bukkanni. A latin mondatok jelentése néhol kiderült, mert a főszereplő párbeszédet folytatott valakivel, aki ugyanolyan értetlenül állt, mint én. A szerény latin tudásom nem volt elég ehhez a könyvhöz.. Ez pedig eléggé levont az élményből. Aktuális a mondás: a kevesebb néha több.
A sorozat következő kötetét lehet el fogom olvasni, az valamennyivel érdekesebben hangzik.

Ibanez P>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Nagyon rosszul indult a kapcsolatunk dos Santossal, ugyanis pár évvel ezelőtt, mikor beszereztem a könyvet, már elkezdtem egyszer, és hősiesen megvallom, talán egy fejezet után dühösen lecsaptam, hogy spoiler, valamiért nem volt hozzá hangulatom?, nem tudom, miért nem tetszett akkor… Most viszont rögtön beszippantott és le se tudtam tenni, nagyon élveztem, alapvetően szeretem a történelemhez kapcsolódó dolgokat, legyen azok fiktívek, vagy részben (akár teljesen) igazak (az igazságnál persze ott van az a lehetőség is, hogy valamit leírtak anno egy kódexbe, vagy más könyvbe, akár még a múlt században is, igaz…).

Meg tudom érteni, ha valaki sokszor esetleg unalmasnak tartotta a rengeteg helyszín leírását, én szerencsére nem, mivel pár éve jártam Portugáliában és a felsorolt helyek nagy részén megfordultam, így nekem jó volt újraolvasni a helyeket (és sajnálkozni, hogy Tomar-ba nem mentem el, majd legközelebb). Ami viszont még nekem is unalmas volt, az a sok kulináris dolog, minden egyes étkezésnél hogy pontosan mit esznek és milyen borral, ezt egyik könyvben sem bírom, de „emészthető” volt :-D, így nem vontam le érte csillagot.

A történet szépen folydogál előre, nem túl pörgős, de nem is túl lassú. Sok minden egyből kitalálható (például Lena szerepe), a családi részeket alapvetően kihagytam volna, az elején felesleges szálnak tartottam, de a végén értettem meg, hogy miért kellett berakni spoiler. A Kolombusz kilétét övező nyomozás is érdekes, rengeteg mindent lehet tanulni a könyvből és utánajárni a dolgoknak (sűrűn kattintgattam éni s a netre). Biztos, hogy folytatni fogom a sorozatot.

(A sors fura, mert az olvasás után egy héttel kezdtem újra a fizioterápiát, új csapattal, és két kis asszisztens portugál :-D)

J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Mielőtt kihoztam a könyvtárból a könyvet, olvastam a molycik értékelését, és láttam, hogy többen is negatív véleménnyel voltak a történetről. Ennek ellenére úgy gondoltam, teszek egy próbát vele. És milyen jól tettem! Engem egész egyszerűen lenyűgözött a könyv, már az első 3 sora. Nagyon érdekesnek találtam a témáját és a kutatást, hiszen Kolumbuszt bocsánat, Colonnát, vagy inkább mindenki hívja úgy, ahogy jónak tartja :) mindenki ismeri, mégis egy csomó rejtély övezte, és még most is övezi az életét.
Ne feledkezzünk meg arról a gyönyörű környezetről, ahol a könyv története játszódik! Rio de Janeiro, Jeruzsálem, Genova, Sevilla, és Portugália több városa: Lisszabon, Sintra, Tomar… A neten rákerestem a könyvben megjelenő helyekre, és tátva maradt a szám a csodálkozástól. Portugália felkerült a bakancslista élére, egyszerűen csodálatos hely!
De térjünk vissza a könyvhöz…
José Rodrigues dos Santost sokan hasonlítják Dan Brown-hoz, aminek az okát persze én is értem, de be kell vallanom, hogy ezt a könyvet talán jobban élveztem, mint Brown regényeit. Meglátjuk majd, hogy a többi rész után hogy látom ezt a kérdést…
Itt is adott volt egy professzor, aki igen nagy fába verte a fejszéjét, több száz éves titkok, anagrammák, rejtvények, kódok, hamisítások, csalások… És mellette ott a magánéleti szál, fájdalmas háttér, súlyos betegségek… A történet vége szívbemarkoló, a lezárás pedig annyira frappáns, hogy az embernek kétszer is végig kell gondolnia, hogy akkor ezt most hogy is van?!
Imádtam! Ha jól láttam a következő rész Einsteinhez kapcsolódik, ami szintén nagyon érdekesnek ígérkezik… :)

gyuszi64 >!

2023/132, könyvtár, 59/163 eddigi értékelés

Az Életjel után ez a második könyvem az írótól. Ebben is tények és fikciók tömegével szembesít, én bevallom el is süllyedtem tőlük. (Az Életjel-ben még segítettek a természettudományos diplomáim, itt a társadalomtudományoknál roppant kevésnek éreztem magam. :D ) A szerzőnek most is kétségtelenül az információhalmaz átnyújtása a fő célja, és kevesebb munkát szánt a kerettörténet kidolgozására, pedig kár érte. Mint a másik regényében is, jó lehetőségekből egész kerek történetet kaptunk, ami ügyesebb dramaturgiával még erőteljesebb lehetett volna.

idea4 P>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Kicsit döcögős volt a kapcsolatunk, és nem tudom eldönteni, hogy az én fáradtságomon v. a könyvön múlt.
Először is, sok benne az idézés a régi könyvekből (latinul, portugálul, ki tudja), van, hogy sorokon keresztül. Értem én, hogy alapos kutató munkát végzett a szerző és becsülöm is érte, de feleslegesen soknak éreztem.
A másik, ami miatt 'idegen' volt a könyv, a két történet, amit lekövetünk: a magánéleti és a munka. spoiler Ehhez képest túl nagy volt a hangsúly ezen a szálon. Tényleg, mintha két külön sztorit akart volna egybegyúrni, és szerintem nem járt sikerrel. off
Ellenben amit az utolsó oldalakon tett, nekem az sokat dobott a végén.

aram76>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Nagyon szeretem a történelmi regényeket, így nagy várakozással vettem kézbe a könyvet, pláne, hogy jókat olvastam róla. A kódok és rejtélyek miatt Dan Brown történeteihez hasonló olvasmányt vártam. Hát kissé csalódtam. Az, hogy tele volt idegen kifejezésekkel (melyek lábjegyzetért kiáltanak), illetve tömény adathalmazzal, mely szárazzá és unalmassá tette az oldalak nagy részét, elrontotta a történet magvát. Kár érte, pedig érdekes lett volna.

ViveEe P>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Úgy emlékeztem, hogy talán ez a leggyengébb rész a Noronha sorozatból, és úgy érzem ez így is van.
Tomást felkérik, hogy egy elhunyt történész professzor kódolt kutatására derítesen fényt.
Először úgy tűnik, hogy Brazília felfedezésével kapcsolatos a téma, de aztán hamar kiderül, hogy Kolombusz rejtélyes személye a kutatás témája.
Rengeteg információ záporozik ránk, a rengeteg szöveg Kolombusz nevéről, származásáról, születési idejéről, egy-egy életszakaszáról. Sok az ellentmondás, kevés az elsődleges információ.
Engem nem zavar ez a sok infó, pont ezt szeretem Santos könyveiben, de ami borzasztóan kiakasztó második olvasásra is az a rengeteg lefordítatlan szövegrész. Nem tudom felfogni miért nem volt odaírva a fordítás, pláne mert utána úgy folytatódik mindig a szövegrész, hogy na, mindenki érti mit mondtam most, már csak értelmezni kell. Rettenetesen idegesítő, pláne mivel rengetegszer előfordul.
Másik ami zavart, hogy elnyújtott volt, kevésbé dinamikus, és Tomás magánélete se érdekelt egy fikarcnyit sem.
Szóval mondhatni egyáltalán nem jó sorozatindító rész ez, de remélem emlékeim beigazolódnak, hogy a következő kötetek már jók.

ribizlii>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Történetbe bújtatott történelem. Tömör történelem a nagy felfedezések koráról, Kolumbusz Kristófról. A helyszín csodálatos, de egy idő után unalmassá válik, hogy a beszámolós találkozók nevezetes helyszínen történnek, részletes leírással, történetükkel, amit még tetőz a részletes kulináris leírás.
A téma érdekes, sok hasznos információt lehet szerezni, óriási kutató munka van mögötte. Történelmet kedvelőknek ajánlom.
Tomas magánéleti szála gyenge, (előre sejthető Lena szerepe) nem kötött le különösképpen.

salidigger>!
J. R. dos Santos: A 632-es kódex

Kissé „túlzsúfolt” regény. Adatokban bőséges, de néha eléggé megakadt a cselekmény. Összességében viszont jól szórakoztam, a négy csillag a jóindulatot tükrözi.

J. R. dos Santos: A 632-es kódex

“ úgyhogy egészen biztos, hogy tévednek az orvosok, még hogy ez a gyerek értelmi fogyatékos, hogy nem sül le a képéről annak, aki ilyet mer állítani! De nyolc nap múlva telefonáltak az intézetből, és kimondtak a végzetes szavakat: “ pozitív lett a teszt”

Igazán izgalmas regény. Brazília felfedezésének bemutatása közben Kolumbusz Kristóf életét is bemutja. Nem egyszerű megtudnia Tomásnak a meggyilkolt Toscano professzor kutatásának eredményeit, mellyel az Alapítvány megbízza. Nem is sejti, hogy milyen titokra derül fény és milyen megalkuvásra lesz képes. Alapos odafigyelésre van szükség a kódok és az anagrammák megfejtésének leírása közben, volt pár oldal, amit újra kellett olvasnom ( Colon, Colom, Kolombusz, stb). Nekem hasonlít stílusában Dan Brown regényeihez. Izgalmas, és ami nem utolsó szempont, hiteles történelmi információkat ad. Külön tetszetős számomra Portugália és a gasztronómiai ínyencségek bemutatása.
És ami még olvasmányossá teszi, Tomás családi életébe is bepillanthatunk, hogyan élik meg a Dawn szindrómás kislányuk megszületése után a mindennapokat, a küzdelmeket.
Azt hiszem, ez is egy kedvenc sorozatom lesz.

robinson P>!

– Minden halacska reménykedik, hogy bálna lesz belőle.
– Tessék?
– Ez egy svéd közmondás. Úgy értem, munkakedvből nem szenvedek hiányt.

Kapcsolódó szócikkek: bálna · közmondás
kate101>!

– Vagyis nem a pénz tesz gazdaggá egy országot. Hanem a tudás.

Kapcsolódó szócikkek: pénz · tudás
Risus P>!

Élvezettel szívta magába a régi papír édeskés illatát, amit már jól ismert más könyvtárakból, és aminek már rabjává vált: ez volt az ő oxigénje, hiszen ez a levegő a múltból jött, és hírt hozott valamiről, ami már létezik. Ebből merített ihletet, ez volt a végzete.

Kapcsolódó szócikkek: papír
robinson P>!

Freud egyszer azt mondta a szerelem újrafelfedezés. A szerelmen keresztül próbáljuk visszaszerezni azt az egykori boldogságot, amit csecsemőkorunkban éreztünk, amikor még békében éltünk a világgal.

Kapcsolódó szócikkek: Sigmund Freud · szerelem
kate101>!

– A nő kardja a szája.

Kapcsolódó szócikkek: nők · száj
Maya>!

[…] a történelmi diskurzusban nincsenek végleges igazságok, a történelem a múltban történt dolgok beszámolója a tanúk és a dokumentumok alapján, amelyek tévedhetnek, illetve a történész munkája alapján, aki szintén tévedhet.

Kapcsolódó szócikkek: történelem
gybarbii>!

– A chutzpah egyfajta zsidó arcátlanság, pimaszság, amire csak mi vagyunk képesek. Például egy zsidót bíróság elé állítottak, mert megölte az apját és az anyját. Nos, zsidó lévén, sok chutzpah volt benne, és elkezdett könyörögni a bírónak, arra hivatkozva, hogy teljesen elárvult.

Szösszenet P>!

Ezt a szöveget megkapta egy másoló, aki elkezdte másolni, és később az ő szövege lett a 632-es kódex. Amikor végzett, valaki elolvastam a munkáját, feltehetően maga I. Mánuel király, és megrémült Kolumbusz kilétének felfedezésétől.

Szösszenet P>!

– Elmegyek a Nemzeti Könyvtárba, hogy megnézzem az eredeti 632-es kódexet.

gybarbii>!

– Nem várhatjuk azt egy történésztől, hogy szabad folyást engedjen a képzeletének, hiszen ez esetben nem történelemtudományról beszélünk, hanem történelmi regényről. Nem igaz?

J. R. dos Santos: Az isteni formula Einstein utolsó üzenete

Tomás Noronha sorozat · Összehasonlítás