Az ​élet dolgai 315 csillagozás

A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága
J. K. Rowling: Az élet dolgai

J. K. Rowling humorral és mély empátiával átszőtt beszédét – amelyet eredetileg a Harvard Egyetem végzős diákjaihoz intézett – nemcsak azoknak ajánljuk, akik most kezdik felnőttéletüket, hanem bárkinek, aki úgy érzi, fordulóponthoz ért, és szeretne kicsit szebben, bátrabban, szabadabban élni.

„Köszönöm – ezzel szeretném kezdeni. Nemcsak azért, mert a Harvard kivételes megtiszteltetésben részesített, hanem mert a gondolattól, hogy itt avatási beszédet kell mondanom, heteken át összeszorult a gyomrom, így sikerült fogynom egy kicsit. Duplán jól jártam! Most már nincs más hátra, mint mélyeket lélegeznem, a piros zászlókra hunyorognom, és meggyőzni magam, hogy a világ legnagyobb griffendéles találkozóján vagyok.”

Eredeti megjelenés éve: 2015

Animus, Budapest, 2018
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633245620 · Fordította: Tóth Tamás Boldizsár · Illusztrálta: Tóth Emese

Seneca

Gorkie P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Rövid könyvecske, de annál tartalmasabb.
Hamar végig olvastam első körben, mert nagyon olvastatta magát, de azonnal visszalapoztam és újraolvastam részeket. Forgattam egy ideig még, mielőtt visszakerült a polcra. Biztosan elő fogom még venni, tanulságos, elgondolkodtató, megfogja az embert.
A kivitelezés is nagyon igényes, keménytáblás, tele illusztrációkkal.
Igazi kincs a polcomon.

Nikolett0907 P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

„Bár az utolsó leheletemig védelmezni fogom az esti mese becsületét, időközben meg tanultam értékelni a sokkal szélesebb értelemben vett képzeletet. A képzelet nem csupán az a sajátosan emberi képességünk, hogy magunk elé tudjuk vetíteni azt, ami nincs – s így minden találmány és újítás forrása –, hanem transzformáló és revelatív ereje folytán a képzelet teszi lehetővé, hogy együtt érezzünk olyan emberekkel, akiket számunkra ismeretlen élmények értek.”

Az igazság az, hogy egy gyorsan olvasható szösszenetet vettem kézbe, de tartalmilag nagyon megfogó volt a számomra.
Az alkotó fő művét még nem olvastam – hiába akarnak egyesek ezért megkövezni – de a könyvekből készült filmeket láttam és nagyon szeretem őket a mai napig is. Nem mondanám öreg hibának, hogy még nem volt hozzájuk szerencsém, hiszen hozzám Tolkien művei közelebb álltak eddig, de rajta vagyok ennek pótlásán.

Visszatérve a könyvre, mint már említettem, valóban igaznak és hasznosnak vélem, amit az író megosztott ezen hallgatókkal. Nézőpont kérdése persze, hogy kinek fog segíteni elindulni egy jobb úton, ki fog töltekezni belőle és ki fogja azt mondani, hogy egy marhaság az egész. Mások vagyunk különböző nézőpontokkal ez igaz, viszont végre egy olyan alkotótól olvastam valós élet igazságokat, aki még számomra is hiteles, hiszen egy külön „világot” álmodott meg számunkra és vált sikeressé.

Ugyanakkor ezt külön könyvben megjelentetni és az árát látva, felmerült bennem az érzés, cseppet lehúzás szaga van. Nyilván nem a magyar kiadó tehet erről, hiszen ha már megjelent miért ne lehetne kis hazánkban is kiadni!? De sajnos ettől az érzettől nem tudok elvonatkoztatni.

És most saját magamat fogom cseppet bolondnak nézni, mert a fent leírtakat továbbra is tartva kedvencelem az adott könyvet. Van ez így az életben is!

Kedvenc!♥

Jagika>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Valóban emlékezetes beszéd lehetett ez a Harvard diplomaosztó ünnepélyén. Az írónő személyes megnyilatkozásai, a családi háttere, a szegénység említése rendkívül hatásos elem. Ugyanakkor tanulságos is a kudarcról és a képzeletről kifejtett sok szép gondolat.
Az illusztrációk és a grafikák különösen tetszettek: egyszerűek, tiszták, megis sokatmondóak…

Milli88 P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Jó kis könyvecske. Tartalmas, nem vontatott és egy percig sem unalmas. Bármilyen végzősnek remek kis figyelmes ajándék lehet. Rowling természetesen ki sem hagyhatta volna a Harry Potter utalásokat, de szerintem így volt az igazi.
Nálam sokáig kívánságlistás volt, de így a könyvtári példányt olvasva rájöttem jobb, hogy nem szereztem be belőle saját példányt. Ajándéknak tökéletes, de magamnak nem venném meg.

GytAnett>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Tudtam, hogy ez egy rövid szösszenet, ennek ellenére meglepődtem, hogy ennyire rövid maga a szöveg. Mondjuk egy beszéd nyilván akkor jó, ha nem kell kispárnákat előkészíteni. :) J. K. Rowling egy nagyon okos és jó szemléletmóddal rendelkező nő, tényleg tudja, hogy milyen a jó, de azt is, hogy milyen az ellentéte! Akik nehéz sorsból emelkednek fel, hajlamosak elfelejteni, hogy mit is hagytak maguk mögött. Szerintem részben ezért is alkotott ő maradandót ezzel a beszédével.
A beszéde a kudarc hasznáról és a képzelet fontosságáról szólt. Először arra gondoltam, hogy na, ez igen sablonos lesz, de aztán arra jutottam, hogy csak Rowlingról van szó, így biztosan jó lesz. Ő valahogy tényleg más megközelítésből tudta előadni ezek tulajdonságát és minden egyes szavával egyet tudtam érteni.
Nem tudom, hogy az én diplomaosztómon milyen beszéd hangzott el, semmire sem emlékszem belőle, de ha ilyen módon beszéltek volna hozzánk, biztosan maradandóbb lett volna. Nem sértődtem volna meg, ha én is ott ülhettem volna a végzősök között a Harvardon. A hallgatóknak és Rowlingnak is hatalmas megtiszteltetés lehetett. :)

Csoszi>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

A Harvard végzősei még sokáig emlékezni fognak a diplomaosztójukon elhangzott beszédre. Rowling a saját életéből vett példák alapján fejti ki az alcím jelentését. Tanulságos és gondolatébresztő. Jó kis útravaló lehet a fiataloknak.

meseanyu P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Nehéz ezt csillagozni, mert a szöveg nagyon jó, érdekes és hasznos gondolatok, de pont elég lett volna egy honlapon vagy egy cikkben megjelentetni, mert olyan sokat az illusztrációk se tesznek hozzá. Érdekes, hogy pont két ilyen könyvet olvastam egymás után, teljesen véletlenül, és ez utóbbira azt mondom, hogy nem érdemes szerintem beszerezni, nem hiányzik az ember polcáról. Nagy piros pont viszont azért, hogy részletesen ír az Amnestyről, és arról, hogy egyes állításokkal ellentétben, igazából mit csinálnak.

Chöpp >!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Ajándékba vettem. Leheveredtem vele egy rövid időre. Elolvastam. Mea culpa!
Felemelő, humánus, a valódi értékekre, segítségnyújtásra és a megfelelő magatartásra (alázat) tanít, nevel figyelmeztet. Ja, és szórakoztató.

kratas P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Megláttam a könyv negatív vastagságát és első gondolatom az volt, hogy ezt a lehúzást.
Aztán kinyitottam az előbb és a második gondolatom is az volt, hogy ez lehúzás.
Elolvastam nagyjából tíz perc alatt.
Megérte.

Algernon P>!

J. K. Rowling: Az élet dolgai A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

Angolul nagyjából 2700 szó… azért ezt könyvben, grafikákkal kiadni nem semmi húzás volt az Animustól, és nem is értem az egészet. Gyakorlatilag ez az érzés volt bennem az alatt a 10 perc alatt, amíg elolvastam, ugyanis 3-4 sor van egy oldalon, a másik oldalon meg egy ábra, grafika mellette. Ezért az értelmetlenség érzése miatt bár odafigyeltem a beszédre, semmi olyan nem volt benne, amit a Rowling-sztoriból eddig ne tudtam volna, és ez el is vette az értelmét az egésznek.
Kár volt ezért, bőven elfért volna valamelyik könyvének utolsó utáni fejezetében 3-4 oldalon, képek nélkül. Gyakorlatilag részemről olvasmánylistanövelésre volt jó, a habittrackerem-n meg egy X-re, hogy ma is olvastam, annak is rossz szájízzel.
Csak rajongóknak.

shadowhunter1975 P>!

Az élet olyan, mint a mese: nem az a fontos, milyen hosszú, hanem, hogy milyen jó.

74. oldal (Animus, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: élet · mese · Seneca
Sziszandria P>!

Elérhető célok kitűzése: ez az első lépés az önfejlesztés útján.

Kapcsolódó szócikkek: cél
Sziszandria P>!

Nem fogják igazán megismerni önmagukat, se az emberi kapcsolataik erejét, amíg próbára nem teszik azokat a viszontagságok.

shadowhunter1975 P>!

A kudarc megtanított olyan dolgokra önmagamról, amiket semmilyen más módon nem tanulhattam volna meg.

38. oldal (Animus, 2018)

shadowhunter1975 P>!

Szerintem akik szándékosan nem használják a képzeletüket, több szörnyet vizionálnak. Sokukban eleve több félelem van.

65. oldal (Aminus, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: félelem · képzelet
mogyorosivivien>!

Világunk átalakításához nincs szükség mágiára. Ami kell hozzá, az ott van mindnyájunkban: a lehetőség, hogy jobban használjuk a képzeletünket.

shadowhunter1975 P>!

Azok a barátok, akik ott voltak velem a diplomaosztómon, mind a mai napig a barátaim. Ők a gyermekeim keresztszülei, hozzájuk fordulhattam, amikor igazán bajban voltam, és ők nem pereltek be, amikor halálfalókat neveztem el róluk.

73. oldal (Animus, 2018)

Sziszandria P>!

Az embert rossz irányba terelő szülők hibáztatásának szavatossági ideje korlátozott: attól a perctől, hogy felnőve átvesszük a kormányrudat, mi felelünk mindenért.

Wolven P>!

Képtelenség mindenfajta kudarcot kikerülni, hacsak nem élünk olyan óvatosan, hogy azt már nem is érdemes életnek nevezni – az olyan élet viszont maga a kudarc.

9. oldal (Animus, 2018)