A ​vezír elefántja 6 csillagozás

Ivo Andrić: A vezír elefántja

A ​boszniai kisvárosok és városok teli vannak mesékkel. Ezekben a legtöbbször kiagyalt mesékben a hihetetlen események látszata és gyakran koholt nevek álarca alatt a vidék, élő emberek és régesrég letűnt nemzedékek valóságos, de el nem ismert története rejtőzik. Ezek azok a keleti füllentések, amelyekről a török szólásmondás azt tartja, hogy „igazabbak minden igazságnál”.

Ezek a mesék különös, rejtett életet élnek. Ebben a tekintetben a boszniai pisztrángra hasonlítanak. A boszniai kis folyókban és patakokban egy különleges fajtájú pisztráng él; nem nagy, a hátán egészen fekete, két-három nagy piros pöttyel. Ez a rendkívül falánk, de ugyanakkor rendkívül ravasz és fürge hal szinte vakon rohan az ügyes kézben tartott horogra, de elérhetetlen, sőt láthatatlan annak a számára, aki nem ismerős ezeken a vizeken és ebben a halfajtában. Az ilyen ember naphosszat járhatja horgászbottal a kis folyó mellett húzódó köves partot, mégsem fog semmit, sőt nem is lát semmit, legföljebb… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

NyZita >!
Ivo Andrić: A vezír elefántja

Hát nem felülmúlhatatlan élmény, mikor a könyvmoly ismeretségi körödben szokás szerint előkerül a kérdés, ki milyen szerzőtől olvas éppen, és a többiek általában jönnek a kortárs magyarokkal, a divatos romantikus amerikai vagy angol írónőkkel, esetleg akad egy-egy orosz sci-fi vagy spanyol/latin-amerikai mágikus realizmus…? Aztán te bedobsz egy bosnyák pasast a 20. század első feléből. Akiről kábé senki nem hallott eddig – téged is beleértve, míg a kezedbe nem akadt a könyv. Pedig Nobel-díjas! Bizony ám! Számomra az idei évkezdet egy újabb kellemes meglepetése ez az elbeszélésgyűjtemény.

A magyar olvasó számára tényleg jellegzetesen balkáni hangulatú történetek a múlt századból, illetve népmese-szerű, helyi legendákat idéző írások a török hódoltság korából, keresztényekkel, muszlimokkal, bégekkel, papokkal, diákokkal, katonákkal, de akadnak itt farkasokkal táncoló bárányok sőt elefántok is.

Az írások szinte mindegyike elég baljóslatú, ilyen-olyan formában vagy a halálról, vagy az álmokról, vagy az őrületről szól (vagy akár mind a háromról egyszerre)

Örülök hogy a „Boszniai irodalom??!! Na olyat se olvastam még!” felkiáltással a polcról lekapott könyv végül ilyen jó választásnak bizonyult.

Tücsök212>!
Ivo Andrić: A vezír elefántja

Csodálatos képek peregtek a szemem előtt, filmszerűen láttam magam előtt azokat a történeteket, melyekkel olyan érzéseket, indulatokat ír le Ivo Andric, amik nincsenek kimondva, leírva, mégis pontosan tudjuk, értjük azokat.

Draskovics_Edit>!
Ivo Andrić: A vezír elefántja

Sajnos a szerző nálunk leginkább regényíróként ismert. Én nagyon szeretem ezeket az álomszerű, olykor-olykor befejezetlennek ható novellákat is.

Ivo Andrić: A vezír elefántja

Érdekes elbeszélések. Olyan, mintha a közszájon forgó történeteket jegyezte volna le az író. Bepillantást nyerhetünk egy nem is nagyon messzi, de mégis idegen világba, ahol komoly ellentétek feszülnek a négy jelenlévő vallás és emberek között. Olyan álomszerű érzésem volt olvasás közben, mintha nem olvasnám, hanem álmodnám a történeteket. Végig valami sajátos lebegést éreztem benne.

NyZita >!

A föld alatt mindenki számára van hely.

80. oldal, A vezír elefántja

rakétaember>!

Ez a kínlódás minden éjszaka megújult. Hirtelen elfelejtette mindazt, ami valaha történt, még a saját nevét is, s mivel így, első félálmában minden emléke és a holnaphoz fűződő minden gondolata kihunyt, s csak a sötétség malomköve alatt összekuporodó teste maradt meg, bizsergés futott végig a lábán, a szívében pedig rettegés támadt, s hideg áramlásként félelem terjedt szét egész testében. Időről időre a legnagyobb erőfeszítés árán is, de fel kellett kelnie; meggyújtotta a lámpát, és ablakot nyitott, hogy megbizonyosodjék róla: még életben van, még nem morzsolták, nem hordták szét a sötét erők.

Musztafa Madzsar

Sheeana>!

De azokból a téli hónapokból, mikor az élet és halál, a diadal és bukás közt annyi sem volt a távolság, mint a késnek az éle, a győztes vezírben maradt valamelyes tűnődő révetegség. Az a mondhatatlan valami, amit a tapasztalt és meggyötört emberek mint rejtett sajátot őriznek magukban, s ami csak önkéntelenül tükröződik olykor, egy-egy szavukban, tekintetükben, mozdulatukban.

A jeltelen híd 126.oldal

Sheeana>!

A legszebb éveiben volt, mikor az értelem és érzelem hibátlanul érzékeli az élet teljes értékét; legyőzte ellenfeleit, hatalmasabb volt, mint valaha, s hatalma nagyságát korábbi megpróbáltatása mélységével mérhette.

A jeltelen híd 133. oldal

rakétaember>!

Csak itt, cigarettája első füstkarikáival, amikor már kissé összeszedte magát és lecsillapult,akkor tárult szeme elé a valóság, mit is tettek vele a csarsia emberei, milyen gyalázatosan becsapták, faképnél hagyták ma reggel, mikor ide taszították erre a szörnyű helyre, hogy egyedül és botorul rátámadjon arra, ami végeredményben őt legkevésbé zavarja, s azt védelmezze, amihez nekik nincs bátorságuk, hogy megvédjék.

Erről a magaslatról, furcsán ferde távlatban, szinte új szemmel látta most szülővárosát. Oly sok esztendeje, hogy ebben az idő tájban sosem hagyta el boltját, s nem is volt ezen a környéken, se nem kapaszkodott fel ilyen magasra. Ez a táj szinte idegennek, ismeretlennek látszott előtte, s most szakadatlanul új és új gondolatok buzognak fel a fejében, annyira újak, szokatlanok, hogy minden mást elnyomnak, s az idő gyorsan, észrevétlenül suhan tova. Ilyen gondolatok közepette üldögélte át az ebéd idejét is és az egész délutánt. Ki tudná megmondani, mi minden rajzott fel ezen az enyhe szeptemberi napon a selyemfonó fejében, amelyben egyébként tréfa és komolyság úgy váltogatta egymást, mint apály és dagály, s egyik a másikat törölte el nyomtalanul? Szüntelenül és oly sokat gondolkodott, mint eddig még soha, mindenről és mindenkiről: arról, ami ma reggel vele történt, az elefántról, a csarsiáról, Boszniáról és a császárságról, népről és hatóságról s egyáltalán az életről. Ez a fej nem szokott hozzá, hogy tisztán és szabadon úgy gondolkodjék, ahogyan kell, de ma és itt, elméjébe fénysugár hatolt, a tudat gyenge és kurta sugara arról, hogy milyen városban, milyen országban él is ő, Aljo, s még ezer és ezer olyan ember, mint ő, kissé botorabb és kissé okosabb, kissé gazdagabb és sokkal szegényebb emberek; milyen életet élnek, hitvány és méltatlan életet, amelyet bolondul szeretnek és drágán megfizetnek, s ha az ember jól meggondolja, nem éri meg, barátom, nem éri meg. S mindezek a gondolatok egyetlenegy következtetésre jutottak a fejében: az emberekben nincs szív és bátorság.

A vezír elefántja

Tücsök212>!

Az erdőben, mint valami különös éjszakai játék maradványa, a nap elől hátrálva, tejszerű köd úszkált. Fehérség, fény, csend. A félhomály és a mélységes nyugalom varázslatossá tette a tájat, amelyben tér és távolság mérhetetlen volt, s az idő jelentőségét vesztette.