Raga 25 csillagozás

A láthatatlan kontinens megismerése
J. M. G. Le Clézio: Raga

Sok ezernyi sziget, álmok és nagy hódítások vágyott partjai, melyek mára végképp feledésbe merültek – ez Óceánia. Az irodalmi Nobel-díjas szerző érzékletes elbeszélésében a legendák életre keltik Óceánia varázslatos világát. Rövid áttekintést ad a szigetek történelméről, elmeséli, milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük az ott élőknek, akiket ugyan leigáztak a gyarmatosítók, de a szabadság szeretetét nem tudták elvenni tőlük. Megmutatja nekünk a Pünkösd-szigetet, amelyet a helyi lakosok Ragának hívnak, festői leírást ad a gyönyörű tájról, ám az utazás elsősorban belső utazást jelent: Le Clézio elmerül a képzelet és az álmok világában, miközben a tenger, a végeláthatatlan tenger mindvégig jelen van.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Partvonal, Budapest, 2008
116 oldal · ISBN: 9789639910171 · Fordította: Novák Petra

kratas P>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Nem ilyen írásra számítottam, de nagyon elégedett vagyok azzal, amit kaptam.
Érdekes volt, tetszett a szigetek bemutatása, a történelem, a természet és a mondavilág vegyítése.

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 5
stílus: 5
szereplők: 5
élmény. 5
mondanivaló: 5

Várakozáson felül nagyon tetszett, még a kedvencelésen is gondolkodom. Anno Óceániához kerestem könyveket, amikor erre a kincsre ráakadtam. Szeretnék majd még az írótól olvasni. Olyan ez a kötet, mint Vanuatu, mintha a szövegben is különálló szigetek lennének, nagyon sok a tagolás. A témák látszólag csak lazán kapcsolódnak egymáshoz, mégis az ország lényegéhez jutunk hozzá. A hangulata, a stílusa nagyon beszippantott, sokat megtudtam erről a fiatal államról. Arról, hogy kontinens-e Óceánia, miért láthatatlan? Történelem, földrajz, hagyomány. Miért erőszakos a szigetek nyelve?
Újraolvasós gyanús.

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Nagyon messzi világ hangulatát adja át az író, ahol minden a tengerhez kapcsolódik. Sorban haladunk egyik szigetről a másikra, tele mesékkel, óriásokkal, istenekkel, legendákkal és a valósággal. A gyarmatosítás kegyetlensége nem kerülte el, az értelmetlen erőszak itt is megjelent, mint bárhol másutt a világban. Ennek következtében a falvak beljebb húzódtak a sűrűbe, már nem a tengerparton állnak. Életükről, szabadságszeretetükről finoman, plasztikusan mesél Le Clézio.

Miyako71 P>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Ez egy határozottan érdekes néprajzi írás Óceánia egy pici részéről, kis kitekintéssel a környéken, amiből megismerhetjük az ott élő nép legújabbkori történetét, és mint ilyen, hasznos és jól megírt mű. Elég rövid ahhoz, hogy ne váljon unalmassá ugyanazon sorsoknak, problémáknak az ismételgetése, amiket a szerző bemutat, és elég érdekes ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődést a világ e része iránt. De mint irodalmi alkotás nem nyűgözött le.

pas_de_deux>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Vízpart mellett olvasni ezt a könyvet egészen különleges élményt hagyott bennem. Eddig szinte alig tájékozódtam Óceánia történetéről, amit az ember a televízióban lát, az szinte csekély, az interneten pedig ritkán kerestem rá. Mégis, a kezembe került a könyv, és egy pillantásra megelevenedett előttem az őslakosok élete, hagyományai, hite és gondolatvilága. Csodáltam mindig is a különböző nomád népeket, van bennük egyfajta közelség a természettel, amely olyan mélyen gyökerezik, hogy a mai modern ember már fel sem tudja fogni hogyan működik ez a kapocs. A könyv különféle történetekkel, leírásokkal ad egy átfogó benyomást az olvasónak, a túlélésért való küzdéstől kezdve a sok évszázadnyi szenvedésig, amit a kolonizáló és betolakodó fejlett nyugati társadalom okozott nekik, a rengeteg rabszolgaságot és a gyötrelmet, ami még generációkkal később is él a régi falvakban, az emberek lelkében. Az egyetlen dolog ami kicsit zavart, az a szerkesztés volt, sokszor nem tudtam hogy a fejezetek hogy kapcsolódnak, de ettől eltekintve érdekes olvasmány volt.

harbetti>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

„Ez a világ nem más, mint egy moraj, egy hang, amely vízmosásokból száll fel, körbefonja a magasra nyúló fákat, és elvegyül a harmatcseppek zajával, amelyek minden hajnalban a levelekből készült tetők pereméről hullanak le.”
Legendák, istenek, történelem, benyomások, hangok, színek, képzelet, kitartás, ellenállás.
Megérdemelte a Nobel-díjat. :)

katalins>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Valahogy nem ezt vártam. Az eleje tetszett, de aztán a fő csapásvonalat Vanuatu történelme, hagyományai vették át, és útleírás íze lett. Mivel Tongáról és Szamoáról olvastam már a témában, ezért új információt nem adott ez a rész. Jobb szerettem volna, ha tényleg regényt kapok.

olvasóbarát>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

A két pólus a bennszülöttek, a nyugalom varázslatos világa és a hódító, mindent elrontó fehérek megjelenése utáni történések nagyon különböző benyomást tettek rám. A mesék, az álmok, a szabadságvágy és a végtelen tenger kellemes olvasmánnyá teszi a kötetet.

eszterka>!

J. M. G. Le Clézio: Raga A láthatatlan kontinens megismerése

Nagyon jol esett olvasni, mert olyan kis nyugis. :-)

ppeva P>!

Nem tudtam hova tenni.

Joxer>!

Mi más lehetne az utazás legfőbb értelme, mint az, hogy pontosan felmérjük saját korlátainkat?

Virágszépe>!

Mára a műholdak rideg tekintete megvizsgálta és lefényképezte a legkisebb földterületeket is az Amazonas vidékétől a jeges Antarktiszig. Ha még maradt titok, az a lélek belsejében lakozik, a vágyak, legendák és énekek hosszú sorában, amely az idővel elvegyülve nyári záporként fut végig a bőrünkön.

Virágszépe>!

A végtelen messzeségből bármi felbukkanhat. Halálos fenyegetések, fekete hajók tele katonákkal, misszionáriusokkal, hódítókkal, fanatikus jótevőkkel, akik mind a saját elképzelésük szerint akarják alakítani a világot, vagy gátlástalan fosztogatókkal, akik azért jönnek, akárcsak a múltban, hogy rátegyék a kezüket a földekre."

Lunemorte P>!

Talán az az egyszerű kíváncsiság vezette őket, amely az emberi természet része, a kíváncsiság, amely akkor is előre hajtja őket, ha tudják, hogy a világ egy végtelen szakadékban végződik, amely elnyeli a tengert és a földet?

Lunemorte P>!

Amikor mindezzel végeztek, már övék a föld. Nem azért, hogy örökké a birtokukban legyen, hanem hogy az életüket és boldogságukat szolgálja. A halottak szellemei azért adták nekik a földet, hogy ne szakadjon meg a történelmük. A föld élőlény, amely velük él és velük hal meg. Olyan, akár a bőrük, amely érez és vágyakozik.

pas_de_deux>!

Valamikor (minden bizonnyal még a függetlenség előtt, az angolok és a franciák, a protestán sok és a katolikusok versengésének időszakában) az itt élők hátat fordítottak a fejlődésnek és a modern életnek, és visszatértek mindahhoz, ami mindig is irányította az életüket: a növények ismerete, a hagyományok, a mesék, az álmok és a képzelet – mindahhoz, amit az antropológusok leegyszerűsítve kastom, azaz hagyomány néven foglaltak össze.