Öt ​lány a sarkamban 6 csillagozás

Iva Hercíková: Öt lány a sarkamban

Hercíková regényének szereplői tizenhárom éves lányok, az öt „sírig hű barátnő”, akik közül rajzolódik ki élesen az elbeszélés során, s négy társnőjét tulajdonképpen csak rajta keresztül ismerjük meg. A könyvben felvillan a mai serdülő lányok néhány jellemző problémája, az igazi barátság kérdése, a diákszerelem, apró intrikák, árulások, irigykedések, a felnőttek világához való viszony, a túlságosan elfoglalt szülők gyermekének magányossága. A romantikára hajlamos, mégis reális Natasa vívódásaiban valamennyi serdülő lány vívódásait rajzolta meg a szerző, tapasztalatai a mai fiatalok felnőtté érésének egy-egy állomása. A gyermeklelket kitűnően ismerő szerző könyvét nemcsak a fiatal lányok, hanem a szülők figyelmébe is ajánljuk!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Csíkos könyvek

Móra, Budapest, 1968
122 oldal · Fordította: Kopasz Csilla · Illusztrálta: Viera Bombová

Ibanez MP
Iva Hercíková: Öt lány a sarkamban

Hát ez nagyon gyenguska kis kötet volt. A magyar cím eleve szörnyű, mert nem is az a főszereplő, akit gondolnánk. A főszereplő az öt lány egyike, akik egy, a városba érkezett új fiút „üldöznek”, de ez voltaképpen csak egy mellékszál, hiszen inkább az öt lány viszonya határozza meg a regényt. Van a két ellenpont, a főhős kislány, aki jó sorban él, valamint a másik kislány, akit a kötet elején a másik három „barátnő” követ, egyre jobban kirekesztve a főhőst (már csak azért is, mert a többi lánynak nincs olyan jó sora, mint neki). A szerencse azonban mellé szegődik, hiszen az üldözött fiúval végül ő ismerkedik meg, irigylést váltva ki a többi lányból. Gyerekes lánycsínyek, hazugságok nehezítik a lányok egymásra találását, s a végén a főhős is ráébred, hogy amit a legjobban szeretett volna – a lánycsapat teljes tagjává válni – nem is annyira fontos, mint az igazi barátság…

jezsek P
Iva Hercíková: Öt lány a sarkamban

A cím szerint 5 lányról szól a könyv egy fiú szemszögéből, a fülszöveg szerint pedig 5 barátnő története a könyv. Ezzel nem értek egyet, a cím elhibázott, a „szerelmi szálra”, a fiú utáni szaladgálásra utal. De nem ez a hangsúlyos a regényben, nem is ez tetszett, hanem a főszereplő lány vívódásának, változásának bemutatása. Őrlődik „jó” és „rossz” énje között, tétovázik és meggondolatlan, cselezik és csalják, változik, fejlődik és ez nem kevés fájdalommal, kétséggel jár. Felidézte bennem saját kiskamaszkoromat, én is ugyanígy nem bíztam senkiben, problémáimat nem osztottam meg senkivel, abban a meggyőződésben, hogy azt senki sem értheti meg. Hitelesnek és átélhetőnek találtam mindennek a bemutatását, és a történet a komolysága mellett itt-ott vicces is volt.

molke P
Iva Hercíková: Öt lány a sarkamban

Érdekes a téma: egy elhanyagolt kislány (Natasa) mindent megtenne társnői elismeréséért. A lányok üldöznek egy fiút, aki nemrég költözött a városba; egyedül Natasának sikerül vele megismerkedni. Végül, amikor már nem akar tenni semmit sem a lányok, sem a fiú elismeréséért, megkapja mindkettőt – ráadásként a szülei figyelmét is. Minden szép és jó, de sajnos annyira összecsapott… és akkor még nem beszéltünk a magyar címről, ami teljesen fordított szemszög a regényhez képest.

molke P

(…) tüzetesen szemügyre vette magát a tükörben.
– Megállapítható így az emberről, hogy nincsenek rendben az idegei? Hiszen a térdemet se kocogtatta meg, pedig az idegbajt úgy vizsgálják ki. Érdekes, nem tudom, szimulálok-e, vagy sem.

98. oldal, VIII.