A ​küszöbön 6 csillagozás

Ivan Szergejevics Turgenyev: A küszöbön

„Turgenyev állandó nagy sikerét az orosz közvéleményben nagyrészt annak a finom érzékének tulajdoníthatjuk, amellyel a szerző kitapogatta a társadalom eleven áramlatait, annak a képességének, hogy rögtön visszhangot adott minden gondolatnak, minden becsületes érzésnek, alighogy azok behatolni kedtek a legjobb emberek tudatába.”

Dobroljubov

Eredeti cím: Накану́не

Eredeti megjelenés éve: 1860

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Horizont könyvek

Kriterion, Bukarest, 1970
206 oldal · keménytáblás · Fordította: Áprily Lajos

Emmi_Lotta IMP
Ivan Szergejevics Turgenyev: A küszöbön

Az első orosz klasszikus, amit teljes egészében oroszul olvastam. Igazi élmény volt.

Dénes_Gabriella P
Ivan Szergejevics Turgenyev: A küszöbön

Hát, Turgenyev úr, mi ketten nem egymásnak teremtettünk.
Vagy nem Zola után kell olvasni Turgenyev alkotásait.

Norpois

– Vetted-e észre – kezdte hirtelen Berszenyev, kézmozdulattal támogatva szavait –, milyen különös érzést kelt bennünk a természet? Olyan teljes, olyan világos, más szóval önmagával megelégedett benne minden, és mi megértjük ezt, és gyönyörködünk benne, de ugyanakkor – legalábbis az én lelkemben – mindannyiszor homályos nyugtalanságot is kelt, riadalmat, sőt, bánatot. Mit jelent ez? Talán erősebben tudatosítjuk, ha látjuk, ha szemtől szemben vagyunk vele, ami bennünk tökéletlenség, homály, vagy azt jelenti, hogy nem érjük be azzal a megelégedéssel, mellyel ő beéri, s az a más, akarom mondani, az a teljesség, amelyre szükségünk van, nincs meg benne?

Norpois

– Fiatalok vagyunk, nem vagyunk éppen csúnyák, sem ostobák; ki fogjuk harcolni magunknak a boldogságot!

Norpois

– Bátorkodom megkérdezni, nagyrabecsült vitéz – kezdte alázkodó hangon – , ezeket a rejtélyes szavakat gondolkozóképességének valamilyen reflexiós következményeként méltóztatott kimondani, vagy annak a pillanatnyi szükségletnek a sugallatára, hogy levegőrezgést, úgynevezett hangot hozzon létre?

Norpois

Megesik, hogy az ember felébredve önkéntelen szorongással kérdezi meg magától: vajon harminc… negyven… ötvenéves vagyok? Milyen gyorsan eliramlott az élet! Milyen közel jött hozzám a halál! Olyan a halál, mint a halász, aki hálójába kerítette a halat, s egy ideig még a vízben tartja; a hal még úszik, de benne van a hálóban, s a halász akkor húzza ki, amikor akarja.