Hosszú ​számolás (John Q. 1.) 48 csillagozás

J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Egy Texas ranger. Egy kiégett elmegyógyintézet. Egy kérdéses öngyilkosság.

JM Gulvin csavaros, új krimisorozatában John Quarrie rangert egy háborús veterán állítólagos öngyilkosságának helyszínére riasztják. Bár a helyi rendőrség le akarja zárni az ügyet, John Q. másként ítéli meg az esetet.
Vélekedését osztja az áldozat fia, Isaac is, aki ekkor tér haza a vietnami háborúból, és meggyőződése, hogy apját meggyilkolták. Ugyanebben az időben más erőszakos bűncselekmények sora történik a környéken, köztük egy tűzeset a Trinity elmegyógyintézetben, amelyben eltűnik Isaac ikertestvére, Ishmael. John Q. versenyt futva az idővel próbálja feltárni a család sötét titkait és véget vetni a hosszú számolásnak…

A korszak és a hely hangulatát megidéző regény letehetetlenül izgalmas lélektani rejtvény – nem csak a Viharsziget és A törvény nevében (True Detective) rajongóinak.

Eredeti megjelenés éve: 2016

GABO, Budapest, 2017
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634063209 · Fordította: Turcsányi Jakab
GABO, Budapest, 2017
328 oldal · ISBN: 9789634064909 · Fordította: Turcsányi Jakab

szadrienn P>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Ezt a könyvet fellapozva mindenki fellélegezhet, aki attól tartott, hogy thriller olvasás közben esetleg egy lányt talál a vonaton, a mólón, a jég alatt vagy a hűtőszekrényben. Itt ugyanis egy markáns, nagyon férfias világban játszódó történetről van szó, a vietnámi háború veteránjaival és egy ranger főszereplővel, akinek elszántsága, bátorsága, nyíltszívű becsületessége engem a klasszikus western filmek magányos, pisztolypárbajban legyőzhetetlen hőseire emlékeztet.
Nem véletlen, hogy a brit nemzetiségű szerzőt sokszor amerikainak gondolják, annyira eleven és érzékletes az általa megálmodott Texas a környező államokkal együtt a hatvanas években.
A felderítésre váró bűntény egy sorozatgyilkosság, amit csakis egy ámokfutó követhetett el. A nyomozó józanságát jól ellensúlyozza az irracionális őrület, ami végig nagy szerepet kap. Az elmebajra jellemző kiszámíthatatlanság, a kontroll alól teljesen elszabaduló tettek teszik hátborzongatóvá az eseményeket, de érezhető, hogy az őrületben van rendszer, amit meg kell fejteni, hogy vége szakadhasson a vérengzésnek.
A regény lassan, fokozatosan építkezik, sokáig csak azt éreztem, hogy tetszik a hangulat, a stílus, de még mindig nem értem a lelkes véleményeket. Aztán az utolsó harmadban a szerző olyan elsöprően és fölényesen megugrott minden képzeletbeli lécet, és olyan tökéletes, hiteles és számomra nagyon meglepő befejezéssel zárt, hogy teljesen meggyőzve, örömmel fogom várni a folytatást.

J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Ez ott van a szeren! A sötét ló a befutó. Élvezetes, tetszetős történet, egyedi karakterek, ha röviden akarom összefoglalni a krimiről a véleményem. Ritkán tudnak meglepni a végső csavarokat illetően, hiszen sok jó krimit olvastam már. Itt most sikerült.

mate55 >!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Valami sötétnél is sötétebb jelentkezik és vár. Az eleinte fenyegető mélységet felváltja a nem kevésbé halálos ellenség is, aki nem ismer kegyelmet. Az legalább annyira egyértelmű, hogy a félelemkeltéshez és borzongatáshoz nem elég valami rémséges történetet kiagyalni, azt fel is kell tudni vezetni és el kell adni úgy, hogy a rémség pontos mibenléte homályban maradjon. Valahol itt derül ki, az író milyen legény a talpán. Valójában főszereplője „John Quarrie” ranger (egy háborús veterán) nagyon illeszkedik abba a mitikus, az igazság bajnoka típusa figurák sorába, amelyek, mint pl. Jack Reacher-t, is meghatározzák. Sikerül-e megállítani a gyilkosság illetve tragédiasorozatot, de ezt már nem árulhatom el. De azt igen, hogy számomra nagy élvezetet okozott a könyv illetve a végkifejlet olvasása. Jeff Gulvin, igaz, hogy brit származású, mégis gyönyörűen megragadja a Délnyugat-Amerikára jellemző (1960 Texas) textúrát. A por és a hő szinte tapintható volt, az elegancia megtévesztő egyszerűségével. Tudom magamról, hogy könnyen lelkesedő típus vagyok, és hogy idővel a régi katarzisok elhalványulnak, de pár órával a könyv olvasás után is, egyértelműen azt éreztem, hogy ez spoiler jobb krimi volt, mint gondoltam.

smetalin>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Engem bizony megvett kilóra az író!
A főszereplő, ez a nyugodt, kiegyensúlyozott Texas ranger, akár Roland, a harcos / Setét torony/ is lehetne a mi világunkban, mint nyomozó!:) Szinte láttam magam előtt a viharvert arcát, amit megviselt az élet, a két pisztolyt a csípőjén és a feltétlen apai szeretetet amivel körül rajongja fiát., na meg a kalapot és a csizmát!
A történet is nagyon jól felépített, az elején voltak kis bukkanók, kicsit akadozott, de mikor belemerültem már vitt a lendület. Már eleve az, hogy elmegyógyintézet is szerepet játszik benne, akkor a megszökött beteg, a gyilkosságok, ezek mind mind olyan elemek amiket nagyon kedvelek egy történetben. Itt ez jól fel is volt építve, a csattanó is kis huncut volt, hisz az ember gondol valamire, majd meggyőzi az író, hogy ugyan menj már ez nem az lesz, csak várd ki a végét………
Szóval, én biztos az első sorban fogok tolongani, ha jön a következő része. Ja és azt még megemlíteném, hogy ez a 60-as évek is nagyon el lett találva!:)

NewL P>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Izgalmakkal teli történet ez, ami olvasás közben folyamatosan ébren tartotta a fejemben azt a manót, ami egy kimi esetében mindig megpróbálja megfejteni, hogy mi is történt, és főleg miért. Az író remekül játszik a helyszínekkel, az események fokozatos kibontásával, ahol minden mindennel összefügg, és az ember folyamatosan a megértés határán mozog, de sohasem jut el a teljes megvilágosodáshoz. A főszereplő ranger egy roppant szimpatikus figura, és az amerikai vidék leírása annyira tökéletes lett, hogy sokszor ott éreztem magam a poros városkában. A fordítás szép, a kiadásban nem láttam hibát. Remélem a kiadó folytatja a sorozat kiadását.

Navi>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Jó volt, nem kiemelkedően, de jó.
Érdekesen szőtte a szálakat az író, bár egyszer elkottyantotta magát. Ott rájöttem, mi a helyzet a testvérekkel, de a vége akkor is megdöbbentett. A ki kinek a kicsodája, na, az ütős lett. Eleinte nem értettem, mi van az intézettel és Ms. Annie-vel és Ishmaelel, de a végét majdhogynem megkönnyeztem. Minden értelemben.
És a vonatszerencsétlenség helyén talált csontváz. Le a kalappal Q. előtt, hogy összerakta a kirakós darabkáit. Mentális betegségek, féltékenység, gyilkosságok, bosszú.
Kicsit lassúnak éreztem, amolyan igazi Déli történetnek. De megérte elolvasni, s kíváncsi vagyok a folytatásra.

Kókuszka>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Gulvin ügyesen építkezik, tégláról téglára rakja az eseményeket. Izgalmas, lendületes, de ugyanakkor könnyen követhető. Talán ennek okán hamar át lehetett látni a szitán. Amikor az egyik testvér már sokadszor mondja „-Tudod mit tettek itt velem?”hajam felborzolódott:bökd már ki végre! John Q. Texas ranger személyében egy szimpatikus figurát ismerhetünk meg. Remélem találkozunk még vele. Összességében egy jól megírt thrillert kapunk, nem kell sajnálni a ráfordított időt.

Annamarie P>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Egy huszárvágással kiléptem a magzatburkomból, elhagytam a jó meleg komfortzónámat, és olvastam egy krimit.

bokrichard>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Én már teljesen össze vagyok zavarodva, mert annyi, de annyi jó thriller termelődött ki az elmúlt években, és emellett nem lehet elmenni szó nélkül. Itt van példának okáért ez a könyv. A 60-as évek USA-jának déli részén 3 dolog is történik: egy nőt megölnek, egy veterán öngyilkossága(?), és egy elmegyógyintézet leégése. Az olvasó érzi, hogy kell lennie közös szálnak, de mi is az?? A főhősünk, John Q Jack Reacher és Walker, a texasi kopó keresztezése: igazi, hidegvérű, vérbeli nyomozó, aki meglátja a végén a dolgokban az összefüggést. A történet csavaros, az olvasó érezheti, hogy kb. mi történhet, de a vége igazi arcul csapásként éri az embert… Igazi pszicho-thriller, igazi pszichodrámákkal. Nem is értem, miért nincs rajta a pszicho-thriller címke a könyvön! Szóval, aki a műfaj megszállottja, vagy csak a jó könyveké, ne hagyja ki!

hcs23>!
J. M. Gulvin: Hosszú számolás

Folyton fanyalgó, túlzottan is kritikus énem ezzel a könyvvel sem volt maradéktalanul elégedett, de ez vagyok én – előre is elnézést kérek azoktól, akiknek nagyon bejött. Mindazonáltal meg tudom őket érteni, hiszen remek nyitás után ígéretesen szövi a szálakat Gulvin, körültekintő, részletes és mindenre odafigyelő, gördülékeny írásmód, kitűnő karakterábrázolás és magával ragadó történetvezetés jellemzi, aminek tetejébe olyat villant, amit eddig mástól még nem láttam, de talán nálam olvasottabb „kollégáim” sem sűrűn – és bizonyára ez a kötet jolly jokere is: meglepően szokatlan, krimihez képest már-már komikus környezetbe helyezi azokat az elemeket, amik normál esetben ilyen körülmények között nem működnek. Itt azonban igen, de nekem kicsit sok(k) volt ez így hirtelen, ráadásul a történetszál a végére olyan irányt vett, ami helyett el tudtam volna képzelni merőben más befejezést is. de a címre adott magyarázat nekem is nagyon tetszett +1: nekem nem jutott eszembe róla Chuck Norris. Tényleg.

robinson P>!

A váróban leült a padra. Nem mozdult. Hallgatta a léptek zaját: lassan közeledett valaki. Figyelte a zseblámpa fényét, amely mögött egy férfi árnyéka rajzolódott ki. Másodpercekre rá belökték az ajtót, és egy pisztolytáska vonta magára a pillantását.

robinson P>!

Vérfoltok pettyezték az ujjatlan dzsekijét. A bakancs fűzője még mindig bekötetlen volt; a pisztolyt az ülésen tartotta a lába között, a sörétes puska az utasülés lábánál hevert. Nem szólt a rádió, nem hallatszott más, csak a motor köhögős zaja.

mate55 >!

SZÉLESRE TÁRVA AZ AJTÓT KILÉPETT AZ ÉJSZAKÁBA.

robinson P>!

– Odaát mindenki csak a családjára vágyik. De én arra jöttem haza, hogy már nincs senkim, nem marad senkim, hacsak meg nem találom Ish-t. – Könnyek gyűltek a szemébe. Látszott, hogy küzd ellenük.

NewL P>!

Quarrie benyelt egy kortyot, és a barátjára hunyorított.
– Szoktad még olvasni a Bibliát? Ismered Ismáel és Izsák történetét?
– John Q. – mondta Pious –, tudod, hogy nincs nekem időm a vallásra. Amikor a dutyiban voltam, olvastam egy könyvet egy Darwin nevű pacáktól, és az isten meg minden… nem érdekes, mit prédikálnak egyesek, egyáltalán nem úgy vannak a dolgok. Szerintem nem isten teremtette az embert a maga képére, hanem az ember teremtett istent. – Meghúzta az üveget, aztán széttárta a tenyerét. – Hallottam olyat valamikor, hogy a vallás a nép ópiuma, de az ópiummal is az a baj, hogy csak rövid ideig használ, aztán elkezdi megzavarni a fejed.
– Darwin, mi? – kérdezte Quarrie. – A rátermettebb túlélése. – Bedöntötte a maradék bourbont, és az üvegért nyúlt. – Lehet, hogy el kéne olvasnod Ismáel és Izsák történetét: az is a természetes szelekcióról szól.

bokrichard>!

– Dr. Beale, van lent egy ember, aki beszélni akar magával. Azt mondja,
hogy Isaac Bowen a neve.
Az orvos habozott.
– Rendben – mondta óvatosan. – Kísértesse fel az egyik ápolóval.
Az íróasztal mögött állva várakozott, kissé verítékező homlokkal és összehúzott szemmel. Pár perc múlva kopogtak az ajtón, és Briers ápoló nyitott be, aki rövid, fehér köpenyt és zöld pólót viselt; nagydarab, kopaszodó férfi kiálló ősz szőrpamacsokkal a pólója nyakkivágásában.

46. oldal, 8. fejezet

robinson P>!

– Na akkor – mondta –, erősítsd meg, hogy jól értem-e. A seriff szerint öngyilkosság, szerinted gyilkosság. Így van?
Quarrie bólintott.