Gránátok ​a becsületért (A Birodalom tengeri bástyái 2.) 10 csillagozás

Bismarck. A birodalmi zászlóshajó tündöklése és bukása

1940 tavasza…
Az Admiral Graf Spee páncéloshajó tisztjei titkos szervezetek és segítőkész németbarát argentin családok közreműködésével egymás után hazaszöknek és újra szolgálatba állnak. Az elpusztult zászlóshajó megüresedett helyét egy alvó óriás veszi át.

A Bismarck, a Nagynémet Birodalom új büszkesége. Az épülő csatahajó az olvasó szeme láttára elevenedik meg hogy az istenek játékszereként egy eposzi küzdelem részese legyen. Günther Lütjens tengernagy, a flottaparancsnok, Ernst Lindemann sorhajókapitány, Paul Ascher fregattkapitány és báró Burkard von Müllenheim-Rechberg sorhajóhadnagy sorsa fonódik egybe, amikor a nagyszerű hadihajó elindul első útjára…

Eredeti megjelenés éve: 2017

Underground, Budapest, 2017

robinson MP
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért Bismarck. A birodalmi zászlóshajó tündöklése és bukása

Az emberi életek, sorsok összefonódása a történelem viharaiban ismét bizonyságot nyert. Apró, ám fontos tényező az ember.

h_orsi P
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

A legjobban a könyv első fele tetszett, ahol találkozunk pár régen látott arccal, és üdvözöljük a legénység új tagjait. Én ezeket a részeket azért is szeretem, mert nagyon sok tévhit kering a német katonákról. Ezeket pedig a könyv rendkívül jól cáfolja azzal, hogy bemutatja: ők is átlagos emberek voltak, néhányuk pedig átlagon felüli tehetséggel rendelkezett.

Látszik, hogy írónő rengeteg háttértanulmányt végzett az írás előtt/közben/után. A könyv minden mondatából sugárzik egyfajta atmoszféra, mely nem hagyja nyugodni az olvasót. Mi magunk is harcolunk az ellenség ellen, a széllel szemben, és a nehézségek ellenére is erősek próbálunk maradni.

A könyv méltó emléket állít a flotta vezérkarának, a fiatal matrózoknak, a dolgozóknak és mindazoknak, akik hasonló szörnyűségeket éltek át az életük során.

WerWolf
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Újra vízen, immáron a Bismarck fedélzetén. Végigkövethetjük a hajó történetét a névadástól a bukásig.
Ebben a kötetben kicsit kevesebbet vagyunk vízen, hiszen a történet nagy részét az előzmények, a hajó építése és a próbaút teszi ki. Nem is csoda, hiszen nagyon rövid ideg állt szolgálatban a hajó. Tündöklését és bukását mindössze pár nap választja el.
A főbb szereplőkön keresztül bepillantást nyerhetünk a tengerész életbe, főleg a zöldfülű fajtába. Amikor a megtiszteltetés oly nagy, hogy majd összeroppanunk a súlya alatt, de a sötét sarokban már ott vár a halál.
Van visszatérő szereplőnk is. Nem is egy. Azonban csak egyik tart velünk a Bismarck fedélzetére.
A regény szórakoztató, míg a függelékben lévő adatok megdöbbentőek.
Egy igazi tengeri kalandtörténet, hűségről, hazaszeretetről, büszkeségről, veszteségről és barátságról. Azért a történelmi hűségről sem feledkezzünk el ;)
Fél csillag levonás azért jár, mert picit hosszabbnak éreztem a próbaút leírását (még akkor is ha szükséges volt ez a terjedelem), illetve rövidnek a végső csatát (ahhoz képest, hogy mennyi szereplő volt).

Bővebben: http://www.letya.hu/2017/08/izolde-johannsen-granatok-a…

kritta
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Gránátként robbant a történet! Hiteles, olvasmányos és nagyon emberi.

Dia9117
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

A történet maga szerintem azért is kiemelkedő, mert érezhetően rendkívül alapos kutatómunka áll a hátterében, illetve… hát hogy is fejezzem ki magam… többféle érdeklődési területről érkező olvasó találhat benne olyan vonást, ami miatt azt mondja, hogy „Igen, ez a könyv igazán remek volt”. Hadd fejtsem ezt ki egy kicsit bővebben.

Ha érdekel a „bővebben”, a blogomon megtalálod.

Ariadne
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Igazán a szívemhez nőttek a szereplők, rengeteg információval szolgált a regény, lebilincselt, mesélt, s a történelem olyan tényeire mutatott rá, amit a történelemkönyvekben nem igazán említettek meg. Teljesen más megvilágításba helyezi a történteket, sokkal közvetlenebb és emberibb oldalról szemlélhetjük az eseményeket.
Ezt a könyvet olvasva nem igazán lehetséges kívülállónak maradni, belecsöppensz az események forgatagába, s mintegy csendes megfigyelőként jelen vagy minden eseménynél, legyen az örömteli pillanat (egy-egy hazatérés) vagy haláleset (amiből bőven akadt).

Bővebben: http://ariadneolvasmanyai.blogspot.hu/2017/06/izolde-jo…

fawcett
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Izolde Johannsen ugyan elsüllyesztette a Bismarckot, de viszonzásul feltámasztotta nekünk a tényeken és alapos kutatómunkán alapuló történelmiregény-írást. Grandiózus tényregénye, Walter Lord Hihetetlen győzelméhez mérhető és méltó koncepció!

Hajdu_Ildikó
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Méltó társa a Birodalmi kalóznak.
Szerettem olvasni, az írónő új nézőpontja egészen meglepő fényt vetít az oly sötét nácikra, az egyénekre a nagy háború hátterében.
Hosszabban a blogon hamarosan.

János_Dobos_2
Izolde Johannsen: Gránátok a becsületért

Amikor kézbe vettem Gránátok a becsületért (Bismarck. A birodalmi zászlóshajó tündöklése és bukása) című könyvet, Ludovic Kennedy – Óriások csatája c. regény ugrott be. A piros borítója itt van a szemem előtt és jó könyv volt.
Izolde Johannsentől újra egy izgalmas, pörgős történetet kaptunk. Teszik a német katona is érző ember és nem a gonosz megtestesítője. Alapos ismereteket kapunk a Bismarck felépítéséről, kapitányáról és legénységéről. Ebben a könyvben is könnyen találtam olyan tengerészt, akinek a sorsa végig izgalomban tartott. Soha nem tudjuk meg ha Günther Lütjens tengernagyot nem ültetik Ernst Lindemann sorhajókapitány nyakába, hogyan teljesített volna a Bismarck. Drámai volt a hajó végső tusája, a sok-sok találat után.
Gránátok a becsületért könyvet elolvasva, most már a Bismarckról ez a könyv fog beugrani.

– Még valamit!
– Igen, parancsnok úr!
– A jövőben jobb szeretném azt hallani, hogy a hajó fedélzetén az emberek hím nemben beszélnek a Bismarckról.

robinson P

A Vaskancellár szellemisége vezeti majd ezt a tökéletes hadihajót a tengereken, mely egyenesen arra született, hogy a nemzet felemelkedését szolgálja.

robinson P

A valóságban azonban már rég figyelmen kívül hagyták a versailles-i békeszerződés pontjait.

robinson P

– Tudja-e, sorhajóhadnagy úr, valójában milyen nagy a Bismarck?
– Gondolom, harmincötezer tonna, bár ehhez hozzászámolnám még az üzemanyagot, meg a vizet is.
Lindemann nem kis büszkeséggel a hangjában válaszolt a feltételezésre, miközben az egyre távolodó óriást nézte.
– Ötvenháromezer tonna, teljes felszereléssel.

robinson MP

Rápillantott a falon függő vezérkari tablóra, aztán csalódottan elkapta a tekintetét. Dühös volt. Magára, a hajóra, a kialakult helyzetre. A háborúra.

robinson P

Az első éjjel tehát a vadiúj csatahajó már azonnal harci helyzetbe is került. Átesett a tűzkeresztségen, ahogy a legénysége is.

Izolde Johannsen: Kalandor a tengeren Admiral Scheer – A legsikeresebb német portyázó története

A Birodalom tengeri bástyái sorozat · Összehasonlítás