Első ​szerelem 76 csillagozás

Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Turgenyev elbeszélőművészetének egyik kivételes szépségű darabjaként tartja számon az irodalomtörténet a nagy orosz klasszikus Első szerelem című kisregényét. Az önéletrajzi elemekkel átszőtt, költői szépségű mű egy tizenhat éves fiú első, szenvedélyes szerelmének tragikus történetét beszéli el a múlt századi orosz nemesi világ miliőjében, az író magával ragadó lélekábrázolással érzékelteti a szerelmi vetélytárssá váló apa és fiú drámáját.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa · Orosz Remekírók Európa · Kis Remekművek Könyvtára Révai · Milliók könyve Singer és Wolfner · Egyetemes regénytár Singer és Wolfner

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2012
108 oldal · ISBN: 9789633298176 · Fordította: Rónay György
Európa, Budapest, 1979
332 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630715651 · Fordította: Áprily Lajos
Magyar Helikon, Budapest, 1968
110 oldal · Fordította: Áprily Lajos · Illusztrálta: Kass János

SteelCurtain>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Bravúrosan megrajzolt karakterek, DIA filmszerűen váltakozó életképek az orosz vidéknek abból a korából, mikor az urak még lelkekben számolták parasztjaikat. (Habár az Aszja végig német földön játszódik). Négy olyan történet, melyet csak egy zseni tudott olyan kiszámíthatóan megírni, hogy ugyanakkor végig ott lebegteti egy egészen másfajta folytatás, egy gyökeresen eltérő befejezés lehetőségét. Egy kimondott félmondat, egy megtett lépés mindent ellenkező előjelűvé változtatna. De nincs félmondat, s a földbe gyökerezett láb sem mozdul. Turgenyev nemcsak a lehetőséget sejteti velünk, de annak erőszakos voltát is. A zseni könnyedén fejti fel a lélektani folyamatokat, írásai mégsem válnak lélekmarcangolóvá, egyszerre tud könnyed és komoly lenni.

Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Így hát megegyeztünk – szólalt meg, s közben mélyebbre húzódott karosszékében, és szivarra gyújtott –, mindegyikünk köteles elmondani első szerelmének történetét. Magán a sor, Szergej Nyikolajevics.

– Nekem nem volt első szerelmem – szólalt meg aztán –, én mindjárt a másodikkal kezdtem.

Így kezdődött az én és a könyv viszonya. Véletlenül akadtam rá megint, egy újság archívumában közöltek részleteket belőle, talán minden részt, nem hosszú. Gyorsan olvasható és nagyon jó stílusú. Na, ez nem lep meg! Dosztojevszkij áradozik Turgenyev stílusáról a regényeiben, ezért magam is kíváncsi voltam rá. Csak nem pont ezt néztem ki. Üsse kavics, jól döntöttem ezzel is illetve most jó könyvet adott a sors a kezembe, a szombati Capote után ugyanolyan kifinomult ábrázolások voltak benne, de ma könnyebben olvastam őket, jólestek. Ennyit számít, hogy milyen az ember napi hangulata. Ivan Turgenyev mesterien és nagyon könnyen ábrázolja mind a karaktereit, mind a környeztet. Igazán élvezetes volt a nemesi világról olvasni ugyanabból az időből, amit Dosztojevszkij is megírt az Ördögökben. Persze, kortársak voltak, és fel is adta Turgenyev a leckét, hogy ki ábrázol jobban. Talán még az öreg Fjodor Mihajlovicsnál pattog nálam a laszti mindaddig, amíg nem olvasok több Turgenyevet. Ami késik, az nem múlik, mert megint találtam egy írózsenit, akitől élvezet olvasni! Frankó kisregény volt, bár nem hiszem, hogy az író legjobbja, ezért 4,5 csillag (4,5 pont) szigorúan objektíven, de csak ezért. Szívem szerint jelest adnék. Aki szereti az orosz irodalmat, bátran ajánlom. Turgenyev zseni, akár Dosztojevszkij. Biztosan lesz folytatás az írótól.

ancineni P>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Az első olvasásom Turgenyevtől, és biztos, hogy nem az utolsó. Nem is sejtettem, amikor belekezdtem ebbe a kisregénybe, hogy ilyen fantasztikus élményben lesz részem.
Imádtam az egészet. Turgenyev gyönyörűen ír, gördülékenyen, könnyedén, nagyon kifejezően.
A kisregényi keretek ellenére nagyon mélyrehatóak, részletesek a jellemrajzai. Az volt az érzésem olvasás közben már régen ismerem a szereplőket. Hasonlóan alapos a környezet és az orosz vidéki hétköznapok bemutatásánál.
Közben a szemünk láttára bontakozik egy szenvedélyes szerelem. Persze nem tolja az arcunkba, sejtet, információkat csepegtet. Mégis teljes erejével érzem a mély érzelmeket, indulatokat, a hatalmas szenvedélyt. Azt a szenvedélyt, amit én nem értettem, de átéltem a szereplőkkel együtt.
Egy kis csoda ez az írás, magával ragadó, mélyreható és elgondolkodtató.

Padme>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Túl gyakran és túl könnyedén tesszük azt a felületes gesztust, hogy „orosz irodalom” címszó alatt mint egyazon kertből, de más-más fáról szedett almákat egymásra borítjuk Dosztojevszkijt, Tolsztojt, Csehovot, Bulgakovot, és persze Turgenyevet is – pedig nemcsak a stílusbeli eltérések, hanem a társadalmi és világnézeti (sőt, vallási) különbségek miatt sem tanácsos az említett kategóriát differenciálatlanul hagyni.
Sokáig nem kimondottan kedveltem Turgenyevet – nem az Apák és fiúk íróját, hanem az elbeszélőt: túlságosan finomkodónak, arisztokratikusnak, néha már-már kényeskedőnek hatott. Akkor úgy tűnt, hogy nála még a szerelem is inkább az időtöltés egy formája, a túlfeszülő jólétre unottan rátűzött bársonyszalag. Aztán olvastam még pár ilyet a kiváltságosok szerelméről (a Cléves hercegnőt, Mrs. Dallowayt és hasonlókat) és kezdtem egészen másképp látni… Merthogy váratlanul feltárult előttem a „minden megvan” ürességének összes fájdalma, amikor is tétje már csak a szerelemnek van; na meg ott a családi birtokok, nevek és címek és mindenféle vagyonok előre kigondolt, higanyszerű összecsúsztatása is, aminek irracionális teleológiája, lomha szükségszerűsége ránehezül az emberre és amivel szembeszállni esztelenség – ebből jönnek aztán létre az igazán gyötrelmes szerelmek, gyötrelmesek, mert szabadság nem születik belőlük, csak ténylegesen vagy érzelmi-gondolati síkon párhuzamos életek. Évek hosszú sora. Vagy a létben való megszűnés. A végtelenség szomorúságával.
Van egy jelenet, ami szívfájdítóan gyönyörű: A férfi egy ablakon keresztül beszél a lánnyal, összevitatkoznak, lovaglóostorával irgalmatlanul ráhúz a törékeny kezekre, a lány fel sem szisszen, csupán elmosolyodik (milyen szépnek képzelem őt ebben a pillanatban!), ránéz a férfira, majd megcsókolja a tenyerén kiserkenő vért. Lehet-e pontosabb képben megragadni a szerelem feltételnélküliségét?

Kisanna>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Nagyon örülök, hogy végre olvastam valamit Turgenyevtől, nagyszerű író. Az elbeszélések az orosz hétköznapokat adják vissza, főleg a vidéki életet ábrázolja szépen. A szereplők nagyon eltalált karakterek, teljesen hétköznapiak, egyszerűek. Az életük is elég egyhangú, sokszor sivár. Viszont a szenvedélyeikben, szerelmeikben kitartóak és hűségesek, még ha ezt az illető meg sem érdemli. Képesek teljesen lezülleni, vagy akár az életüket is eldobni miatta. A legszebb történet az Első szerelem című elbeszélés volt, de különösen tetszett még a Petuskov, a Jakov Paszinkov és a Rugyin című novellák is.

Ildó>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

A MEK-nek hála, hogy ráakadtam erre a kisregényre.
Tetszett a történet felütése: a baráti társaságtársalgásában felvetett első szerelem témája, melynek lezárását a végén hiányoltam is.
A szerelem mindig hálás téma, az első szerelem meg mindenki életében meghatározó, és még ha csalódással is végződik, ami nem ritka, akkor sem ekkorával, mint főhősünknek. Ennek ellenére nehéz elképzelni, hogy nem maradtak benne rossz érzések senki felé.
A fiú egy furcsa játék során pillantja meg először Zinaidát, és ez a játék nekem már az elején ellenszenvessé tett a lány, nem is sejtet jót, azonban a fiú meg annyira 16 éves, és annyira szerelmes, hogy lehetetlen nem izgulni érte.
Az érzések gyönyörű képekkel való szemléltetése megvett magának. Nem csak rövidsége, nyelvezete miatt is könnyen, gyorsan olvasható, és a történet magával ragad, meg akarod tudni, mi is kerekedik ebből. Részben kiszámítható, részben mégis váratlan a befejezés.

Dénes_Gabriella>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Azt nem tudom még, hogy valami nagyon sok vagy valami nagyon kevés az, ami benne van…

szevaszka>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Annyira szimpatikus nekem Turgenyev. Legalább akkora pszichológusnak tartom mint Dosztojevszkijt, csak ő a lelki folyamatok leírását nem tetőzi moralizálással. Néha csendesen kiszól a sorok közül és ezekből én egy szelíd személyiséget hallok ki, aki az ismeretlent nyitott kérdésként kezeli és békében van a művészete leíró, de nem magyarázó jellegével.

Sajtkukac94 P>!
Ivan Szergejevics Turgenyev: Első szerelem

Az orosz íróknál mindig bennem van a félelem, hogy hosszadalmas, nehezen emészthető, nagyon “orosz” irományokat fogok olvasni, de sokszor nagyon kellemeset csalódok. Ez most sem volt másképp.
Turgenyev stílusa egyszerű, könnyen érthető, túlzott leírásoktól mentes. Nagyon jó volt olvasni tőle, mert nem éreztem rajta annyira azt a vontatottságot, ami a hasonló köteteket sokszor jellemzi.
A történet maga viszonylag egyszerű volt, egy fiatal fiú szerelmének alakulása, a főszereplő szemszögéből. Attól, hogy E/1-ben íródott a regény, sokkal életszerűbbnek hatott, könnyebben belemerültem. A főhősünket nagyon megkedveltem, korához képest viszonylag érettnek tűnt.
A befejezés jól passzolt az egész hangulatához, méltó lezárása volt a könyvnek.

Dénes_Gabriella>!

Ftuner>!

Honlap boldog leszek! A boldogságnak nincs tegnapja, holnapja sincs; nem emlékszik a múltra, nem gondol a jövőre, csak jelene van-s az sem nap, csak pillanat.

Gólyanéni>!

Fiatal voltam akkor – s a jövő, ez a rövid és gyorsan futó jövő határtalannak látszott.

Sapadtribizli>!

– Szabadság – ismételte a szót –, tudod-e, mi tud az embernek szabadságot adni?
– Mi?
– Az akarat, a saját akarata, s ez olyan hatalmat ad, mely különb a szabadságnál. Tudj akarni és szabad leszel, s uralkodni fogsz.

211. oldal, Első szerelem - 8. fejezet (Európa, 1979)

Bélabá>!

– Csak nem gondolja, hogy szeretem – mondta más alkalommal –, nem; én az olyanokat szeretni nem tudom, akikre felülről kell néznem. Nekem olyan férfi kell, aki uralkodni tud rajtam… De ilyent nem találok. Kegyelmes isten! Nem jutok én senkinek a markába! senkinek! – Maga tehát sohasem fog szeretni?
– Hát magát, magát én nem szeretem? – kérdezte, s kesztyűje végével az orromra ütött.

Bélabá>!

– Olvasson verset nekem – szólalt meg Zinaida halkan, s könyökére támaszkodott. – Szeretem, ha verset olvas. Éneklő a hangja, de nem baj, fiatalos így.

Gólyanéni>!

[…] semmi sem lehet rosszabb és bántóbb, mint a nagyon későn érkezett szerencse. Élvezetet már nem adhat, viszont megfosztja az embert egy jogától, igen értékes jogától: attól, hogy szitkozódjék, és a sorsot szidja.

Kapcsolódó szócikkek: szerencse
FORTUNATA>!

[…] nem éreztem boldognak magam, azzal a szándékkal mentem el hazulról, hogy künn átengedem magam a szomorúságnak; de a fiatalság, a csodaszép idő, a friss levegő, a gyors járás öröme, a magányos heverés a sűrű fűben – győzött;

Kapcsolódó szócikkek: szomorúság
Lótusz68>!

Megértettem, miért vonz engem ez a különös leány: nem csak az egész finom testén eláradó bája vonzott – a lelke tetszett meg nekem.

Lótusz68>!

Hozzám való ritka érzelmi megnyilatkozásait sohasem az én néma, de megérthető kéréseim idézték elő: mindig váratlanul jöttek. Mikor később apám jellemén elgondolkoztam, arra a következtetésre jutottam, hogy nem érdekeltem sem én, sem a családi élet; valami mást szeretett, s ez a más megadta neki az élet örömét teljesen.