Térdig ​sárban (Napnak fénye-ciklus 4.) 83 csillagozás

J. Goldenlane: Térdig sárban

Alicia Star csak szórakozni érkezik Kanadába; kaszinózgatni, pofára ejteni pár balekot, kipróbálni néhány trükköt. Mi baj lehetne ebből?

Nos, ez az a kérdés, amit feltenni sem érdemes.

Alicia hamarosan azon veszi észre magát, hogy egy kedélyes maffiafőnök cibálja át az országon, ami „a Washington-krátertől a Yukonig egyadta radioaktív mocsár”. Ráadásul közben többen is lőnek rá, de természetesen felveszi a ritmust, és bedob mindent, amit zavaros ifjúsága alatt tanult. A helyi gengszterek egymás után kénytelenek szembenézni az esetlegesen nagykorú, feltehetőleg kínai, talán zsoldos, ám egyre nyilvánvalóbb, hogy szélhámos lánnyal.

Ő pedig töretlenül élvezi a játszmát, amit ez alkalommal az előkelő, kifinomult Kanadában játszanak, csillogó ledfényes kaszinókban – és térdig sárban.

A Napnak fénye-ciklus negyedik kötetében Goldenlane hozza a szokott formáját, bár ez alkalommal ebbe egészen kevesen halnak bele.

Eredeti megjelenés éve: 2019

Alicia Star · Gabriel · Kibelezős Ripley · Ricardo Gaucher · szakértő

Kanada

Ibanez P>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Nagggyon-naggyon pörgős ez a könyv. De tényleg. Csak azok üljenek neki, akik felkészültek egy robogó vonatra, amiből ki és be kell ugrálni, vagonokon átszaladni, tetőre felmászni :-D Igazából a fél csillag levonás nem is annyira Sid hiányának (még mindig szerelmes vagyok a fickóba :-D), vagy Alicia személyének szól, hanem úgy a háromnegyedénél a könyvnek azt éreztem: kiégtem. Tényleg annyira pörög az egész, hogy belefárad az ember… hogy ezért ne vonjak le fél csillagot? Na jó, rendben, de akkor is a Holdnak árnyéka a csillagos ötös, úgyhogy valahogy picit jelezni kellene, hogy ez egy leheletnyivel kevésbé jött be. Pedig humoros, jók a karakterek, van egy Ripley-nk is (nekem folyton Sigourney Weaver Ripley-je ugrott be, úgyhogy gyakorlatilag az ő arcával olvastam végig a könyvet, vajon @J_Goldenlane Alien-rajongó és ezért lett ez a kemény, belevaló nő neve? :-D) Imádni és utálni lehet az összes gengsztert és rosszfiút, Alicia folyton átveri az olvasót is, tényleg oda kell figyelni, hogy a folyamatos hazudozásokat követni tudjuk (és a csavaros észjárásokat is, amelyben nemcsak Alicia, de Gaucher és Chloé is jeleskedik bőven). A mocsaras-saras részek voltak a kedvenceim, főleg, mikor a többször átázott Alicia már a sivatagi por és mérges skorpiók után áhítozott :-D A borító nekem sem talál be egyébként, de a könyv nagyon jó és hát, lehet talán reménykedni folytatásban ugye? Akár Gaucher és csapata is visszatérhet (akár segíthet egy későbbi probléma megoldásában Alicia-nak, hát nem, megérdemelné :-D)… Szóval ötös alá a könyv, a sorozat összességében csillagos ötös! Ja, és imádtam, hogy Kanada volt a helyszín és ilyen negatív – mocsarak, rádioaktivitás, gengszterek, hiszen Kanadáról tuti mindenkinek valami nagyon szabályos, nagyon jó, nagyon erdős ország ugrik be, úgyhogy ez az átfordítás meglepő volt és jól esett!

Ui: na jó, nem lehet lehúzni fél csillagot se :-))

Razor P>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Bár eredetileg a klasszikusabb Goldenlane művekkel terveztem kezdeni, a zsűrizés miatt a legfrisebb cím került sorra, ami ráadásul egy sorozat negyedik része, de hála az égnek, ez nem rontott semmit az olvasási élményen, max. pár kisebb utalás nem úgy csapódott le nálam, mintha ismertem volna az előzményeket. (Amikre ezek után tuti sort kerítek.)
A sci-fi szálat nem mondanám túl erősnek, az inkább háttért szolgáltatott a cselekménynek és csupán alkalmasint, már-már emlékeztető jelleggel bukkant elő, hogy bizony ez a jövő. (Jó példa erre az Alicia fejében lévő direktlink, amit a regény nagy részében nem is használt, így kvázi átlagemberként vett palira mindenkit.) Az említett cselekmény viszont pörög. Nagyon. Az ember sokszor csak kapkodja a fejét, hogy most akkor ki merre hány méter? Megmondom őszintén, az első részben az egymást érő átverések sora nekem már kezdett kicsit sok lenni, de ezt az írónő is így érezhette, hisz pont jókor vágta el azt a szálat, hogy a cselekmény áthelyeződjön az Eldorádóba, ahol aztán emelkedtek a tétek és még tovább bonyolódott a cselekmény.
Amit mindenképpen kiemelnék még, az a könyv humora. A korábban olvasott idézetekből lejött, hogy a Goldenlane-regények humorosak, ez ezúttal sem volt másképpen, jókat derültem Alicia megjegyzésein vagy épp egyéb bölcselkedésein, szóval nálam jól rezonált a regény ezen része.

Delta Vision, Budapest, 2019
Beatrice8>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

„Ez a sok személyes sérelem, meg hiszti, meg egyéni elképzelések! Hát tényleg, ma már egy rablóbandát is csak úgy lehet vezetni, ha az ember előtte ledoktorál pszichológiából?”
Miért is olvastam volna valamit ami már több, mint egy éve megvan, ha olvashattam ezt is?! :D
Szokás szerint imádtam! Talána többi szintját azért nem érte el, mert már számítottam rá, hogy zseniális, nem ért meglepetésként. Az viszont meglepett, hogy ha jól emlékszem csak spoiler ember halt meg benne! Szerintem ez új rekord, főleg, hogy legutóbb a Holdnak árnyékát olvastam.
Meglepett, hogy Ricardo él és főszereplő is! Örültem neki igazából :D.
Aliciát nagyon bírtam! Kinőtte a Csillagok szikráiban tapasztalt kiskamasz viselkedését és ahogy sejtettem kiharcolta a heléyt a nagyok játszmájában. Ilyen háttérrel lehetetlen lett volna, hogy ne szélhámos legyen. :D A legjobbaktól tanult.
„– Mégis terhes vagy?!
– Attól függ, kivel beszélek! – legyintett Alicia.”
Cuki volt, hogy Sidre mindig „a profi”-ként utalt, Mitzukira meg „a szamuráj”-ként. Sok időt tölthettek még így együtt a két könyv között, ha így megtanulta a trükkjeiket.
Azt is vicces volt hallgatni, hogy Ticcáról milyen „félelemmel” beszél, egyértelmű, hogy mindenre képesnek gondolja. :) Nem mondom, hogy nincs igaza ;)
„– A muterod azt hiszi, hogy egy szanatóriumban lábadozol. Rólam semmit sem tud!
– Ez nála abszolút átmeneti állapot! Mindent képes megtudni. Szóval készítsd a mesédet, amivel várod! Vagy inkább vegyél egy atombomba-arzenált. Attól esetleg megtorpanhat. Átmenetileg.”
A karaktereknek egy közös tulajdonságát találtam meg. Mind adrenalinfüggők és vígan szedálják a testüket :D. Ez nem csak arre a könyvre igaz, hanem az eddigiekre is. Már pont aggódtam Aliciáért, amikor végre kiderült mi baja és akkor elkönyveltem, hogy nincs baja az örökölt és tanult hülyeségeken kívül :D.
Ennek a résznek a lapjai nagyon vékonyak voltak! A borító most annyira nem tetszik. Nem rossz, de nem közelíti meg az első vagy a 3. borítóját.
Összességében szokás szerint izgalmas, akciódús és letehetetlen volt, pörögtek az események, egy percnyi pihenésre sem volt időnk, Aliciát nagyon bírtam, a többi szereplővel együtt és mindenek felett persze rendkívül humoros volt.
Természetesen kedvet kaptam tőle a Csillagok szikráihoz is, szerintem muszáj lesz sort kerítenem rá mostanában.
Ajánlom!

J. Goldenlane: Térdig sárban

Hiába, az élet zajlik, de azért néha nagyon sablonos, hagyta magát fegyverrel kiterelni, és kétségkívül kicsit unatkozott közben.
– Miért játszol?
– Mert még élek! Addig játszol, amíg élsz! Illetve, inkább úgy mondanám, hogy addig élsz, amíg játszol. Ha feladod, akár meg is halhatsz.
Járj a széllel, ahogy a szamuráj is mindig mondja. Tehát, hogyan kell széfet feltörni, idézte fel a profi idevágó tanácsait.
Szóval, mennyi a részem? Nem pénzben kérem, hanem festményben, ha lehetne. És az lenne a legjobb, ha egyenesen a Csád Beach-i villámba küldenéd. Tudod a címét, te fogod megvenni nekem!

Azzal nyilván nem fogok senkit meglepni, hogy tetszett a könyv. Nagyon tetszett. Ez a könnyed, de jól felépített, jó humorral és sodró tempóval előadott szélhámoskaland, amely zsáner hazai koronázatlan királynője Goldman Júlia, az egyik gyengém, és ilyen magas minőségben nagyjából korlátlan mennyiségben lennék képes felvenni a környezetemből. Szóval igen, nagyon tetszett.
Oké, az elején egy kicsit szokni kellett, hogy spoiler, viszont később olyan szép magyarázatot kapunk rá spoiler, hogy teljesen érthetővé válik, hogy miért spoiler. És hát az előkelő, kifinomult Kanada azért messze nem a fegyverropogástól hangos Szaharai Unió, itt elegánsabban kell játszani…
A karakterek között vannak régi ismerősök spoiler és új arcok (a kedvencem talán Atom Chloé és Szikra Miriam volt, de erős verseny ez, a legtöbb induló éremesélyes), a cselekményszövés sodró, a humor pedig a szokásos minőség.
A könyv legfájóbb spoiler hiányossága a mester profi tüntető hiánya volt. spoiler Oké, Alicia ígéretes lány, de a mester profi az igazi mester profi. Meg valahol a vége felé a 451. oldalon egy „az”-ból véletlenül „ez” lett. spoiler És azért azzal is együtt tudtam volna élni, ha Kovács Péter egy kicsit jobban megerőlteti magát a borítóval. spoiler Kész, negativitás kifújt.
Öt bandatag az ötből.

lilla_csanyi>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

A Napnak fénye ciklus világa azért jó, mert mindig akad egy újabb kontinens, tele átejthető balekokkal. Ideális mindazok számára, akik szeretnek szórakozni!
Újabb kötet, és újabb imádott rész a szériában. Ritkán akartam ennyire, hogy egy könyvben lehetőség szerint mindenki élje túl, mert annyira szórakoztató ahogy próbálják utolérni önmagukat, de ez itt abszolút így történt. Alicia igazán klassz főhőssé nőtte ki magát, az új szereplőket mind imádtam, a történet szokás szerint csavaros és szédítő tempóban rohan előre, mindeközben pedig rettentően vicces. Imádtam!

Scientia>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Goldenlane hozza szokásos formáját!
És ha már új kötet, akkor új helyszín, azaz új kontinens spoiler.
Az előző kötet kislánya felnőtt, és csak spoiler (azaz fejvesztés) árán árulhatom el, hogy mit keres Kanadában spoiler.
Alicia magában hordozza „a profi”, „a szamuráj” és „a kém” összes tulajdonságát. A cselekmény során Kanada radioaktív mocsarait tapossuk, miközben olyan bandatagokkal találkozunk, akik nem feltétlenül akarják kinyírni egymást.
Na jó, eddig hazudtam, de most már megmondom az igazat: a történet egy kaszinóban játszódik, ahol a gengszter főnökök élet-halál harca nem a vérről szól spoiler, valójában csak a kínai és kanadai alvilág próbálja átverni egymást.
Azt mondod, ez nem igaz?
Hát, jó eddig nem mondhattam el az igazat, mert az írónő kinyír, de figyelj: van egy pitiáner csalónk (lehet, hogy nem az), aki terhes (lehet, hogy nem az), orvgyilkos (lehet, hogy nem az), kínai (vagy ausztrál), titkos ügynök (lehet, hogy nem az), zsoldos (lehet, hogy nem az), páncélszekrényeket nyitogat (a mocsárban?), meztelenül rohangál (vagy piros bundában)… Na álljunk meg egy pillanatra, valamit csak kikotyogtam: van benne valami piros kabátféle, de Goldenlane-t ismerve lehet, hogy az is csak átverésből van a borítón!

liptonella>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Nagyon kellemes kikapcsolódás volt, köszönöm a szerzőnek is, nem csalódtam benne most sem, de azért nem állom meg megjegyezni, hogy a boritó rettentően ronda ezzel a fénytpisilő lebegő, pufikabátos babával.

Nienna001 P>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Goldenlane az őrült pörgös üldözéses, átvágós eseményekben nagyon ott van. A művei ezekre alapulnak, ebben a sorozatban biztosan. Itt Alicia mutatja meg, hogy mit tud, és ki(ke)t tud átvágni. Igazi szárnypróbálgatás, annak viszont nagy tétekkel. Szidet nem übereli, de a saját módján nagyon ügyes ez a leányzó, akinek identitása igen változó a történet során. Tetszett. Igaz Budapestre kellett elmenni a kiadó boltjába, hogy hozzájussak, de megérte.

Aliko>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

A Napnak fénye ciklus nekem az első kötet óta szerelem, így a Térdig sárban is kötelező olvasmánnyá avanzsált már a megjelenésével. Nem rövid (bár hol van ez a második részhez képest) ellenben pörgős és vicces na meg tele van nagyszerű karakterekkel, így az olvasási válságban szenvedők számára olyan lehet, mint egy falat kenyér, ugyanis felrázza a megfásult „utazót”. Imádtam!

Ez a kötet is hozza mindazt, amiért a sorozatot és az írónőt eddig is szerettem. Humoros, izgalmas és lehetetlen szituációkkal tarkított. A szerző stílusát pedig tokkal vonóval megvettem. Jön egy újabb kontinens és Alicia Star most Kanadában csinálja ki az emberek idegeit.

Trillian>!
J. Goldenlane: Térdig sárban

Könnyed, szórakoztató, humoros könyv. Pont ilyenre volt szükségem, de a hullahalmokat keveseltem. Tetszettek a talpas és nem talpas bandatagok, meg az ahogy taktikáztak a jövőjük érdekében. Aliciát egész jól kinevelték, bár nem profi módon, de azért megfelelően helytált a váratlan körülmények, hiányos öltözet és térdigérő sár közepette. Nagyon ügyesen hazudozott össze-vissza, de azért személyre szabottan konzekvensen. spoiler Az első részbeli dagonyázást követő kaszinóbeli történések is izgalmasak voltak, az orvos különösen tetszett, de a végkifejlet sem volt rossz. Várom a folytatás(oka)t, már ha lesznek. spoiler

Riszperidon>!

– […] Holnap leszek huszonegy.
– Gratulálok. Szép kor. De elmúlik!

16. oldal (Delta Vision, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: Alicia Star · Ricardo Gaucher
Riszperidon>!

Miért van az, hogy minden pasas botkormány-vezérlésű?

103. oldal (Delta Vision, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: Alicia Star
Riszperidon>!

[…] végső esetben az öreglányt jobb kedvre hangolhatja a Mészáros elküldött fejével. Apró, ám szívhez szóló ajándék, pici figyelmesség. Az effélére buknak a nők!

177. oldal (Delta Vision, 2019)

Riszperidon>!

A rendőrfőnök régi haverom, ezer éve vesztegetem, nagyon jó viszonyt ápolunk!

358. oldal (Delta Vision, 2019)

Dávidmoly >!

198. oldal, Második rész: Táncolsz-e jobban, mint én?

Kapcsolódó szócikkek: pszichológia
Dávidmoly >!

A profinak volt egy gyakran ismételt tanácsa. Olyan embereknek, akik rendszeresen beszélgetnek egymással, célszerű ugyanazt hazudni.

399. oldal, Második rész: Táncolsz-e jobban, mint én?

Kapcsolódó szócikkek: hazugság · Sid · tanács
Dávidmoly >!

A padlószőnyeg az jó, azon nem szoktak verekedni, mert abból nehéz kimosni a vért […]

15. oldal, Első rész: Fehér fény a fekete mocsár felett

Kapcsolódó szócikkek: vér
Riszperidon>!

– Férfi vagyok! Vannak bizonyos fiziológiás következményei, ha állandóan ilyen alibirongyokban flangálsz mellettem!
– Lehet, de ezen következményeknek enyhítésére léteznek olyan technikák, amihez fél kéz is bőven elég! Szóval meg tudod oldani magad is, engem hagyj ki belőle!

257. oldal (Delta Vision 2019)

Kapcsolódó szócikkek: Alicia Star · Ricardo Gaucher
Riszperidon>!

Gondolom, tisztában vagy vele, hogy ha csalódást okozol, akkor már nem kell azon aggódnod, hogy kiakad rád az anyukád.

414. oldal (Delta Vision, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: Ricardo Gaucher
Riszperidon>!

Egy dolog, hogy ki mit gondol, és egy másik, hogy mit beszél.

340. oldal (Delta Vision, 2019)