Körforgás 25 csillagozás

J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Jean-Marie Gustave Le Clézio az élő francia irodalom egyik legnagyobb alakja. Mesésen áradó regénye – egy önmagát és gyökereit kereső, félig angol, félig francia fiatalember bolyongásainak története – két évszázad egyetemes és személyes históriájának lenyűgöző freskóját festi elénk. Emberi sorsok keresztezik egymást korszakokon és kontinenseken át, a francia forradalomtól a 68-as párizsi eseményekig, a mauritiusi rabszolgafelkeléstől az algériai háborúig, Nizzától Mexikóig, Londontól Mauritiusig. Forradalmak és háborúk, eszmék és személyes küzdelmek, megtalált és elvesztett álmok váltják egymást nemzedékek során át örök körforgásban.

Eredeti megjelenés éve: 2003

Európa, Budapest, 2009
562 oldal · ISBN: 9789630787741 · Fordította: Vajda Lőrinc
Európa, Budapest, 2006
562 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630780003 · Fordította: Vajda Lőrinc

Mauritius

J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Igazán meglepődtem ezen a könyvön, mert eddig csak Le Clézio korai, sokszor nehezen érthető, vállaltan zavaros, posztmodern műveihez volt szerencsém, amelyek nem hagytak bennem mély nyomot.
A Körforgás minden, csak nem ilyen. Egyfelől egy hamisítatlan egzisztencialista próza, ami az életet a maga valójában, szépítgetés és illúziók nélkül próbálja bemutatni (itt nem kell várni, hogy egy-egy szál kifusson valahová, vagy legyen csattanója, hogy aki eltűnt, az majd később visszatér, vagy, hogy a jók elnyerjék a méltó jutalmukat és valami kerek , lezárt egészet kapjunk a végére), egy önéletrajzi kötet, amiből kiolvasható a szerző életútja, illetve egy filozófiai kötet is, ami akár Nietzschét, akár az ókori görög filozófusokat idézi, és közben leszámol minden világjobbító eszménnyel, miközben szépen felelget egymásnak a két szál (a 18-19. századi és a 20. század közepi), hogy lehessen mesélni a francia forradalom illúziójáról és annak bukásáról, a rabszolgaságról és a gyarmati múltról, a ’68-as diáklázadásokról, a függetlenedő arab országokról, és az ember folyamatos, és folyamatosan bukásra ítélt menekülési kísérleteiről, melyek során sosem sikerül ráakadni vagy felépíteni egy örök Édent, bármennyire szeretnénk. És mindezekkel együtt mégsem pesszimista vagy túlságosan lehangoló.
A Körforgás nálam az idei év Top10-ében simán benne van.

gyurmapok>!
J. M. G. Le Clézio: Körforgás

furcsa, amikor leszedtem a polcról, egészen biztos voltam benne, hogy ez amolyan kultkönyv itt a molyon bizonyos körökben, erre mindössze 20 olvasás.. most már csak ez az adat lep meg, de hát hosszú is, még én se tudom hogy találtam rá, ráadásul a leírásban sincs semmi olyan, ami miatt az ember rohanna érte a könyvtárba. pedig megéri.
kezdésnek itt van ez a Jean, nem kell sok oldal, hogy megkedveljük, nagy eséllyel teljesen azonosuljunk is vele. tizenéves francia fiú, nem igazán találja a helyét, se otthon, se az iskolában, az egyetlen út ebből a céltalanságból az a vak nagynéni a történeteivel, akiben megvan minden, ami miatt az ember nem ijed meg sok száz oldalas könyvek elején. innentől kezdve pedig felváltva ugrálunk térben és időben, mindegyikben épp elég ideig, de sosem túl sokat, így tulajdonképpen egyszerre több kalandregényt olvasunk, melyek még szorosan kapcsolódnak is egymáshoz. és bár gond nélkül követed a fonalat, hol gyönyörködsz a tájban, hol meg undorodsz a valóságtól, a legnagyobb kaland mégis csak az, ami ezekben a szívekben játszódik le.

ildiko_adam06>!
J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Családregény a javából. Nagyon különleges élmény volt sok századot bebarangolni a francia történelem számos epizódját lefedve, különböző gyarmatokon, helyeken át. Nagyon tetszett Jean figurája – ahogy elmélkedett, az élethez alkalmazkodott, igyekezett megtalálni a helyét. Nem egy erőteljes figura, teljesen átlagos, a családja különlegessé tette és alig vártam, hogy végigkísérjem az úton.

Adrinéni>!
J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Nem is tudom. Nekem kicsit nyögvenyelősen ment az olvasása. Lehet, hogy nem tudtam eléggé ráhangolódni, vagy egyszerűen csak nem az én stílusom. Az elején még nagyon tetszett, aztán elveszítettem az érdeklődésem.

esztergomipeter>!
J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Nagyon ritkán olvasok olyan könyvet ami ennyire elszigetel a világtól. Egyszerűen mestermű.

manasesistvan>!
J. M. G. Le Clézio: Körforgás

Csodálatos regény, magával ragadott…. Alig bírtam letenni. Rég olvastam ennyire szívfacsaró, fájdalmas, nosztalgikus remekművet. Mindenkinek ajánlom!

giggs85>!

Egy kötéllel a kezében ténfergett a folyosókon. Jean egyszer megkérdezte tőle:
– Mire való ez a kötél?
A nő titokzatos tekintettel felelte:
– Akkor kell, amikor főzök. Ha részeg vagyok, felakasztom a plafonra, nehogy ráessek a tűzhelyre.
Logikus magyarázat volt.

Kapcsolódó szócikkek: kötél · részegség
giggs85>!

Soha egyikünk sem gondolta volna, hogy a háború ilyen arcát mutatja majd; hogy sebeket oszt és gyilkol, de nem fegyverekkel, hanem betegséggel, hideggel, éhséggel, kimerültséggel.

giggs85>!

Nem átutazók vagyunk itt, mondtam neki, most már ez a mi hazánk, itt fognak eltemetni.

giggs85>!

Zászlóaljparancsnokunk egy Sauzier nevű húszéves fiú, foglalkozására nézve kőműves, Tours-ból való.

Szelén>!

Rozilisban minden egyes pillanatnak jelentése van, minden arc, minden név mintha egy-egy kérdés volna, mely egy újabb szeletét fedi fel a titoknak.

Szelén>!

A zajok és a szagok hiányát sínyli meg leginkább az emlékezet, mint ha ezek volnának a legvalóságosabbak, ezek jelentenék az eltűnt idő lényegét.

Szelén>!

London erőszakos, gonosz, magányos, megindító, névtelen város volt.

Kapcsolódó szócikkek: London
Szelén>!

A legjobban a tekintetét szerettem, a nézését, amely mély volt és simogató, mint a bársony, nagyon tartózkodónak tűnt és nagyon bölcsnek…

Szelén>!

Az élet egyetlen célja, hogy tökéletesen uraivá váljunk önmagunknak, képesek legyünk irányítani testünk minden porcikáját, lelkünk minden gondolatát.

Szelén>!

Az emlékezet nem valami absztrakció, gondolta Jean, hanem anyagi természetű, amolyan hosszú rost, amely körülfonja a valóságot, összeköti a távoli képekkel, továbbítja a rezdüléseit, s egyetlen áramlattá egyesítve eljuttatja őket a testet behálózó idegszálak gócpontjaihoz.