The ​Drowned World 1 csillagozás

J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World J. G. Ballard: The Drowned World

In the 21st century, fluctuations in solar radiation have caused the ice-caps to melt and the seas to rise. Global temperatures have climbed, and civilization has retreated to the Arctic and Antarctic circles. London is a city now inundated by a primeval swamp, to which an expedition travels to record the flora and fauna of this new Triassic Age. This early novel by the author of CRASH and EMPIRE OF THE SUN is at once a fast paced narrative, a stunning evocation of a flooded, tropical London of the near future and a speculative foray into the workings of the unconscious mind.

Eredeti megjelenés éve: 1962

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Science Fiction Masterworks angol

>!
Fourth Estate, London, 2010
176 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007221837
>!
Gollancz, London, 1999
176 oldal · ISBN: 9781857988833
>!
176 oldal · ISBN: 9780881843248

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Szentinel>!
J. G. Ballard: The Drowned World

A The Drowned World egy nagyon érdekes regény. A végtelenségig polarizált: vagy tetszik neked, vagy nem. Egyszerre megy szembe mindennel, amit egy olvasó elvárna tőle, és mégis hagy maga után gondolatokat, melyeken rágódhatunk. A J. G. Ballard által lefestett jövőkép pedig egyre aktuálisabbá válik, leginkább a globális felmelegedés miatt.

Mi történik akkor, ha az életet jelentő víz az emberiség ellen fordul? Egy klimatikus változás hatására pontosan ez történt. Történetünk Londonban játszódik a 2100-as években. A várost ellepte a víz, és annak élővilága is igyekszik minél többet visszakövetelni a megmaradt emberiségtől. A triász időszakot idéző jövőben pedig nem áll meg az emberi butaság. Ismét megjelennek a kalózszerepet betöltő, leginkább a tenger alá merült londoni épületek kifosztásából meggazdagodó vállalkozók, akik hatalmuk és befolyásuk kiterjesztésére törekszenek. Még a hadsereg sem talál rajtuk fogást, mivel tevékenységük közben megannyi hasznos dolgot is cselekszenek. Például a könyv aktuális rohadéka, az őrült, archetipikusan narcisztikus Strangman sikeresen elvezette a tengervizet a város egyik területéről, oda pedig saját minitársadalmát építette fel. Persze főhőseinket sem kell félteni, akik egyébként elvannak egy hotel legfelső emeletének lakosztályaiban, és nem igazán vesznek tudomást a körülöttük kialakuló helyzetekről. Főszereplőnk, a biológus Robert Kerans például egy Ritzbe fészkelte be magát, és kevés emberrel tartja a kapcsolatot. Hasonló az úrinős, kissé dámás stílust képviselő, hollywoodi sztárokra jellemző szépségű Beatrice Dahlhoz, aki szintúgy elvan a maga világában.

A könyv nagyon rövidke, az én kiadásom például egy nagyon régi Penguin paperback volt. Ehhez képest egyáltalán nem mondható el rá, hogy feszes cselekménnyel operálna. Sőt, szokatlanul sok leírást tartalmaz a világról és a környezetről, amit annak tudok be, hogy A vízbefúlt világ hangulatteremtő regénynek íródott. Ballard szerintem nem egy történetet akart leírni, hanem egy világról, egy jövőképről akart írni. Ez össze is jött neki. A leírások nagyon hangulatosak, szinte már színesek-szagosak. Az embert szabályosan megcsapja a tenger illata a sorok hatására. Ez azonban a szereplők és a történet kárára ment. Maga az alapsztori elég sovány, a szereplők pedig pusztán kellékek, akiken érződik, hogy csak statisztálnak a világhoz. Nem mélyebb jellemek egy korabeli sci-fi tévésorozat karaktergárdájánál, így aki szeretne Bradbury mélységű karakterdrámát, ne ezt a könyvet válassza. Maga a könyv egyébként a hosszadalmas leírások ellenére olvasmányos, legalábbis ha nem zavarja meg a figyelmedet a több oldalon keresztüli levezetése egy jelenségnek vagy egy szituációnak. Annyi bizonyos, hogy Ballard remekül ragadta meg az emberi őrület ábrázolását.

A The Drowned World neked való, ha érdekel az emberi őrület, mint téma; érdekel a klímaváltozás, a globális felmelegedés; szereted a tengeri élővilágot és a víz alá süllyedt városok hangulatát; inkább a hangulatteremtő regényeket kedveled, melyekben nem rohan a történet, illetve nem bánod azt sem, ha a világé a főszerep. Azonban nem neked való, ha izgalmas, csavaros történetet és szerethető szerepelőket akarsz. A vízbefúlt világ számomra sem volt az a fajta kiemelkedő olvasmányélmény, de egyáltalán nem bántam meg, hogy időt szántam rá. Még a mai napig megvan a gondolatébresztő hatása, a víz alá került Londont elképzelni pedig egy nagyon hálás dolog volt, legalábbis számomra. Ugyanis… valahol minden embernek célszerű felismernie a már sokat, de nem eleget mantrázott tényt: a természet akkor öl meg minket, amikor csak akar. Nem érdemes packázni vele.


Hasonló könyvek címkék alapján

George Orwell: 1984 (angol)
Aldous Huxley: Brave New World
Douglas Adams: Dirk Gently's Holistic Detective Agency
David Mitchell: Cloud Atlas
Anthony Burgess: A Clockwork Orange
John Marrs: The One
Margaret Atwood: Oryx and Crake
Claire North: Notes from the Burning Age
Nicola Barker: H(a)ppy
Adrian Tchaikovsky: Children of Ruin