Vallomások ​és Amíg ki nem hűlnek a csillagok (A hihetetlen Pókember) 55 csillagozás

J. Michael Straczynski: A hihetetlen Pókember – Vallomások és Amíg ki nem hűlnek a csillagok

Peter Parker éveken át sikeresen titkolta a Pókemberként töltött kettős életét May nagynénje előtt, ám amikor az végül mégis rájön erre, kiderül, hogy sokkal erősebb személyiség, mint Peter gondolta volna. Emellett azon törekvése, hogy visszalopja magát az elhidegült felesége, Mary Jane szívébe, nem várt akadályba ütközik egy régi ellensége, Dr. Octopus személyében.

A gyűjtemény a The Amazing Spider-Man (2. széria) 37-45. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

Pókember (Peter Parker) · Stephen Strange (Doktor Strange) · Mary Jane Watson

Razor P>!

Először kis morgással kezdeném: értem én, hogy a 9/11-ről szóló 36. szám nem kifejezetten a történet része, de én nem bántam volna, ha berakják, az az egy füzet már nem osztott-szorzott volna olyan sokat.
Ezt leszámítva ez egy szuper kötet volt, Stracynski nagyon jól tudja írni az emberi szálakat is – ezt már a Babylon 5-ben is megtapasztaltam – a cselekmény bonyolítása mellett. A történet ott folytatódik, ahol a Hazatérés véget ért: May néni megtudta, hogy az unokaöccse a Pókember, és próbál megbirkózni a gondolattal, majd sor kerül az évek óta esedékes beszélgetésre is, miközben MJ a modell- és filmeskarrierjét építgeti Los Angelesben. Ebben a három füzetben jóformán semmi akció nincs (Pókember csupán a tévében kalapál el pár rosszfiút), mégis élvezetes olvasmányok. Persze ahogy lenni szokott, Peter élete sosem unalmas, így előbb az Árnnyal kell szembenézni, majd Kaliforniába átruccanva régi nemezise, Doktor Octopus és egy új Octopus (sorban már a harmadik) csörtéjébe kell beavatkoznia. Szerintem megfelelő arányban adagolta ez a két történet a magánéleti szálat, a kalandot, a humort és a szuperhősös akciózást.
A grafika a szokott Romita Jr… Az akciója rendben van, viszont az arcai továbbra sem az igaziak az esetek többségében, de szerencsére a sztori ezeken átlendített.
Most viszont muszáj leszek elolvasni a két, kimaradt kötetet (tudom, a Panninál füzetben megjelentek), mielőtt belekezdek a piros sorban megjelent történetbe.

Wiggin77 P>!

Nagyon szépen megrajzolt történet, amelyben nincs semmi grandiózus világmegmentés, viszont vannak fontos magánéleti szálak (mit fontos, meghatàrozó!), humor és egy régi ellenfél. Nagyon élveztem.

Dávidmoly>!

Még nagyobb semmi. Vagy még kisebb semmi? Rengeteg semmi, az mennyi?
A drámai hatás első szabálya: a belépő a legfontosabb.
Várok rád, amíg a csillagok ki nem hűlnek. Vagy le nem esnek az égről.

Biztosan azért, mert öregszem, de a látványos bunyóknál még a szuperhős képregények esetében is többre értékelem a szépen meghúzott érzelmi íveket, és ennek a kötetnek ez igencsak előnyére válik, mert az előbbi fronton nem igazán teljesít, cserébe viszont az utóbbin alaposan kitesz magáért. A rajzok olyanok, amilyenek spoiler, de a karakterek és a köztük lévő kapcsolatok alakulása bőségesen kárpótol.
Négy csillag az ötből.

fowler P>!

Dupla nosztalgiahullám. Hihetetlen, hogy a Nagy Marvel Képregénygyűjtemény is lassan két teljes éve van velünk, és a 48. kötetben végre folytatódik az 1. kötetben megkezdett történet. Másrészt ez a sztori ugye megjelent anno a Panini-féle 27 számot megélt Hihetetlen Pókemberben, de ennek is már 13 éve (ATYAÉG!!!), így az újrázás semmiképp sem jelent problémát. Kimaradt ugyan a kötetből a kronológiailag ide, illetve helyesebben az előző és a jelenlegi kötet közé tartozó 9/11-es
szám (ez itt: link), de ez a kötet összértékéből semmit sem von le.

A Hazatérés végén ott hagytuk abba, hogy May néni eszméletlenül, szó szerint félholtra és véresre verve találja Petert és magával viszi a rongyos-véres pókruháját. És talán ez az egyetlen logikai bukfenc ebben a sztoribanspoiler? Magáról a történetről röviden: May néni a korábbi 40 évhez képest meglepően jól reagál a kialakult helyzetre, Peter végre összeszedi a bátorságát és felveszi a kapcsolatot Mary Jane-nel, feltűnik egy új gazfickó (Árny), tiszteletét teszi Doctor Strange (ennek az epizódnak minden képkockája és szövegbuborékja aranyat ér!), aztán az egyik legrégebbi (Oki doki), utóbbi feltűnésének pedig mindenféle szempontból remek a dinamikája (még akkor is, ha hoz magával egy új, fiatal, gátlástalan és tulajdonképp pancser Okit is).

Straczynskit és Romitát korábban már piedesztálra emeltem, így nem teszem meg újra. A folytatást a Panini-féle Pókember 14. számától lehet magyarul olvasni, ha valakinek még megvan – ha meg nincs, irány az aktuális képregénybörze, mivel ebben a gyűjteményben ez a sztori sajnos nem fog folytatódni.

Mircsi P>!

Úgy látom, ennek a közvetlen előzménye a Hazatérés, és azt már olvastam, úgyhogy rendkívül büszke voltam magamra, hogy a kis bevezetőben olvasottakkal már képben voltam. Ma a sztori sokkal inkább hegyeződik ki Peter Parkerre, mint Pókemberre – persze itt van Árny, aki hajléktalanokat rabol, meg Oki Doki és a másolója, de sokkal inkább Peter kapcsolatain van a hangsúly.

May néni annyira realisztikusan viselkedik, és valami hihetetlenül cuki, ahogy próbálja meggyőzni az újságokat, hogy az igazságot írják a Pókemberről, mert senki ne gondoljon rosszat az ő unokaöccséről. Aztán ugye képbe kerül MJ is, hogy ő hogy viseli ezt az egészet (és egyébként az is tök érthető, hogy szeretné tudni, hogy ő maga kicsoda, és nem a „Pókember csajává” redukáládni, szóval kudos neki). Peter iskolai életéről is vannak rövid szösszenetek.

amanda888 P>!

Az első részen felbuzdulva, szinte rögtön folytattam is a sorozatot. Ez azért már kicsit más volt, mint a Hazatérés. Itt inkább az érzelmi szálak voltak hangsúlyosabbak, főleg May néni vonala. Nem hiába Vallomások… Bár nem vagyok Pókember tudor, de azért annyi megvan, hogy Ben bácsi, meg a „Nagy erő…”, és hogy May néni legtöbbször egy joviális idős asszony, itt azért elég kemény helyzetbe került. Az előző rész zseniálisan ért véget, ez a kötet pedig ott folytatódott, May néni elég kemény dilemma elé került. Remélem lesz lehetőségem majd egy-két régebbi számot is elolvasnom, hogy tényleg el tudjam dönteni, hogy itt kapott-e igazán lényeges szerepelt May néni. Nagyon tetszett a hozzáállása, hogy azonnal egy harcos anyatigrissé vált, és nem passzív szereplőként, hanem aktívan, tettekkel akarta segíteni Peter-t.

FélszipókásŐsmoly P>!

Ott folytatja, ahol a sorozat legelső kötete abbamaradt, de megalapozza Pókember Marvel Lovagokban lévő helyzetét is. Straczynski még mindig remekel a dráma és a jellemábrázolás terén, JRJR fura arcait pedig lassan megszoktatja a gyűjtemény. Feltűnik Doktor Strange, egy régi és egy új ellenfél, de világmegmentős akció helyett inkább a kapcsolatokról szól, inkább a főhős (és szerettei) háttértörténetét bontja ki, érzelmi szálakon hintázik. Komoly, érett darab. Kíváncsi lettem a folytatásra.

Popovicsp87 P>!

Közvetlenül a Hazatérés végén veszi fel a (pók)fonalat.
Nagyon tetszett, ahogy Peter rendezni próbálja érzésait Mary Jane-nel és May nénivel. Természetesen kettős énje okoz itt is elég galibát.
A második felében pedig egy régi ismerős ugrik be. Először a hátsó borító miatt megijedtem, bénán nézett ki a „modern” Oki doki, de szerencsére nem erről volt szó. :D

BlueDeath IP>!

Megboldogul fiatalkoromban már olvastam ezt a történetet, csak akkor még füzetekben jelent meg, szóval alaposan elhúzódott. A mai napig jó sztori, ügyesen vegyítve az akciókat, a hétköznapi problémákkal, nagyjából fenntartva az egyensúlyt. A rajzok szépek, bár néha furák. A kvázi behorpadt fejű Pókember pl. azért nem szép :D

ftamas>!

Alapvetően nem rossz történet, ami végül is egy kevés akcióval megfűszerezett romantikus családregény. Csak ez a fiatal Romita borzalmas, kár, hogy nem az apja rajzolta.

BlueDeath IP>!

Amikor Obi-Wan az erő sötét oldaláról beszélt, még nem tudtuk, hogy a Windowsra utalt…

Kapcsolódó szócikkek: Obi-Wan Kenobi · Pókember (Peter Parker)
Razor P>!

Pókember: Valahol létezik egy íratlan szabály, miszerint ha ötféleképpen is megcsinálhatnál valamit, a végén mindig úgy kell hozzálátnod, amihez a legkevésbé fűlik a fogad. Az univerzumnak fura a humorérzéke. De legalább rugalmas a munkaidőnk.

The Amazing Spider-Man 41.: Visszatekintés

Kapcsolódó szócikkek: Pókember (Peter Parker)
Razor P>!

Rick Turk: Hé, MJ! Hát itt vagy! Rick vagyok… Rick Turk. Tudom, ebben nehéz rám ismerni, de… Szóval Devereaux úr mondta, hogy itt talállak. Csak köszönni akartam a szerelmemnek.
Mary Jane Watson-Parker: Ööö… Hát… Izé… Szia.
Peter Parker: A szerelmének?
Rick Turk: Mármint a filmbeli szerepem szerelmének.
Peter Parker: És az meg ki?
Rick Turk: Hát mindenki kedvence… A HIHETETLEN RÁKEMBER!
Mary Jane Watson-Parker: Egy szót szólsz… Csak egyet… És megöllek. Nagyon. Itt és most. Azonnal.

The Amazing Spider-Man 44.: Férfikar

Kapcsolódó szócikkek: Mary Jane Watson · Pókember (Peter Parker)
BlueDeath IP>!

Nem kéne BIll Gatesnek egy hálókabala?
Nem jó… Mindig nevet kéne változtatnom… Pókember 98… Pókember XP… Pókember „Már megint fizetnem kell egy frissítésért?”…

Kapcsolódó szócikkek: Pókember (Peter Parker)
Razor P>!

May néni: Beszélnünk kell a titkainkról, még ha fájdalmas is. Azokkal, akiket szeretünk és tisztelünk.

The Amazing Spider-Man 38.: A beszélgetés

Razor P>!

Doktor Strange: Most mennem kell. Ne nyisd ki az ajtót, amíg vissza nem térek. Ha egyáltalán visszatérek.
Pókember: Pályát tévesztett. Pedig micsoda humorista lehetett volna belőle.

The Amazing Spider-Man 42.: Váratlan fordulatok

Razor P>!

[Pókember asztrálteste átrepül egy női öltözőn.]
Pókember: Szilikondombok és szilikonhegyek…. Micsoda borzalom!

The Amazing Spider-Man 42.: Váratlan fordulatok

Dávidmoly>!

– Vannak olyan emberek, akik a természetüknél fogva korán és könnyen ébrednek. Már hajnalban vidámak és tettrekészek. Ezért mindenki utálja őket és ez így is van rendben. Másrészt meg ott vannak azok, akik egész éjjel dolgoznak, és csak reggel fekszenek le. Mint például az írók, a művészek, és más olyan emberek, akikkel a nagy többség amúgy sem szívesen találkozik.

Közjáték

Dávidmoly>!

– De titkai mindenkinek vannak, Peter. És egy idő után annyira lehúzzák az embert, hogy már nem a titkot leplezed az életeddel, hanem a titkon belül éled az életedet.

A beszélgetés

Kapcsolódó szócikkek: titok

– Meghalt?
– Felrobbant.
– Oké, de meghalt?
– Úgy látszik. De errefelé az ilyesmi nem tart örökké. Az ismerőseimnek legalább a fele volt már halott egyszer. A többségnek jót is tett.

Váratlan fordulatok

Kapcsolódó szócikkek: halál · Pókember (Peter Parker) · robbanás