Szökés ​a Paradicsomból 48 csillagozás

J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Egy ismeretlen férfit holtan találnak New Yorkban, vérébe számokat és szimbólumokat rajzoltak a padlón. A gyanúsított az észak-koreai származású Kil-mo, akit a helyszínen őrizetbe vesznek. Angela, a CIA egyik ügynöke elnyeri a zárkózott fiú bizalmát, és az megosztja vele élete történetét.

Kil-mo, aki kiemelkedő matematikai tehetségével mindig kilógott társai közül, csöndes életet élt Phenjanban. Ám amikor sebészorvos apját keresztény hite miatt letartóztatják, ő is munkatáborba kerül a család többi tagjával együtt. Itt találkozik a szépséges Jong-ével, akivel barátságot kötnek. A lány azonban megszökik a táborból, Kil-mo pedig elhatározza, hogy követi. Különleges képességeinek hála, sikerül is kijutnia, és átszökni a határon. Ám a megkönnyebbülés nem tart sokáig: hamarosan az ázsiai alvilág kellős közepén találja magát, amelyhez foghatót el sem tudott képzelni…

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sorskönyvek Animus

Animus, Budapest, 2017
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633245071 · Fordította: Pék Zoltán
Animus, Budapest, 2017
256 oldal · ISBN: 9789633245088 · Fordította: Pék Zoltán

Észak-Korea

J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Különleges olvasmány, drámai események szemtanúi lehetünk, egy Észak-Koreából szökött fiatal férfi sorsát kísérhetjük nyomon, egészen gyerekkorától kezdve, a felnőttkor küszöbéig, figyelemre méltó szereplőkkel és kiszámíthatatlan eseményekkel.
Bővebben: https://konyvutca.blogspot.hu/2017/10/jm-lee-szokes-par…

kratas P>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Nem mondanám szépnek a történetet és nem egészen azt kaptam, amit reméltem.
Van egy aspergeres srác, akit munkatáborba zárnak, ahol megismeri a szomszéd kislányt és lényegében végig őt kergeti a könyvben. Volt még szökés, bandaháború, kaszinó, utazás, mágia… szóval mintha egy Forrest Gumpot olvastam volna más környezetbe helyezve és megspékelve néhány akciófilmmel.
És a matekos részektől meg még a hátam is borsódzott.

Traclon>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Körülbelül 2-3 hónappal ezelőtt egy szombat délután egyik barátommal (jut eszembe, regisztrálva van a molyon @bikmak néven) sétáltunk a belvárosban, amikor egy könyvesbolt kirakatában megláttam ezt a könyvet, a rajta lévő Észak-koreai zászlót persze egyből kiszúrta a szemem. Ekkor az alábbi párbeszéd játszódott le, miután a következő szökött ki belőlem reflexből:
– B***** meg, megint kiadtak egy könyvet Észak-Koreáról!
– És, az miért baj?
– Mert most mehetek megvenni.
Aztán rákövetkező hétfőn meg is vettem, de az elolvasás mostanáig váratott magára, amikor is bőven maradt időm e tevékenységre, köszönhetően egy makacs vírusos mandulagyulladásnak.

Ez a könyv annyira zseniális, hogy nehéz is lesz pontos és hiteles értékelést írni róla!
Tulajdonképpen nem Észak-Koreáról szól, és nem is dokumentumkönyv, hanem egy fikciós regény, de mindez semmit sem von le az értékéből. Egy Észak-Koreában született Forrest Gump-ról szól, akinek szintúgy megvan a maga Észak-koreai Jenny-je, s akinek az élete és szökése nyomán nem az amerikai történelmet, hanem az Észak-koreai társadalmat, munkatáborokat, majd a KNDK-ból való szökést, annak kalandos útját, a disszidensek helyzetét a különböző országokban mutatja be.
Élvezetes, pörgős cselekmény, filmszerű jelenetek, és a legjobban adagolt karakterek. Eléggé ki vannak dolgozva ahhoz, hogy hitelesek legyenek, de nincsenek annyira túldimenzionálva, hogy elvonják a figyelmet a lényegi mondanivalóról.
Olvasás közben végig gondolkodtam, hogy kedvencek közé helyezzem-e, erre a dilemmára az utolsó, lezáró mondat adta meg a választ: annyira tökéletesen zárja és kerekíti le az egészet, annyira sokkolóan zúdítja az olvasóra azt a mondanivalót, amely a háttérben ott vonult végig a cselekményen, de valahogy mégsem tudatosul az emberben, hogy azzal bennem pontosan azt a hatást váltja ki, ami kedvencek közé emel egy könyvet.
Bárkinek ajánlom jó szívvel, akár csak egy jó kalandregényként is, mert úgy is meg állja a helyét, még ha annál sokkal több is.

Barbár>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Lenyűgöző. Hihetetlen, mennyi minden fért bele ebbe a néhány óra alatt elolvasható izgalmas, ugyanakkor elgondolkodtató történetbe. Nyílt diktatúra, munkatábor, barátság, szerelem, árulás, menekülés, illegális bevándorlás, szegénység, éhezés, gazdagság, szerencsejáték, matematika, bűnözés, gyilkosság és nem utolsó sorban az Asperger-szindróma, ami néhány beteget különleges képességekkel ruház fel.
Kil-mo Észak-Koreától New Yorkig tartó kalandjai filmvászonra kívánkoznak.

kormix P>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Nem igazán értem ezt a sok magasztaló értékelést. A Szökés a Paradicsomból is csak egy rövidke, teljesen átlagos kalandregény volt, ami konkrétan azzal akart több lenni, hogy főszereplőjét észak-koreaiként határozza meg. Az elképzelés ezzel kapcsolatban remek lett volna, de a kivitelezés döcögött. Ahhoz képest, hogy mennyi igaz történet alapján írta meg a szerző Kil-mo életének első részét, nem sok hangsúlyt kapott a könyv egészére nézve.
Viszont onnantól kezdve, hogy Kil-mo spoiler, pörgős lett a történet, élveztem az olvasását, még ha nagy fordulatokat nem is rejtett. Pár fejezet után egyértelmű volt, hogy Kil-mo sosem fog különösebben nagy bajba keveredni. Ugyanakkor baromira érdekes volt, hogyan használta fantasztikus matekos képességeit arra, hogy elboldoguljon az életben és mindig megteremtse a pénzt, ami ahhoz kellett, hogy spoiler..
Egy dolog volt még, ami lehúzta nálam a könyvet: a történet hihetetlensége. Mert valljuk be, se Kínában, se Dél-Koreában, de főleg Észak-Koreában nincs olyan, hogy valaki folyamatosan segítőkész emberekbe botlik.
Szóval akármennyire igaz sztorik ihlették J. M. Lee történetét, nem tudott több lenni egy egyszerű, kiszámítható fikciónál. Annak viszont tökéletes volt, jó tempóban haladtak az események, könnyed volt a stílusa és tulajdonképpen kikapcsolt, a célját tehát elérte. Így még a NAGYON átlátszó utolsó „csavar” spoiler ellenére is megadom neki a négy csillagot.

nyolcadikutas>!

Na lám, na lám!
Nem először írom, vannak ajnározott, ismeretlen „senkik” által agyon dicsért könyvek – lehet, a kiadó kitalált önreklámjai –, melyek kevés kivétellel fabatkát sem érnek és mehetnek a levesbe.
Remélem Bradbury Fahrenheit 451 című regénye – bár már eddig is voltak rá példák a világtörténelemben –, legalább a környezetemben sosem valósul meg és nem kell könyveket máglyára vetni. Mert tűzre egy könyv sem való. Támasznak, vagy lábként, hogy ne billegjen a komód, igen. De ez egy más kérdés.
Értékelésünk tárgya pedig nagy csinnadratta nélkül teljesít biztosan.
J. M Lee regénye keserédes történet egy fiúról, aki bár a nagy pillanatokról lemarad – Fuss, Forrest, fuss! –, de megél rengeteg olyan apró, de súlyos pillanatot, amelyen csak a fejében lévő késztetés segíti át: – Számolj, Kil-mo, számolj!
A könyvet a drámán túl átlengi egy olyan minimalista vigalom, mely furcsa, de páratlan miliőt sugároz felénk. Megspékelve némi művészi megfogalmazással. Mert mi más festői, ha nem a következő:

A síró hang végigcsorgott az ösvényen.
– Miért sírnak olyan halkan?
– A szomorúsághoz energia kell. Ha egy falatot sem ettél, még sírni is nehéz.
– Miért sírnak?
– A holtakért sírnak.
(61. oldal)

A szökés a paradicsomból nem könnyű, de szép regény és túl a drámán, olykor szórakoztató.
Tessék elolvasni!

Dorka50 P>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Lenyűgöző! Egy Asperger szindrómás srác története gyerekkortól egészen felnőtt koráig. Igaz ez egy „kalandregény”, de az író számos forrást felhasznált Észak-Koreából disszidáltak elbeszéléseiből. Döbbenet, hogy az emberek miket képesek túlélni. Kil-mo története sem mondható egy gyerekmesének. Főleg, hogy hány ember kihasználta a tehetségét. De őt csak egy dolog érdekelte, megtalálni Jong-et. spoiler. Aki még a történetben nagyon a szívemhez nőt az Füri volt. spoiler Szerintem ez egy szuper könyv, rengeteg érdekes dologgal megspékelve. Bár matekul nem tanultam meg, mégis érdekes dolgokat tudtam meg. :)

negoti P>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Kil-Mo egy matekzseni. Egy baj van vele, hogy Észak-Koreában született. Ez nem marad így sokáig, mert hamar megtapasztalja, hogy milyen az élet máshol. Sokat segít a boldogulásában az, hogy a számok bűvöletében él, de az élet hullámvölgyeiről fogalma sincs. Jó regény, ami nem a 'csúnya'-koreai élet hátrányairól szól, hanem egy fiatalról, akinek a tehetsége akaratlanul is segít, hogy megváltozzon az élete.

Presztek_Réka P>!
J. M. Lee: Szökés a Paradicsomból

Egy Észak-Koreáról szóló könyv egy kicsit másképp. Az első kb 50 oldalt rettentő nehezen, a többit csak nagyon nehezen tudtam olvasni. Ez a kockulós szöveg nekem nagyon nem feküdt. Ha kikapcsolódásként veszek a kezembe egy könyvet, nem számítok ilyenre benne.
Összevissza ugrálás van az időben a jelen és a múltbeli események között. Egyébként jó kis akciódús regény, csak kicsit túl könnyűnek gondoltam a táborból való megszökést.

Bea_Könyvutca P>!

Attól még, hogy valami rendkívül valószínűtlen, nem lehetetlen. … Lépten-nyomon történnek véletlenek és csodák!

Bea_Könyvutca P>!

Tudom, hogy van mágia a világban. Az emberek csak abban hisznek, amit látnak, de léteznek láthatatlan dolgok is.

robinson P>!

A halál egy bonyolult egyenlet, amelyet képtelen vagyok megoldani.

Kapcsolódó szócikkek: halál
shadowhunter1975 P>!

– Attól még, hogy valami rendkívül valószínűtlen, nem lehetetlen – érveltem. – Lépten-nyomon történnek véletlenek és csodák.

shadowhunter1975 P>!

– Miért sírnak olyan halkan? – kérdeztem egyszer apámat.
– A szomorúsághoz energia kell – suttogta. – Ha egy falatot sem ettél, még sírni is nehéz.

shadowhunter1975 P>!

Éjjelente a fortyogó homok lehűlt. A csillagokat nézve gyalogoltam. Hallottam, hogy énekelnek, megtöltik dalukkal a csendes sivatagot. Apám azt mondta, ha az emberek meghalnak, csillag lesz belőlük. Bámultam a halottak arcát.

shadowhunter1975 P>!

A hazug vagyok kifejezés értelmetlen, a paradoxon akkor bukkan fel, amikor bizonyítani akarod. Ha a mondat igaz volna, a beszélő hazudna. De mivel igazat mond, a beszélő nem lehet hazug. Viszont ha a mondat hamis, akkor a beszélő nem hazug, de akkor a mondat maga hazugság. A mondat mindig ellentmondó eredményeket produkál.
– Ez Gödel nemteljességi tételének is az illusztrálása – mondom neki.

Bea_Könyvutca P>!

A számok mindent elárulnak a fizikáról, zenéről, még a költészetről és filozófiáról is.

shadowhunter1975 P>!

A hivatalos statisztikák szerint kétszázhúszezren haltak éhen 1995 és 1998 között. A saját számításaim szerint a hivatalos statisztikát meg kellett szorozni 9,8-cal vagy akár 11-gyel, hogy megkapjuk a valós számot. Azaz két-három millióan haltak meg azokban az években.

15 . oldal

Kapcsolódó szócikkek: Észak-Korea
shadowhunter1975 P>!

Kiértem a sivatagból, és előbb egy szardíniával megpakolt hűtőkocsi vitt egy darabon, aztán egy döglött csirkékkel teli hűtőkocsi, majd átszálltam több ezer doboz tonhal közé.