45. legjobb ifjúsági könyv a molyok értékelése alapján
51. legjobb fantasy könyv a molyok értékelése alapján

Harry ​Potter és a Tűz Serlege (Harry Potter 4.) 4713 csillagozás

J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Attól fogva, hogy a Kviddics Világkupa döntője után felizzik az égen a Sötét Jegy, Harry Potter minden lépését veszély kíséri. A negyedik tanév elején a Tűz Serlege őt választja ki a Roxfort képviseletére a legendás Trimágus Tusán, ahol olyan feladatokkal kell megbirkóznia, amelyek a legkiválóbb varázslókat is próbára tennék. A tusa azonban csupán előjátéka egy minden eddiginél kockázatosabb erőpróbának. Little Hangleton ködlepte temetőjében ugyanis a legsötétebb mágia fortyog…
A Kate Greenaway-díjjal kitüntetett Jim Kay utánozhatatlan művészi erővel idézi elénk a negyedik Harry Potter-kötet jeleneteit és szereplőit ebben a különleges, illusztrált kiadásban.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Tagok ajánlása: 12 éves kortól

Animus, Budapest, 2021
Animus, Budapest, 2020
678 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633247389 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár
Animus, Budapest, 2019
464 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633246856 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár · Illusztrálta: Jim Kay

Kapcsolódó zóna

!

Harry Potter

2571 tag · 9347 karc · Utolsó karc: 2021. július 27., 09:16 · Bővebben

Hermione Granger · Perselus Piton · Sirius Black · Harry Potter · Ron Weasley · Albus Dumbledore · Fred Weasley · Minerva McGalagony · George Weasley · Rubeus Hagrid · Dobby · Draco Malfoy · Neville Longbottom · Molly Weasley · Voldemort · Alastor 'Rémszem' Mordon · Hóborc · Oliver Wood · James Potter · Arthur Weasley · Csámpás · Fleur Delacour · Cedric Diggory · Pulipinty · Filius Flitwick · Viktor Krum · Percy Weasley · Dean Thomas · Seamus Finnigan · Sybill Trelawney · Aberforth Dumbledore · Pomona Bimba · Argus Frics · Angelina Johnson · Ifj. Barty Kupor · Vernon Dursley · Cho Chang · Colin Creevey · Cornelius Caramel · Madame Olympe Maxime · Dudley Dursley · Peter Pettigrew · Dennis Creevey · Gregory Monstro · Igor Karkarov · Parvati Patil · Rita Vitrol · sellő · Vincent Crak · Winky

Roxfort · Privet Drive 4.

Sippancs P>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Így a negyedik kötet végén, ötödik kötet elején illendő lenne összeszedni magam, és írni egy szép hosszú értékelést, amiben kifejtem, miért is lettem majd két évtizednyi tagadás után Potter-függő, de egyszerűen nem tudom szavakba önteni ezt az érzést. Mert hiába mondanám, hogy Rowling egy zseni, aki szó szerint varázsol a könyveivel, és hiába írnám le, hogy a második kötet óta minden egyes történetnél úgy érzem, hogy ennél tökéletesebbet már nem lehet alkotni, aztán később kiderül, hogy dehogynem! – ezek a gondolatok ugyanis a tizedét nem adnák vissza annak a szerelemnek, ami a sorozat és közöttem szövődött. Úgyhogy egyetlen egy dolgot szeretnék csak kiemelni, illetve megüzenni a még „nem hívő” delikvenseknek: ne legyetek olyan buták, mint én, és egy percig se gondolkodjatok azon, hogy kezetekbe vegyétek-e a könyvet/sorozatot vagy sem! Mert ha kimaradtok belőle, az fájni ugyan nem fog, maximum csak később, amikor a fejeteket veritek a falba, mondván „miért vártam vele eddig!?”, ha viszont elolvassátok, garantálom, hogy egy életre szóló élménnyel gazdagodtok!

klara_matravolgyi>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

A Trimágus Tusa alatt nem csak Harrynek és barátainak kell felnőnie, hanem nekünk, olvasóknak is. Eddig a mesevilág biztonságos burkában eveztünk, ahol minden rossz jóra fordult. Ennek itt és most vége.

Ennek a résznek a legnagyobb előnye az, hogy a szereplők nincsenek túlmisztifikálva. Mert a barátok lehetnek irigyek. Még a legokosabb ember is lehet egy-egy dologban elvakult. És bizony, egy főszereplőnek nem kötelező mindig a legjobbnak és legügyesebbnek lennie. Rowling egy olyan főhőst alkotott, aki segítség és szerencse nélkül a hőstettei felét sem tudta volna véghezvinni, mégis több . Harry nem különleges fizikai erővel vagy mértéktelen tudással van felfegyverezve, hanem kivételes bátorsággal és kitartással. És ezért kellene mindenkinek kötelezően elolvasni ezt a könyvet, mert egy bizonyíték, hogy nem az számít minek születtünk vagy mink van, a döntéseinken múlik minden.

gazibla IP>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Lehet ezt még fokozni? :) Sok molytól azt hallottam, hogy a 3. rész a legjobb és valóban nagyon tetszett, de ettől a könyvtől indul be igazán szerintem a fő történet szála. Szó szerint alig tudtam letenni főleg a végén off. Hihetetlen jó volt ez a könyv és nagyon vicces is, néhány jelenetnél hangosan felkacagtam. :) Volt itt minden humor, izgalom, kaland és egy csavar a végén. :) KÍváncsian várom a következő részt. :)

Klodette>!

Egyetlen szó: IMÁDOM.
Na jó, még több szó.
Kedvencem, tökéletes, meglepő, fordulatos, drámai, izgalmas, szívszaggató, Dobby a legjobb és Hermione. Mint az írónő is, magamat látom benne. Remélem tényleg vagyok olyan okos és bátor, mint Hermione. :)
Végszó: IMÁDOM, IMÁDNI FOGOM és kész.
Ennél többre most nem futotta.

Niitaa P>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

A teljes értékelés elérhető a blogomon:

" – (…) nem az számít, minek születik valaki, hanem az, hogy mivé nő fel!

Vízválasztó rész, semmi kétség. Harryéknek most már fel kell nőniük, ha akarnak, ha nem. Még mindig megvan a bájos kis személyiségük, a naiv világnézetük, de lassan felfedezik, hogy a világon vannak sötét helyek. Hogy sokkal nagyobb a gonosz hatalma, mint képzelték. Hogy a szeretet keze sem ér el mindenhova.
A sorozat negyedik része nagyon jól megírt, sokkal jobb, mint az előző. Az események ha lehet még jobban felépítettek, mind eddig. A szerző fokozatosan bonyolítja a cselekményt, részről részre válik egyre sokrétegűbbé, hogy a végén egy igazán fantasztikus eleggyé álljon össze.
Imádom, ahogy a történet a szereplőkkel együtt nő. Harry, Harmione és Ron még mindig elég talpraesettek, de végre láthatjuk azt is, hogy ők sem állnak mindenek fölött. A kamaszkor őket is megtalálja, így az érzelmeik új megvilágítást kapnak. Fiatalok még, így a tapasztalatlanságból fakadó forrófejűség is megvan, ezáltal a viták, a féltékenykedés és a békülés sem marad el. Emellett nincsenek mindig a helyzet magaslatán, de ennek így kell lennie. Ettől válik valósabbá a karakterük.
Minden úgy történik, ahogy kell. Még a szomorú vagy épp váratlan események is szükségesen ahhoz, hogy érezzük: kezd forrósodni a lábunk alatt a talaj.
A Harry Potter sorozatot mindenkinek el kell olvasnia, legalább egyszer az életében!"

Milli88 P>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

„- Aminek jönnie kell, jönni fog, és ha itt lesz, szembenézünk vele.”

Jesszusom! Aztamindenit!
I M Á D T A M ! ! !
Sajnos nem volt túl sok időm olvasni, de amikor mégis akadt egy szabad percem, azonnal kézbe vettem.
Ismét egy varázslatos és hihetetlen történetet olvashattam J. K. Rowling tollából.
Imádtam Pulipintyet, az orrontó furkászokat, a Trimágus Tusa három próbáját, Hermione nyomozásait, Dobby-t, Winky-t, „Rémszem” Mordon-t a karácsonyi bált, fúúúú… Mindent!
Nem is nagyon tudok értelmes gondolatokat megfogalmazni. Nem is csak a kései óra miatt, hanem azért, mert tudom, hogy alig fogok tudni aludni, mert még mindig a történetben élek. Letehetetlen olvasmány volt, még így 30-hoz közeledve is. :)

Pandalány>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Sajnos eléggé elhúztam a negyedik kötet újraolvasását, mert van bennem egy olyan kényszerképzet, hogy én ezt a részt kevésbé szeretem, mint a többit. Pedig amikor olvasom, vagy épp filmen nézem, mindig rájövök, hogy igenis, ez is nagyon jó kötet. Ez most is így volt. Persze ennél a kötetnél rendesen érződnek már a gyülekező sötét felhők. Mivel ugye ismerem már a sztorit, olvasás közben mindig reménykedem abban, hogy most majd máshogy történnek benne bizonyos események (spoiler) és nem lesz ennyire lehangoló a folytatás.
Mindezek ellenére imádom ezt a részt is, teljesen belefeledkezem olvasás közben, hogy hol is vagyok, és ez J.K.Rowling varázsereje. Kizökkent, kikapcsol és nem lehet nem szeretni.❤
Kedvenceim a könyvből:
– a házimanók és a Roxfort konyhájának megjelenítése
– Dobby drágám sorsa végre jobbra fordul ❤
– a spoiler páros alakulása
– a M.A.J.O.M.
Most mondjuk az új kötettel fogom folytatni az olvasást, de természetesen utána következik az egyik nagy kedvencem, az ötödik regény. ❤

Orsi999>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Lassabban haladtam vele, mint szerettem volna. Ez főleg azért volt, mert már régebben olvastam a sorozat, és most közbe más könyveket is olvastam kihívásokhoz. Ettől függetlenül ez a könyv még mindig teljesen le tud nyűgözni.
Így is folyamatosan izgultam, hogy mi fog történni, és ugyan úgy meg tudott lepni az írónő a fordulatokkal. Néhol vicces volt, de komoly is tudott lenni, ahol kellett. És még így újraolvasás alkalmával is tudok sírni a végén, hiába tudtam előre, hogy mi fog történni.
Igazából, már mások minden fontosat leírtak erről a könyvről, így nem is húzom tovább a szót. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

DaTa P>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Az első két próbát nagyon untam, na de ami utána jött. Huh! Emlékeztem nagyjából, mi fog történni a temetőben, de mégis úgy izgultam, mintha most olvasnám először a történetet, ez mindenképp Rowlingot dicséri. Harry egyébként továbbra is kifejezetten ellenszenves, Hermionét viszont már-már rajongásig szeretem. Gondolkodás nélkül lépnék be én is a Manók Alkotmányos Jogaiért Országos Mozgalomba, szerintem is rettentő igazságtalan a manók helyzete ebben a mágikus világban, jó, hogy felemeli a hangját értük. Én meg nem lankadó lelkesedéssel folytatom tovább a kalandozást a három jó baráttal (mondjuk ehelyett valami mást is lehetett volna írni, eddig csak vagy harmincszor fordult ez így elő… na de ilyesmin nem akadok nagyon fenn).

DarknessAngel>!
J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege

Eddig a legjobb rész volt a Harry Potteres könyvek közül.
Jó volt megismerkedni más varázslókkal is a Roxfortbelieken kívül.A Trimágusi Tusa valami istenien volt megírva, nagyon tetszettek a feladatok és ahogyan a versenyzők megoldották őket.
Cedric Digori-t nagyon sajnáltam, kedves és nagyon bátor srác volt. Az előző részben csak egy rövid ideig szerepelt, itt annál fontosabb szerep jutott neki.
Krum egy nagy kedvencem lett, a mogorva külső egy igazán szerethető lelket takar. Persze nagyon örültem a kis románcának Hermionéval, tetszett Ron féltékenykedése is :))
Fleur, először nem volt szimpatikus, de fokozatosan megkedveltem őt is….hajrá Bill.
A történet vége nagyon ütősre sikeredett. Lélegzetvisszafolytva olvastam mi is lesz az egészből. Persze a filmet láttam, de egy könyv mégiscsak más.
Ebben a részben sokkal jobban kedveltem Siriust és Dumbledoret is. Nemsokára neki is kezdek a folytatásnak…nem bírom ki Roxfort nélkül.

andy332488>!

– Egy ember igazi természetéről az árulkodik legjobban, ahogy az alárendeltjeivel bánik. Ne azt nézd, mit csinál, mikor vele egyenrangúak között van.

491. oldal, 27. fejezet - Tapmancs visszatér

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet · Sirius Black
Miamona>!

– A jó házimanó arról ismerszik meg, hogy olyan, mintha ott se volna.

179. oldal, A Trimágus Tusa (Animus, 2001)

tataijucc>!

– (…) nem az számít, minek születik valaki, hanem az, hogy mivé nő fel!

652. oldal, 36. fejezet

Mákostészta>!

– Kis éji sétákon születnek a nagy ötletek…

447. oldal, Huszonötödik fejezet - A tojás és a szem (Animus, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: ötlet
Pandalány>!

Dobbynak tetszik a szabad élet!

358. oldal, A Házimanó Felszabadítási Front (Animus, 2001)

Barnus>!

Ha igent mondanak, üzend meg Pulival, és vasárnap öt órára érted megyünk. Ha nemet mondanak, üzend meg Pulival, és vasárnap ötkor ott leszünk érted.

Kapcsolódó szócikkek: Ron Weasley
DZSUDZSEE>!

– Nekem itt két Neptunuszom van – szólalt meg Harry, s értetlenkedve meredt pergamenlapjára. – Az nem lehet, ugye?
– Ááááá – felelte Ron, Trelawney titokzatoskodó suttogását utánozva –, ha két Neptunusz tűnik fel az égen, az biztos jele annak, hogy szemüveges törpe születik, kis drágám…

Kapcsolódó szócikkek: Harry Potter · Ron Weasley · Sybill Trelawney
DZSUDZSEE>!

– Hogy van, professzor úr? – Rita Vitrol felállt, és lapátkezét Dumbledore felé nyújtotta. – Remélem, olvasta a Mágusok Nemzetközi Szövetségének nyári konferenciájáról írt cikkemet.
– Elbűvölően otromba volt – felelte mosolyogva Dumbledore. – Különösen azt a részt élveztem, ahol vaskalapos tökfilkóként jellemez engem.

Kapcsolódó szócikkek: Albus Dumbledore · Rita Vitrol
Mákostészta>!

Harry felvonta a szemöldökét. Elég nagy szemtelenségnek találta, hogy a bácsi bárkit is pufóknak mer titulálni, mikor a saját fia oldalra fektetve magasabb, mint állva.

36. oldal, Harmadik fejezet - A meghívás (Animus, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: Harry Potter
viky0222>!

(…) aminek jönnie kell, jönni fog… És ha itt lesz, szembe kell néznie vele.

675. oldal, 37. fejezet - A kezdet

Népszerű triviák

Algernon P>!

– Remélem, az idei griffendéles utánpótlás erős csapat lesz – jegyezte meg Nick, miközben megtapsolta a griffendéles asztalhoz közeledő „McDonald, Natalie!”-t. – Sajnálnám, ha megszakadna a nyerő szériánk.

A kérdés adott: ki volt Natalie McDonald?

Egy kilencéves, kanadai rajongó, aki végstádiumú leukémiával küzdött, és imádta a regényeket. A család egyik barátja írt Rowlingnak – az írónő pedig elárulta a főbb karakterek sorsát válaszlevelében. De a hosszú átfutási idő miatt, mire célbaért a levél, a kislány már elhunyt.
Rowlingot megrázta az eset, barátságot kötött az anyukával, és tiszteletadásként, ill. amiért elkésett, feltüntette a kislány nevét a könyvben, mint egy elsős, aki a Griffendél-házba került – akiknek, köztudott, egyik erényük a bátorság.
Az anyuka még a másik 2 gyermeke előtt is titokban tartotta a levél tartalmát, csak akkor mutatta meg nekik, miután kiadták az utolsó kötetet is.
Natalie az egyetlen személy a könyvekben, aki a valódi nevén szerepel.

[harrypotter.fandom.com]

Kapcsolódó könyvek: J. K. Rowling: Harry Potter és a Tűz Serlege · J. K. Rowling: Harry Potter and the Goblet of Fire

J. K. Rowling: Harry Potter and the Goblet of Fire

Kapcsolódó alkotók: J. K. Rowling

Harry Potter sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik