Gólem 36 csillagozás

Isaac Bashevis Singer: Gólem

"A ​jiddis-amerikai író eredetileg 1969-ben írt, majd 1982-ben angol változatban is autorizált, remekbe szabott kisregényét tartalmazza a kötet. Az isteni segítséggel életre keltett prágai Gólem históriája, az európai legendárium sokszor feldolgozott témája Singer tollán valami bölcs humorral és filozofikummal átitatott történetté kerekedik. A II. Rudolf uralkodása alatti Prága zsidó lakóinak életét nagy vész fenyegeti: egy züllöttségében mindenre kész nemesúr vérvádeljárást kezdeményez ellenük a Peszach-ünnep környékén. Egy titokzatos szent, igaz ember segít rajtuk, megbízva Leibl rabbit, hogy agyagból készítse el a Gólemet, ezt az együgyű, parancsra cselekvő bábot. A József nevű óriás – megtalálva és a bíróság elé állítva az eltűntnek vélt kislányt – meg is menti a per vádlottját. Singert azonban nemcsak a történetnek ez a része foglalkoztatja, hanem az is: miként varázsolhatja vissza ezután megint anyaggá a mind több emberi galibát okozó Józsefet. A bekövetkező üdvös csoda és a… (tovább)

Eredeti cím: The Golem

Eredeti megjelenés éve: 1969

Literatúra, Szentendre, 1997
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638575905 · Fordította: Kristóf Eszter

Nikolett0907 P>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Egy kedves, de kissé kaotikus történet, amelyben megismerhetjük a zsidó nép egy picinyke szeletét. Számos hiedelmi elemmel ékesített, néhol talán túlzóan a fantázia világára bízott történetet olvashattam, amely bár a maga tanulságával elérte célját és megértettem üzenetét, nekem már kissé túlzóan vallásos és „zárt” történetté vált.

Gólem karaktere az egyetlen, akit szívemhez közel tudtam engedni, hiszen a maga esendő egyszerűségében hozta a tőle elvártakat. Rabbi Leib, pedig bebizonyította, hogy egy asszony kérésének bizony nagyon nehéz ellenállni.

Egyszeri olvasásnak megfelelt.

Literatúra, Szentendre, 1997
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638575905 · Fordította: Kristóf Eszter
Dénes_Gabriella>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Teljesen biztos vagyok benne, hogy az Új Kelet vagy az Új Kelet Évkönyve hasábjain olvastam a műnek a színpadi forgatókönyvét, és innen tudom, hogy a kolozsvári (hitközségi?) színházban játszották a darabot (talán a harmincas években, de nem emlékszem már rendesen).
Meg is lepődtem rendesen, hogy a mű csak 1969-ben jelent meg.

Csoszi>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Rövid kis történet, mely a 16. századi Prágában játszódik. Olvasmányos a stílusa és jól lehet vele haladni. A szerző a Gólem legendáját eleveníti fel. A vége egy kicsit szomorú volt.

fióka P>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Ezt a verziót nem ismertem. Meseszerűen megírt, enyhén didaktikus, kedves meg minden, de én hiányolom a megszokott Singer-minőséget. Ettől eltekintve érdemes elolvasni.

Vtusoro P>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Szomorkásan kedves történet meseszerű elemekkel. A történet vége megható, sajnáltam a gólemet és reméltem, hogy a változások egy jobb dologhoz vezetnek majd. Miriam, a kislány szeretete és bánata szívszorító, bár boldogabb befejezés lett volna. Tanulságos kisregény és jó volt olvasni.

Nicole_Kinney I>!
Isaac Bashevis Singer: Gólem

Nyúlfarknyi, de annál tartalmasabb történet olvasmányos stílusban megírva. A gólem figuráját egyszer én is kölcsönvettem íráshoz, így külön jólesett olvasni. Szomorú, de szép szösszenet, jó szívvel ajánlom másnak is!

Dénes_Gabriella>!

Több mint há­rom­ezer esz­ten­dő telt el az Egyip­tom­ból való ki­vo­nu­lás óta, ám a zsi­dók szer­te a vi­lág­ban nem fe­led­ték, hogy haj­dan az egyip­to­mi­ak ural­ko­dó­já­nak, a fá­ra­ó­nak vol­tak a rab­szol­gái, és hogy sza­ba­du­lá­su­kat Is­ten­nek kö­szön­het­ték.

Szigno P>!

Ajánlom ezt a könyvet az üldözötteknek és elnyomottaknak, éljenek bárhol, legyenek bár öregek vagy fiatalok, zsidók vagy keresztények, minden józan ész ellenére abban a reményben, hogy a hazug vádak és igaztalan ítéletek ideje elmúlik egy nap.

Szigno P>!

Az igaz szerelmet, ha egyszer a szívbe vésődött, nem lehet onnan kitörölni. Örökké él.