Gránátok ​a becsületért (A Birodalom tengeri bástyái 2.) 14 csillagozás

Bismarck. A birodalmi zászlóshajó tündöklése és bukása

1940 tavasza…
Az Admiral Graf Spee páncéloshajó tisztjei titkos szervezetek és segítőkész németbarát argentin családok közreműködésével egymás után hazaszöknek és újra szolgálatba állnak. Az elpusztult zászlóshajó megüresedett helyét egy alvó óriás veszi át.

A Bismarck, a Nagynémet Birodalom új büszkesége. Az épülő csatahajó az olvasó szeme láttára elevenedik meg hogy az istenek játékszereként egy eposzi küzdelem részese legyen. Günther Lütjens tengernagy, a flottaparancsnok, Ernst Lindemann sorhajókapitány, Paul Ascher fregattkapitány és báró Burkard von Müllenheim-Rechberg sorhajóhadnagy sorsa fonódik egybe, amikor a nagyszerű hadihajó elindul első útjára…

Eredeti megjelenés éve: 2017

Underground, Budapest, 2017

Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért Bismarck. A birodalmi zászlóshajó tündöklése és bukása

Az emberi életek, sorsok összefonódása a történelem viharaiban ismét bizonyságot nyert. Apró, ám fontos tényező az ember.

h_orsi P
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

A legjobban a könyv első fele tetszett, ahol találkozunk pár régen látott arccal, és üdvözöljük a legénység új tagjait. Én ezeket a részeket azért is szeretem, mert nagyon sok tévhit kering a német katonákról. Ezeket pedig a könyv rendkívül jól cáfolja azzal, hogy bemutatja: ők is átlagos emberek voltak, néhányuk pedig átlagon felüli tehetséggel rendelkezett.

Látszik, hogy írónő rengeteg háttértanulmányt végzett az írás előtt/közben/után. A könyv minden mondatából sugárzik egyfajta atmoszféra, mely nem hagyja nyugodni az olvasót. Mi magunk is harcolunk az ellenség ellen, a széllel szemben, és a nehézségek ellenére is erősek próbálunk maradni.

A könyv méltó emléket állít a flotta vezérkarának, a fiatal matrózoknak, a dolgozóknak és mindazoknak, akik hasonló szörnyűségeket éltek át az életük során.

WerWolf
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Újra vízen, immáron a Bismarck fedélzetén. Végigkövethetjük a hajó történetét a névadástól a bukásig.
Ebben a kötetben kicsit kevesebbet vagyunk vízen, hiszen a történet nagy részét az előzmények, a hajó építése és a próbaút teszi ki. Nem is csoda, hiszen nagyon rövid ideg állt szolgálatban a hajó. Tündöklését és bukását mindössze pár nap választja el.
A főbb szereplőkön keresztül bepillantást nyerhetünk a tengerész életbe, főleg a zöldfülű fajtába. Amikor a megtiszteltetés oly nagy, hogy majd összeroppanunk a súlya alatt, de a sötét sarokban már ott vár a halál.
Van visszatérő szereplőnk is. Nem is egy. Azonban csak egyik tart velünk a Bismarck fedélzetére.
A regény szórakoztató, míg a függelékben lévő adatok megdöbbentőek.
Egy igazi tengeri kalandtörténet, hűségről, hazaszeretetről, büszkeségről, veszteségről és barátságról. Azért a történelmi hűségről sem feledkezzünk el ;)
Fél csillag levonás azért jár, mert picit hosszabbnak éreztem a próbaút leírását (még akkor is ha szükséges volt ez a terjedelem), illetve rövidnek a végső csatát (ahhoz képest, hogy mennyi szereplő volt).

Bővebben: http://www.letya.hu/2017/08/izolde-johannsen-granatok-a…

Vhrai P
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Az előző rész után azt gondoltam, ezt már nem lehet fokozni…hát lehet! Ismét egy olvasmányos, izgalmas történelmi utazásnak lehetünk a részesei. Amitől – nem utolsósorban – korhű ábrázolását kapjuk az eseményeknek. Külön tetszett, ahogy összefonódott az előző kötettel, viszont annak ismerete nélkül is bátran olvasható.

kritta
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Gránátként robbant a történet! Hiteles, olvasmányos és nagyon emberi.

Dia9117
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

A történet maga szerintem azért is kiemelkedő, mert érezhetően rendkívül alapos kutatómunka áll a hátterében, illetve… hát hogy is fejezzem ki magam… többféle érdeklődési területről érkező olvasó találhat benne olyan vonást, ami miatt azt mondja, hogy „Igen, ez a könyv igazán remek volt”. Hadd fejtsem ezt ki egy kicsit bővebben.

Ha érdekel a „bővebben”, a blogomon megtalálod.

Ariadne
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Igazán a szívemhez nőttek a szereplők, rengeteg információval szolgált a regény, lebilincselt, mesélt, s a történelem olyan tényeire mutatott rá, amit a történelemkönyvekben nem igazán említettek meg. Teljesen más megvilágításba helyezi a történteket, sokkal közvetlenebb és emberibb oldalról szemlélhetjük az eseményeket.
Ezt a könyvet olvasva nem igazán lehetséges kívülállónak maradni, belecsöppensz az események forgatagába, s mintegy csendes megfigyelőként jelen vagy minden eseménynél, legyen az örömteli pillanat (egy-egy hazatérés) vagy haláleset (amiből bőven akadt).

Bővebben: http://ariadneolvasmanyai.blogspot.hu/2017/06/izolde-jo…

Chriss P
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Bevallom őszintén, a végén úgy bőgtem, mint egy kisgyerek! A háború nemzeteket választ szét, barátokat ellenséggé változtat. És miért? Értelmetlen vérontás az egész. Izolde ismét bebizonyította, hogy nem tehetjük felelőssé a hajón szolgálókat a tragédiákért, ők mindvégig megmaradnak embernek. Mindkét fél – az angolok és a németek is. A felelősöket máshol kell keresni, nem a tengeren, a hajókon. Kegyetlenül naturalista leírást kaphattunk a háború kegyetlenségéről. Eddig ez a regény hatolt legmélyebben az ember lelkébe a sorozat részei közül. Mert megmutatta, milyen lehetett volna az élet, ha nincs a háború. És minek kellett igazságtalanul véget érnie. Még kicsit sokkolt állapotban vagyok, de ha letisztulnak a gondolataim, a blogomon folytatom a véleményemet.
Már meg is született a blogbejegyzés, íme:

fawcett
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Izolde Johannsen ugyan elsüllyesztette a Bismarckot, de viszonzásul feltámasztotta nekünk a tényeken és alapos kutatómunkán alapuló történelmiregény-írást. Grandiózus tényregénye, Walter Lord Hihetetlen győzelméhez mérhető és méltó koncepció!

Hajdu_Ildikó
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Méltó társa a Birodalmi kalóznak.
Szerettem olvasni, az írónő új nézőpontja egészen meglepő fényt vetít az oly sötét nácikra, az egyénekre a nagy háború hátterében.
Hosszabban a blogon hamarosan.

– Még valamit!
– Igen, parancsnok úr!
– A jövőben jobb szeretném azt hallani, hogy a hajó fedélzetén az emberek hím nemben beszélnek a Bismarckról.

robinson P

A Vaskancellár szellemisége vezeti majd ezt a tökéletes hadihajót a tengereken, mely egyenesen arra született, hogy a nemzet felemelkedését szolgálja.

robinson P

A valóságban azonban már rég figyelmen kívül hagyták a versailles-i békeszerződés pontjait.

Eryka93 P

– Nincs az a hatalom, ami tőletek elválasztana újra!
Ursula kedves vonásai fájón eltorzultak, ahogy feltekintett rá.
– Ne hazudj magadnak, kedvesem! Hiszen van valaki, akivel a kezdetektől osztozom rajtad. Kegyetlenebb, mint bárki ezen a földön. Egy nap végleg elszakít tőlem, tudom.
– Miről beszélsz? – férje döbbenten hajolt le hozzá és kézfejével finoman letörölte felesége könnyeit. – Nincs senkim rajtad kívül! Uschi, hogyan is gondolhatod rólam, hogy…
– A tenger! Róla beszélek, Paul. A tengerről.

Eryka93 P

Hiábavaló reménykedés… talán minden jobb annál, még a halálhír is. Az azonnali sokkot később belenyugvás követi, de így – a reménykedés lassan felfalja a szívet és a végén összetöri.

– Hogy van a felesége?
– Köszönöm uram, jól, csak már erősen a vége felé tart. Júliusra várja a gyermeket.
– Remélem, egy elfogott kereskedelmi hajónak örülni fog a kedves neje.
– Bizonyára, tengernagy úr. A hátsó kertben pont elfér majd.

Eryka93 P

– Ez a beszéd Dr. Thiele! Sört?
– Ügyeletben vagyok.
– Akkor megisszuk maga helyett! Reinhard egészségére.
– Szolidálok a doktorral. Én sem iszom – sóhajtott a kis, fekete hajú matróz, és hősiesen lenyelt két korty levest. Fritz úgy pátyolgatta, mintha tulajdon édesanyja lenne.
– Te most szolidülsz Reinhard, nem szolidálsz!

Eryka93 P

A gyász, az imádság minden nyelven ugyanaz, az érzés közös, bármely nyelven szóljanak is azok az imák vagy dalok.

robinson P

– Tudja-e, sorhajóhadnagy úr, valójában milyen nagy a Bismarck?
– Gondolom, harmincötezer tonna, bár ehhez hozzászámolnám még az üzemanyagot, meg a vizet is.
Lindemann nem kis büszkeséggel a hangjában válaszolt a feltételezésre, miközben az egyre távolodó óriást nézte.
– Ötvenháromezer tonna, teljes felszereléssel.

robinson P

Rápillantott a falon függő vezérkari tablóra, aztán csalódottan elkapta a tekintetét. Dühös volt. Magára, a hajóra, a kialakult helyzetre. A háborúra.

Izolde Johannsen: Kalandor a tengeren Admiral Scheer – A legsikeresebb német portyázó története

A Birodalom tengeri bástyái sorozat · Összehasonlítás