Családom ​története dióhéjban 8 csillagozás

1941-től 1991-ig, és tovább
Ivana Sajko: Családom története dióhéjban

Három év ráment az életemből arra, hogy összefoglaljam azt az ötvenet, mely látszatra nem is velem történt meg. Ez az összefoglaló legalább három elbeszélésből áll. Az első a családom története, a dédnagyanyáimé, a nagyanyáimé, a nagyapáimé, az anyámé és az apámé, a lőréseiké, a fejükben meg-megszólaló harangoké. A második Zágráb története, amit szaggatottan, gyorsított szekvenciákkal fogok előadni. A harmadik elbeszélésbe én magam válogattam be az eseményeket, a hősöket és a tanúkat. Ellentmondásos történet, szándékosan választottam olyan dokumentumokat, kommentárokat, emlékezéseket és mondatokat, melyek nem klappolnak. Történelmi regényt akartam írni, de úgy, ahogy az véleményem szerint egyedül lehetséges, a műfaj és az ideológiák megkerülésével, egy olyan történetet, ami talán soha meg sem történt, mert meg sem történhetett. Legföljebb megálmodhatjuk, aztán elmesélhetjük az álmunkat.

Eredeti cím: Provijest moje obitelji od 1941. do 1991, i nakon.

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: K-európai történetek Noran Libro

Kossuth, Budapest, 2017
176 oldal · ISBN: 9786155667039 · Fordította: Radics Viktória
Noran Libro, Budapest, 2016
176 oldal · ISBN: 9786155667022 · Fordította: Radics Viktória

Ditta P>!

Ivana Sajko: Családom története dióhéjban 1941-től 1991-ig, és tovább

Soha nem gondoltam volna, hogy egy ennyire elvontan megírt könyv nekem valaha is tetszeni fog. De tetszett. Nagyon is tetszett. Nem mondom, hogy nem kellett összeszoknunk, de hamar rá lehet érezni Sajko stílusára és onnantól kezdve nincs megállás, egy szuszra elolvasható az egész.
A könyv alapjául szolgáló történetet mindenki ismeri. Egy részét tanulta, más részét híradásokban látta, olvasta. Horvátország története ez a 2 . vh alatt és után egészen a Délszláv háborúig. Na és persze az ott és akkor élt emberek története. És egy picit valahol az egész volt keleti blokkban élt emberek története is.
Ez nem egy rövid időszak, de Sajko jól összeszedte, pontokba foglalta, majd egy családon keresztül sajátos stílusban egy rövidke könyvben elénk tárta. Érdemes elolvasni.

deaxx>!

Ivana Sajko: Családom története dióhéjban 1941-től 1991-ig, és tovább

Ivana Sajko könyve egy közelmúltba tekintés – az egyes fejezetek valójában a generációk, a »családom« bemutatásából állnak össze, kombinálva a történelmi eseményekkel, meg egy adag szimbólummal.
Bevallom, eléggé kellett figyelni a végére, hogy mikor-hol-ki.

De ez, ez nagyon bejött, ez a könyv! Egy szál fölösleges szó sincs benne. Első ránézésre sokat markol, keveset fog – mit még családtörténet és történelmi regény egyszerre, és nem éri el a 200 oldalt? Nem, ez nem egy nagyregény.
Kicsinek lenni viszont nem szégyen, főleg, ha ilyen jól van összerakva. És milyen jól van összerakva!

Nagyon szerettem olvasni.

Noran Libro, Budapest, 2016
176 oldal · ISBN: 9786155667022 · Fordította: Radics Viktória

knutomix P>!

Csak lassan, mértékletesen, nem kell hirtelenkedni, csak szép rendesen, nem most alakul úgy először, hogy semmit se kell tenni, csak ujjongani, integetni, tapsolni és várni, hogy elmenjenek azok, akik bejöttek, és bejöjjenek azok, akik következnek.

knutomix P>!

A depresszió a kapitalista dekadencia tünete.