62. legjobb fantasy könyv a molyok értékelése alapján
95. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján

Harry ​Potter és a Tűz Serlege (Harry Potter 4.) 3055 csillagozás

J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Harry Potter vakációja a szokásosnál jobbnak ígérkezik: részt vehet a varázsvilág legnagyobb sportünnepén, a Kviddics Világkupán. Ám az egybegyűltek szórakozása korántsem alakul felhőtlenül: baljós történések zavarják meg az eseményt. A Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolába visszatérő diákok azonban hamar elfeledkeznek a meccsről, mivel kiderül, hogy ez évben a Roxfortban rendezik meg a Trimágus Tusát. Harry csak szurkolni készül a bajnokoknak, ám váratlanul maga is köztük találja magát. A próbák életveszélyesek, így gyanítható, hogy aki tudtán kívül benevezte Harryt a tusára, az bizony az életére tör.

Eredeti mű: J. K. Rowling: Harry Potter and the Goblet of Fire

Eredeti megjelenés éve: 2000

Animus, Budapest, 2017
674 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639884762 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár
Animus, Budapest, 2016
624 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633244586 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár
Pottermore, 2016
ISBN: 9781781103869 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár

Kapcsolódó zóna

!

Harry Potter

1742 tag · 6259 karc · Utolsó karc: 2017. június 26., 23:10 · Bővebben

Perselus Piton · Hermione Granger · Sirius Black · Ron Weasley · Harry Potter · Albus Dumbledore · Fred Weasley · George Weasley · Minerva McGalagony · Rubeus Hagrid · Dobby · Draco Malfoy · Neville Longbottom · Voldemort · Molly Weasley · Alastor 'Rémszem' Mordon · Hóborc · Arthur Weasley · James Potter · Fleur Delacour · Cedric Diggory · Csámpás · Filius Flitwick · Viktor Krum · Pulipinty · Dean Thomas · Seamus Finnigan · Percy Weasley · Aberforth Dumbledore · Cho Chang · Pomona Bimba · Sybill Trelawney · Angelina Johnson · Argus Frics · Madame Olympe Maxime · Dudley Dursley · Vernon Dursley · Colin Creevey · Gregory Monstro · Peter Pettigrew · Rita Vitrol · Vincent Crak · Cornelius Caramel

Roxfort · Privet Drive 4.

Sippancs P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Így a negyedik kötet végén, ötödik kötet elején illendő lenne összeszedni magam, és írni egy szép hosszú értékelést, amiben kifejtem, miért is lettem majd két évtizednyi tagadás után Potter-függő, de egyszerűen nem tudom szavakba önteni ezt az érzést. Mert hiába mondanám, hogy Rowling egy zseni, aki szó szerint varázsol a könyveivel, és hiába írnám le, hogy a második kötet óta minden egyes történetnél úgy érzem, hogy ennél tökéletesebbet már nem lehet alkotni, aztán később kiderül, hogy dehogynem! – ezek a gondolatok ugyanis a tizedét nem adnák vissza annak a szerelemnek, ami a sorozat és közöttem szövődött. Úgyhogy egyetlen egy dolgot szeretnék csak kiemelni, illetve megüzenni a még „nem hívő” delikvenseknek: ne legyetek olyan buták, mint én, és egy percig se gondolkodjatok azon, hogy kezetekbe vegyétek-e a könyvet/sorozatot vagy sem! Mert ha kimaradtok belőle, az fájni ugyan nem fog, maximum csak később, amikor a fejeteket veritek a falba, mondván „miért vártam vele eddig!?”, ha viszont elolvassátok, garantálom, hogy egy életre szóló élménnyel gazdagodtok!

Pandalány P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Sajnos eléggé elhúztam a negyedik kötet újraolvasását, mert van bennem egy olyan kényszerképzet, hogy én ezt a részt kevésbé szeretem, mint a többit. Pedig amikor olvasom, vagy épp filmen nézem, mindig rájövök, hogy igenis, ez is nagyon jó kötet. Ez most is így volt. Persze ennél a kötetnél rendesen érződnek már a gyülekező sötét felhők. Mivel ugye ismerem már a sztorit, olvasás közben mindig reménykedem abban, hogy most majd máshogy történnek benne bizonyos események (spoiler) és nem lesz ennyire lehangoló a folytatás.
Mindezek ellenére imádom ezt a részt is, teljesen belefeledkezem olvasás közben, hogy hol is vagyok, és ez J.K.Rowling varázsereje. Kizökkent, kikapcsol és nem lehet nem szeretni.❤
Kedvenceim a könyvből:
– a házimanók és a Roxfort konyhájának megjelenítése
– Dobby drágám sorsa végre jobbra fordul ❤
– a spoiler páros alakulása
– a M.A.J.O.M.
Most mondjuk az új kötettel fogom folytatni az olvasást, de természetesen utána következik az egyik nagy kedvencem, az ötödik regény. ❤

DarknessAngel
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Eddig a legjobb rész volt a Harry Potteres könyvek közül.
Jó volt megismerkedni más varázslókkal is a Roxfortbelieken kívül.A Trimágusi Tusa valami istenien volt megírva, nagyon tetszettek a feladatok és ahogyan a versenyzők megoldották őket.
Cedric Digori-t nagyon sajnáltam, kedves és nagyon bátor srác volt. Az előző részben csak egy rövid ideig szerepelt, itt annál fontosabb szerep jutott neki.
Krum egy nagy kedvencem lett, a mogorva külső egy igazán szerethető lelket takar. Persze nagyon örültem a kis románcának Hermionéval, tetszett Ron féltékenykedése is :))
Fleur, először nem volt szimpatikus, de fokozatosan megkedveltem őt is….hajrá Bill.
A történet vége nagyon ütősre sikeredett. Lélegzetvisszafolytva olvastam mi is lesz az egészből. Persze a filmet láttam, de egy könyv mégiscsak más.
Ebben a részben sokkal jobban kedveltem Siriust és Dumbledoret is. Nemsokára neki is kezdek a folytatásnak…nem bírom ki Roxfort nélkül.

Ashriver
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

A legmegrázóbb és legsötétebb rész volt. Külön öröm volt, hogy Sirius sokat szerepelt benne, őt a filmből kihagyták (a szemetek). Bámulatos és meghatározó rész volt a további kötetekre nézve. Egy fejezet lezárult és követi őt egy másik, ami sokkal komorabb és veszélyesebb, mint az elődje volt. Fel kell készülni az eljövendő harcokra és tragédiákra, amikkel majd szembesülünk. Sokkal jobban át tudom érezni olvasva a történteket, mint a filmeket nézve.

Ferger_Jolcsi P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Oly sok év után még mindig kedvencemnek tartom a HP sorozatot, és ez valószínűleg nem is lesz másképp. És nem csak azért, mert ezen nőttem fel, hanem azért is, mert minden egyes olvasásnál újra rabul ejti a szívemet. Most, hogy már felnőttem, más szemmel olvasom újra a könyveket, próbálok hibákat találni benne, de egyszerűen nem megy. Olyan jól és részletesen felépített világ ez a könyv, hogy az írónő még a legapróbb részleteket is kifejtette, nem nagyolta el a magyarázatokat, a leírásokat, nem hagyott semmit kitöltetlenül, megválaszolatlanul, hanem minden kérdésre választ adott előbb vagy utóbb.
Ahogy haladunk egyre előrébb a sorozatban, úgy válik egyre izgalmasabbá a cselekmény. Harry egyre nagyobb, bátrabb és ügyesebb lesz a varázslóvilágban, bár ehhez nagy mértékben hozzájárulnak barátai is, Ron és Hermione. Menetközben azonban újabb és újabb emberek, segítő kezek társulnak hozzá: Dumbledore, Sirius, Lupin, Rémszem Mordon. Ezzel egyetemben azonban egyre több ellenséget is szerez, egyre több atrocitás éri őt, amiket képes a lehető legjobb módon kezelni. spoiler

Eviii P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Hogy is nevezik magukat a HP rajongók? Segítsetek, mert azt hiszem, én is az lettem…

Az eleje érdekesebben indult, mint szokott. Most nem a megszokott „Harry haldoklik a nagybácsiéknál” bevezetést kaptunk, aminek nagyon örültem. És bár azzal kezdődött, most nem a kviddics volt középpontban, hanem a Trimágus tusa… És a vége sem úgy végződött, ahogy szokott… Kezd komollyá válni a sorozat…

Nem nagyon szeretek szereplőkről beszélni, de muszáj megemlítenem, hogy csalódtam a Weasley családban. Kezdve Ronnal, és az anyukával, Mollyval, amiért elhitték minden hülyeséget. Percy egyszerűen hülye volt…

Eddig kissé gyerekesnek tartottam a sztorit, de most olyan szépen látszik, hogy kezd felnőni a sorozat… spoiler

Kell az ötödik rész a szekrényembe.

Vivi_
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Az egyik kedvenc részem, mind filmben, mind könyvben.
Emlékszek, mikor legelőször láttam a könyvet elrettentett a vastagsága, hiszen gondoltam, egy ilyen hosszú könyvet, hogy nem lehet megunni a végére, mert azért az előző kötetek sokkal rövidebbek voltak. De hihetetlen Rowling mennyire fent tudja tartani az érdeklődésedet, hiszen az ilyen hosszúságú könyveknél a cselekmény lapossá válik egy idő után, esetleg elnyújt dolgokat, amikre semmi szükség nem lett volna, azonban a Harry Potter egyik részénél sem érzékeltem ezt sose.

A Trimágus Tusa szintén fantasztikus ötlet volt, imádtam olvasni a próbákat. A történetben ismért kapunk egy kiállhatatlan karaktert, Rita Vitrolt, akit néha jól megcsaptam volna. Itt már érzékelhetően kezdenek felnőni a szereplők, és megjelenik, ha csak kis részben a szerelem, amit még nem is igazán nevezhetünk annak. Sokat megadnák, ha megint először olvashatnám a részeket, úgy, hogy semmit se tudok róluk és megint meglepődhetnék a történteken. Mondjuk újraolvasva is hatalmas kedvencem, bármikor a kezembe tudnám venni.

Marcsi P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Hűha, egyre hosszabbak ezek a könyvek… xD

Csak erős idegzetűeknek!
Mikor elkezdtem ezt a kötetet, úgy gondoltam, hogy miután kb. kívülről tudom a film szövegét, azért annyi új infót nem fog tudni mondani J.K.R. és féltem, hogy mivel 700 oldalas a könyv, talán unni fogom… Hát Gyerekek ekkorát is rég tévedtem. Nyilván az alapsztori (még ez se mindenhol) ugyanaz, adott ugye a Kvidics Világkupa, a Trimágus Tusa próbái és a végén a harc, de hogy, hogyan jutunk el ezekhez, és Harry a rengeteg akadályt, hogy oldja meg, totál új volt.

Nagyon sajnáltam, a rengeteg kimaradt potenciális jelenetet, tuti szuperül lehetett volna filmre vinni, de aztán a 20. ilyennél rájöttem, hogy ezt csak úgy tudták volna megoldani, ha ezt a kötetet is kettészedik (ez a többi vastagságát elnézve, igaz lesz a következőkre is). Egyszerűen lehetetlen ezt a rengeteg karaktert és szálat (plusz pont, hogy minden Harry szemszögéből van elmesélve, mégsem érzem soknak a gondolatait) filmre vinni 120 percben. Mégis azt mondom, hogy amit ott láttam, kerek egész, úgy jó ahogy van és amit tudtak azt maximálisan kihozták a történetből egy filmben.
Kimaradt nagy kedvenc jelenetek:
– Mikor Mr. Weasley az ikrekkel elmegy Harry-ért az elején, dőltem a röhögéstől. :D Atrhur annyira csodabogár és mindenre rá tud csodálkozni, nagyon cuki. ^^
– A kemping a leírás alapján önmagán megért egy 20 perces jelenet filmként, annyira jól nézhetett volna ki ez filmen megvalósítva
– Winky és úgy általában a manók nagyon édesek és megmondom az őszintét fogalmam sem volt mi ez a nagy hype Dobby körül, mert annyira keveset szerepel a filmekben spoiler, de itt annyira megacukivolt *.*, hogy már most aggódom mi lesz velem…
– Egyszerűen imádtak a Teszleg Süveg dalát, kb. 3x is elolvastam és valami fantasztikus a fordítás! :o (más mint az első)
– Nagy örömömre, Hagrid újra tanít, ezt sajnáltam talán legjobban, hogy kihagyták, mert igenis megérdemli az állást és tényleg igazán lelkes. :) Továbbá nagyon kíváncsi lettem volna, hogy néz ki egy szurcsók vagy a földtúrós izé! :D
– Imádom, hogy ilyen sokat voltak órákon és igaz, hogy csak pár sorokat írt le róluk Rowling, de sokkal jobban lejött, hogy itt azért folyik a tanítás és amúgy ez egy iskola. A jóslástanra való felkészülés és az összes óra is nagyon szórakoztató volt! :D spoiler
– Nem értem miért lett a két iskolából lány és fiúnevelde! o.O Csak további kérdéseket vet fel (pl. akkor akik azon a környéken laknak ellenkező neműek más iskolába járnak, szóval több iskola van ott? NEM)
– A 3. próba zseniálisan van leírva!!! Egyszerűen rázott a hideg olvasás közben. Nyilván magát a labirintust a filmbeli labirintusként láttam, de itt annyival színesebb volt, hogy mire elértünk a Kupáig, már tiszta ideg voltam! :D A 2. próba viszont sokkal vérszegényebb lett nálam, ott egyértelműen a film nyert.

A filmben kicsit zavart Ron/Harry hülyesége, de itt olvasva valahogy teljesen jogosnak éreztem. 14 évesek, tinik és J.K.R. tökéletesen ábrázolta őket. A sértődés alapvető érzelem ennyi idősen, konkrétan 13-17 éves koromig mindig meg voltam valamiért sértődve, szóval az hogy Ron és Hermione is ennyit veszekednek teljesen hihető spoiler. :D
Neville örök szerelemem! Nem tudom megmagyarázni miért imádom annyira, most is olyan keveset szerepelt spoiler, de egyszerűen ahogy olvasom a nevét zokog a szívem. :(
Cedricet ugyan már ismerhettük az előző részből a meccsről, de most picit többet szerepelt, bár itt csak mondatokat, szóval spoiler, és J.K.R. hiába mondta el 1000x, hogy mennyire jóképű fiúcska én csak ezt láttam: https://robattack.files.wordpress.com/2012/01/vampire_s…
Ha nem tudom, hogy spoiler, totál mellbevágott volna…. Iszonyatosan jól lett megírva az összes jelenet amiben szerepel.

Technikai jellegű kérdéseim:
– Kiderül valaha, hogy honnan tudták az ikrek a Kvidics Világkupa eredményét? spoiler de ezt nagyon kétlem…
– Bumfolt karaktere totális kimaradt a filmekből, jelenti ez azt, hogy ennyi volt az Ő szála? spoiler
– Amíg itt vannak a másik két iskola tanulói járnak órákra? Vagy pont a legkritikusabb évükben (most 17-18 évesek) hagynak ki egy évet?
– Az Imperius átokra akkor tényleg Dumbledor adott engedélyt?! Ha igen, hát NEMÁÁÁR! spoiler spoiler

Xoxoribizli P
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Nagyon izgalmas volt, de ennél a könyvnél mégis rá kellett jönnöm, hogy nem árt, ha kis szünetet tartunk én és Harry, mert ennyi könyvön keresztül nekem már egy kis csömöröm lett.
Csomó dolog volt, ami a könyv olvasása közben eszembe jutott és számomra értelmetlen volt. Ebből hirtelen egy jut eszembe, mégpedig az, hogy ha a Sötét nagyúr ilyen remekül bánik az embereivel, akkor a halálfalók minek mennek vissza hozzá? Főleg azért nem értem, mert ennek a jóembernek semmije nincs, amit nekik adhatna. Pénze nincs, az ereje nem átruházható, és az embereit is csak kínozza. Akkor?!
Ezt komolyan nem értem, persze tudom, nem kell mindenbe belemagyarázni valamit, csak azért mégis, azt vártam, hogy majd most kiderül, hogy miért, de nem!
A szőrös szívemmel együtt most ezt csak 4.5*-ra tudjuk értékelni.

Annie_Cresta
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Amikor egy héttel a könyv befelyezése után feltűnik, hogy még nem írtál értékelést…
Mivel is kezdjem? Az első dolog, aminek örültem, hogy a könyv nem rögtön az iskolába indulással kezdődött, hanem volt előtte egy kis bevezetés, a Világkupa. Félre ne értsétek, nagyon-nagyon szeretem a Roxfortot és az ottani jeleneteket (tehát a könyv majdnem egészét, haha), de ennek most nagyon örültem. Annyira nevettem, mikor Weasleyék megjelentik Dursleyék házában, az nagy volt.:D Tényleg imádom az ikreket és előre figyelmeztetlek: ezt még rengetegszer fogjátok hallani tőlem. Az egyik kedvenc részem velük az, amikor a Világkupa után Mrs.Weasley megölelgeti őket, mert az elmenésük előtt kiabált velük, aztán miután megtudta mi történt a döntőn, nagyon rosszul érezte magát. Hát ahw.:D
A Trimágus Tusa izgalmas és jó volt, de valljuk be, nem volt nehéz kikövetkeztetni, hogy ki nyeri meg. Az utána történtek viszont annál inkább megleptek, spoiler, Cornelius Caramelt meg nem értettem a végén. Nagyon örültem Sirius gyakori felbukkanásának, a felnőtt szereplők közül egyértelműen ő áll a legközelebb a szívemhez. Az elején haragudtam Ronra amiért spoiler, de meg tudtam érteni. A féltékenykedése nagyon aranyos volt, hatott ám a Romione szívemre! Rita Vitrol rettentő irritáló nőszemély, mindenki máshoz hasonlóan engem is nagyon idegesített.
Kíváncsi vagyok a folytatásra, most már a szereplők is idősebbek és spoiler is megjelent, úgyhogy kíváncsi vagyok mi vár Harryre és a varázsvilágra a továbbiakban.:)

andy332488

– Egy ember igazi természetéről az árulkodik legjobban, ahogy az alárendeltjeivel bánik. Ne azt nézd, mit csinál, mikor vele egyenrangúak között van.

491. oldal, 27. fejezet - Tapmancs visszatér

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet · Sirius Black
Miamona

– A jó házimanó arról ismerszik meg, hogy olyan, mintha ott se volna.

Barnus

Ha igent mondanak, üzend meg Pulival, és vasárnap öt órára érted megyünk. Ha nemet mondanak, üzend meg Pulival, és vasárnap ötkor ott leszünk érted.

Kapcsolódó szócikkek: Ron Weasley
tataijucc

– (…) nem az számít, minek születik valaki, hanem az, hogy mivé nő fel!

652. oldal, 36. fejezet

VioletHill

– Kis éji sétákon születnek a nagy ötletek…

447. oldal, Huszonötödik fejezet - A tojás és a szem (Animus, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: ötlet
VioletHill

Harry felvonta a szemöldökét. Elég nagy szemtelenségnek találta, hogy a bácsi bárkit is pufóknak mer titulálni, mikor a saját fia oldalra fektetve magasabb, mint állva.

36. oldal, Harmadik fejezet - A meghívás (Animus, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: Harry Potter
DZSUDZSEE

– Hogy van, professzor úr? – Rita Vitrol felállt, és lapátkezét Dumbledore felé nyújtotta. – Remélem, olvasta a Mágusok Nemzetközi Szövetségének nyári konferenciájáról írt cikkemet.
– Elbűvölően otromba volt – felelte mosolyogva Dumbledore. – Különösen azt a részt élveztem, ahol vaskalapos tökfilkóként jellemez engem.

Kapcsolódó szócikkek: Albus Dumbledore · Rita Vitrol
DZSUDZSEE

– Nekem itt két Neptunuszom van – szólalt meg Harry, s értetlenkedve meredt pergamenlapjára. – Az nem lehet, ugye?
– Ááááá – felelte Ron, Trelawney titokzatoskodó suttogását utánozva –, ha két Neptunusz tűnik fel az égen, az biztos jele annak, hogy szemüveges törpe születik, kis drágám…

Kapcsolódó szócikkek: Harry Potter · Ron Weasley · Sybill Trelawney
Sentis

(…) aminek jönnie kell, jönni fog… És ha itt lesz, szembe kell néznie vele.

675. oldal, 37. fejezet - A kezdet

Harry Potter sorozat · Összehasonlítás