Szentek ​és démonok 22 csillagozás

Japán gótikus történetek
Izumi Kjóka: Szentek és démonok Izumi Kjóka: Szentek és démonok

„Miként Edgar Allan Poe művészete és irodalmi értéke sokáig fejtörést okozott a nyugati művészettörténészeknek, úgy kellett a japán olvasóknak is elmélyednie Izumi Kjóka (1873-1939) kifinomult alkotásainak megértésében. Olyan szerző volt ő, kinek az irodalomtörténeti szerepét és hatását méltatlanul alábecsülik. Írásai feltevésekből fakadnak, s ebben nagyon is eltér azon alapoktól, ahonnan Poe merített a nyirkos sivárságot árasztó alkotásai megírásához, ám mégis kiterjeszthetjük a gótikus kifejezést e kultúrákon átívelő dimenzióra, s indokolt mindkét íróra vonatkoztatni. Kjóka osztozik azon a dekadens romanticizmuson, melyen Poe is, és e hasonlóság arra késztet minket, hogy átgondoljuk, hogyan is lehetséges, hogy mindkettejüket a kísérteties és hátborzongató művek íróiként ismerik el.”

A „japán Poe-ként” is emlegetett Izumi Kjóka alkotásai magyarul ez idáig nem voltak olvashatók. Jelen válogatás a négy legjelentősebb elbeszélését tartalmazza.

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2013
226 oldal · ISBN: 9789633744567 · Fordította: Szabó Nóra
Quattrocento, Budapest, 2013
224 oldal · ISBN: 9789633666005 · Fordította: Szabó Nóra
Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2012
304 oldal · ISBN: 9789633441022 · Fordította: Szabó Nóra

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Nagyon jó könyv, de (vagy talán: ezért?) nagyon nehéz írni róla.
Olvastam közben itt az értékeléseket, hogy lehet-e ezeket a klasszikus japán elbeszéléseket gótikusnak tekinteni vagy sem. A kötet végére arra jutottam, hogy lehet – de ebből a gótikából a műfaj (vagy stílus? vagy mi?) XVIII-XIX. századi művelői sokkal többet értenének, mint mi. Én sem dicsekszem azzal, hogy hú, de mennyire átláttam minden összefüggést. De azzal igen, hogy amikor érzékelhetően azt várta az elbeszélő, hogy szoruljon a torkom – hát akkor szorult…

Itt olvasható tovább:

Lunemorte P>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Gyönyörűen megfogalmazott mondatok unatkozva próbáltak átölelni, figyelemért ácsingóztak. Sajnos nem érték utol az elmém és így süket fülekre találtak szegények. Magányosan lebegnek tovább ezek a szövegek az éterben és várják, hogy valaki arra érdemes befogadja őket…Hajrá.

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

A 4 rövid történetből nekem az utolsó kettő tetszett jobban (a 3. lett a kedvencem), ezek voltak azok is amikre inkább rá lehetne húzni a gótikus címkét (ha egyáltalán…). Az író stílusa nagyon tetszett, szépen felépített mondatok, gyönyörű hasonlatok… de ezt a japánoktól már megszoktam.

Dorka50 P>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Sajnos túl nagyok voltak az elvárásaim, mivel Poe-hoz hasonlítják az írót. Az első történet tetszett a legjobban. De nem feltétlenül mondanám, hogy megértettem mit is akar mondani az író. A hangulata japán volt, amit szeretek, a történetek jók voltak, de hiába volt rövid picit talán mégis túl hosszú. Valahogy a stílus nem lett számomra átütő erejű.

lzoltán IP>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Sajnos nagy csalódás nekem ez a könyv. Próbáltam ráhangolódni, belefolyni a gyönyörűen felépített mondatokba, de valahogyan nem sikerült belemerülnöm. Lehet, hogy nagy elvárásokkal kezdtem bele? (Megszédített a japán és a gótikus címke kombinációja?) Vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy nem most és nem így… talán egy elkövetkező életben…

Quattrocento, Budapest, 2013
224 oldal · ISBN: 9789633666005 · Fordította: Szabó Nóra
udvaribolond P>!

Ezt most csak így itthagyom: <3
A négy történet közül engem leginkább a második fogott meg, bár ezt betudom annak hogy egyébként is imádom a japán kísértet históriákat és a folklór teremtményeit.
Általánosságban pedig jól esett olvasni, tetszik a stílusa, a szépen összeszedett mondatok, hasonlatok, remekül átadták a hangulatot, teljesen bele tudtam süppedni.

csüpek>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

4 történetből áll, és ebből nekem a 2 rövidebb tetszett, az első és az utolsó. Ezekben sokkal jobban át lehet érezni az érzelmeket, amit a szereplők átélnek.
Ahogy egyre több japán történetet olvasok, már meg sem lepődöm azon, hogy mennyire rabul tudja ejteni a főszereplő férfi szívét egy-egy kimonó alól kivillanó hófehér boka vagy alsónemű széle (ami nyilván nem olyan, mint amit mostanában hordunk).

ideali_zed>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Ez a könyv nekem nem volt megragadó. A második történet érdekes volt, de a többi felejthető, ami nem jó akkor, ha Poe-hoz hasonlítják az embert. Lehet, hogy csak nem volt jó a válogatás vagy én vagyok elszokva a századforduló stílusától, de ez most nem ütötte meg a mércét nálam.

Gitta_Bry P>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Azok a képek, a hasonlatok, a hangulat… Na, azok tetszettek leginkább. A történetek… nem éreztem egyiket sem igazán hátborzongatónak, de lehet, hogy a hátam a hibás benne. Meg az is lehet, hogy japánnak kellene lennem ahhoz, hogy igazán megértsem őket, bár az alapvető emberi érzelmek, mint a szerelem, a kíváncsiság, a félelem egyetemesek. Vagy csak többet szerettem volna beléjük látni, mint amennyi van bennük…

mocsaribetti>!

Izumi Kjóka: Szentek és démonok Japán gótikus történetek

Én. Ezt. A könyvet. Nem. Értettem.
Voltak benne szép pillanatok, sok dolog tetszett. Bár rengeteget foglalkoztam a japán kultúrával, mégsem tudtam belehelyezkedni, így az értetlenségemet betudom a saját tudatlanságomnak.

Ligeia>!

Lehet, hogy a teáskanna mostanra farkat növesztett és visszaváltozott borzzá.

Kkatja P>!

Egy déli pihenő során
     Találkoztam a szerelmemmel,
És csak ezután kezdtem hinni
     Abban, amit úgy hívunk, álom.
(Mamavaki Mió)

Kkatja P>!

…manapság igazándiból az öregek a legtiszteletlenebbek és legkomiszabbak. Képesek félbehagyni egy szútrát, pont a közepén, csak hogy a menyükkel zsémbelődjenek. Ingüket levetve mormolják el imáikat, miközben a foguk közt ott lóg egy darabka nyársra fűzött angolna. Ez viszont nem volt mindig így. A padlás tele van kifogásokkal, tudom, de szerintem régen egy kicsivel jobb volt minden, mikor az emberek fejében élt egy elképzelés a mennyről és a pokolról.

Lunemorte P>!

– Aztán vigyázz, nehogy a fa szellemei elkapjanak! Tesznek rá, hogy nappal van-e még vagy már éjszaka!

31. oldal, A Kója-hegyi szent ember

Timár_Krisztina I>!

Felhőfekete hajjal és barackszín köpönyeggel érkezett a kertbe a vihar, s a repcevirágok közt repkedő pillangók kísérték.

157. oldal, Egy tavaszi nap

Bélabá>!

Az erdő sötét árnyai közt, a buja lombok alatt a lépcső kőlapjait moha nőtte be, meg lila léggömbvirágok, mely virág a kínai harangvirággal tartozik egy nemzetségbe.

Ligeia>!

Ha az ősz a természet bánata, akkor a tavasz az emberi élet gyötrelme.

Kapcsolódó szócikkek: ősz · tavasz
Bélabá>!

Azt mondják, ha egy kígyó kimegy a napra, akkor biztosan vihar lesz.

Timár_Krisztina I>!

– Tudod, az emberek régen azt beszélték, hogy valahányszor ástak egy kutat, hangokat hallottak a föld belsejéből: kutyák, csirkék, emberek hangját, az ökrös szekerek kerekének nyikorgását. Lehet, hogy némelyik hasonló volt ehhez, amit mi hallunk most odalentről, ködön túlról, a partról ideszűrődni.

146. oldal, Egy tavaszi nap

Timár_Krisztina I>!

A földön ülő ember húzta meg a zsinórt, melyre felgördült a függöny. Legalábbis ő így látta.
Egy síremlék volt a hegyoldalba vésve, méghozzá egy igencsak nagy, bejárata két méter széles lehetett. Ez nem szokatlan errefelé. A hegyek telis-tele vannak ilyen síremlékekkel. A földművesek még savanyúság tárolására és zöldségek termesztésére is használják őket. Mindenesetre a függöny felgördült, és a fiatalember meglátta a színpadot.

153. oldal, Egy tavaszi nap