Drámák 2 csillagozás

J. M. Synge: Drámák

A ​századfordulón kibontakozó kulturális mozgalom, az „ír reneszánsz” sziporkázó, fiatalon ellobbanó tehetsége jómódú földbirtokoscsalád fia volt. A dublini Trinity College-ban nyelveket hallgatott, majd zeneszerzést tanult. Németországban, Olaszországban folytatta zenei tanulmányait. Már ekkor jelentkezett gyógyíthatatlan betegsége. 1895-ben Párizsban ismerkedett meg W. B. Yeatsszel, aki az ír nemzeti színház megteremtésén fáradozott. Yeats rávette Synge-et, térjen haza, tanulmányozza az ősi ír hagyományokat, az archaikus nyelvet. 1902 és 1909 között Synge a híres dublini Abbey Színház számára hat drámát írt. Első bemutatott darabja, A völgy árnyéka, botrányt keltett: az ír hölgyek sértve érezték kényes becsületüket. A synge-i életmű kirobbanó sikere az 1907-ben bemutatott komédia, A nyugati világ bajnoka volt. A darabban a földhözragadt realitás elegyedik a lebegő, álomi fantáziával a civilizáció előtti szinten élő, zárt faluközösség ábrázolásában. Az írországi angol nyelv sok… (tovább)

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dráma Európa

>!
Európa, Budapest, 1986
266 oldal · ISBN: 9630734443 · Fordította: Göncz Árpád, Ungvári Tamás

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Bogas>!
J. M. Synge: Drámák

Synge drámáiban a legérdekesebb azok fogadtatása: a közönségből olyan mélységes felháborodást váltott ki, hogy a dublini Abbey Theatre egymás után hét este futott neki a Nyugati világ bajnokának, mire a nyolcadik napon sikerült egyben előadni a darabot. Nem elégedtek meg azzal, hogy lehúzzák a kritikában, hanem megakasztották a bemutatót, bekiabálással, fújolással, hogy végül rendőrt kellett hívni. Hasonló ellenségességgel fogadták A völgy árnyékát és A szentek kútját is, annyira, hogy A kolompár lakodalmát inkább be se mutatta a színház. A közönség túlságosan nemzetietlennek találta őket: az ír asszonyokat vékony erkölcsűnek ábrázolta, a férfiakat lomha parasztoknak, miközben a szép, zöld, ír vidéken mindenki iszákos, a protestáns Anglia elleni bástyát jelképező katolikus egyház szabta erkölcsöket is megkérdőjelezte, a házasság intézményét sem tartotta a legszentebbnek… Hát, tényleg, mit is lehet egy ilyen megátalkodott emberrel csinálni, mint kifújni a színházból a nemzetietlen eszméivel együtt.

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Bogas>!

JIMMY (teljes meggyőződéssel) Rettentő! Ismertem valakit, megrúgta egy vörös kanca, s ettől kezdve mészárolta a lovakat, amíg végül megette egy falióra szerkezetét és belehalt.

A nyugati világ bajnoka

Bogas>!

MARY
Ha majd te is megiszol egy keveset az egyik városban, aztán a másik városban, te is sokat tudsz, és te is mélyen belelátsz a világba. Majd ülsz a hordón éjszaka hosszat, és találkozol férfiakkal, nőkkel, hallgatod, hogy mit beszélnek, és hamarosan olyan bölcs leszel magad is, Sarah Casey, mint akit öt tűvel kötöttek.

A kolompár lakodalma


Hasonló könyvek címkék alapján

George Bernard Shaw: Pygmalion
Borbás Mária (szerk.): A fizikusok
James Joyce: Kisebb művek
George Bernard Shaw: Genf 1938
George Bernard Shaw: Színművek
Brendan Behan: Reggeli üvöltés / A túsz
Lépések
George Bernard Shaw: Ember és felsőbbrendű ember
William Butler Yeats: Írás az ablaküvegen
Samuel Beckett: Samuel Beckett összes drámái