Rövid ​péntek 11 csillagozás

Isaac Bashevis Singer: Rövid péntek

A kötet 16 novelláját maga a Nobel-díjas szerző válogatta. Magyarul eddig három regénye (A rabszolga, A lublini mágus, A Sátán Gorajban), egy novelláskötete (Hét kicsi suszterinas) jelent meg, s a magyar olvasóközönség körében nagy sikert aratott. Nemrég adtuk ki Szerelem és száműzetés c. önéletrajzát. Novellái valahogy mindig rejtélyesek, párbeszédei, karakterei Dosztojevszkij írásainak mélységét és keménységét idézik fel, iróniája többértelművé teszi műveit.
Sokarcú a kötet, egyik novellájában Lejb kegyetlen, ámde hiábavaló gyilkosságairól olvashatunk, a másik Boccaccio-parafrázis: a falusi tanító elesett szolgája démonnak adja ki magát, hogy rávegye a szeretkezésre Tajbelét, a magányos, elhagyott asszonyt, a lublini zsidó teológussal, Ceidlusszal pedig maga a Sátán folytat disputát hitről és az emberi élet korlátairól és lehetőségeiről.

Eredeti megjelenés éve: 1963

Gondolat, Budapest, 1991
230 oldal · ISBN: 9632826124 · Fordította: Balázsi József Attila, Schiller Erzsébet

Isaac Bashevis Singer: Rövid péntek

Sajátos novelláskötet ez: nem a szerző halála után válogatták össze a darabjait, hanem maga Singer választotta ki és rendezte el a benne szereplő írásokat. Vagyis egyrészt a sorrendjük is számít, másrészt ha egy-kettő mellément, az nem valami kívülálló szerkesztő hibája. Mert bizony ebben a kötetben egyáltalán nemcsak tökéletes alkotások szerepelnek. De azok is.

Jó bő lére eresztett elbeszéléseket tartalmaz a kötet, nem egy közülük két-három részből áll, és – csöndesen megjegyzem – ez nem mindegyiknek használ. Igaz, legalább Singer mesélőkedvének van hely kibontakozni. :) Aminek az olvasó többnyire örül, de azért előfordul olyan is, hogy a legszívesebben a felénél elhallgattatná. Azt a bizonyos hangot. Amelyik annyira szeret, és annyira tud történeteket mondani. Tele varázslatos erővel, csalódottsággal, szeretettel és/vagy tömény undorral. Na, ebből az utóbbiból volt nekem időnként túl sok. Meg paranoiából.

Részletes értékelés a blogon:

eeszter>!
Isaac Bashevis Singer: Rövid péntek

Első olvasásom az írótól annak ellenére, hogy már régóta tervezem az ismerkedést vele. Eredetileg nem ezt a könyvét néztem ki magamnak, de most novellákat „kellett” olvasnom, így erre esett a választásom. Arra számítottam – és teljes mértékben bejött a számításom –, hogy nem csak a zsidó kultúráról olvashatok, hanem a vallás misztikusabb oldaláról is, ráadásul úgy, hogy megmutatja, miképp épül be ez a mindennapi életbe és gyakorlatba.

Isaac Bashevis Singer: Rövid péntek

Gondoltam, most jól kipihenem magam a rövid történetek olvasásával, de aztán nem jártam sikerrel.
Illetve sikerrel jártam, mert határozottan jól szórakoztam.
Tele voltak bájjal, sok-sok szeretettel, időnként már a bujaság határát súrolta Singer, de nem volt ezzel semmi baj, hiszen ez is az élethez tartozik.
Néha azért megborzongtam, volt olyan is, amikor egy-egy oldalt át akartam lapozni, de mindig visszavitt a kíváncsiság.
Valóban rövid volt, mint az a bizonyos péntek is.
Most úgy gondolom, érdemes lesz néha vissza-visszalapozgatni a történeteket.

Timár_Krisztina I>!

Bizony, ameddig egyetlen kötet marad, van miből fenntartanom magam. Amíg a molyok el nem pusztítják az utolsó lapot, van mivel szórakoznom. Hogy mi történik, ha az utolsó betű sincs már, arról inkább nem szólok.
                            Amint vége az utolsó betűnek,
                            Az utolsó démonnak befellegzett.

122. oldal, Az utolsó démon

Kapcsolódó szócikkek: démon · moly
Timár_Krisztina I>!

A lelkek hasonlatosak a kéziratokhoz: lehet bennük néhány vagy több hiba.

163. oldal, Három mese

Kapcsolódó szócikkek: lélek
KBCsilla P>!

A verés ütötte seb begyógyul, a sértésé viszont gyógyíthatatlan.

KBCsilla P>!

Akik az ismeretlennel játszadoznak, azok legyenek kétszeresen óvatosak.

KBCsilla P>!

Vannak titkok, melyeket a szív nem bízhat az ajkakra: magunkkal visszük őket a sírba.

KBCsilla P>!

A lélekvándorlás álom, a primitív és megfélemlített lelkek együgyű vigasza.