Apám ​bíróságán 4 csillagozás

Isaac Bashevis Singer: Apám bíróságán

Singer ​Apám bíróságán című műve egyszerre tekinthető novellák gyűjteményének, regénnyé, vagy legalábbis regényméretű és intenzitású panoráma-körképpé összeálló kisprózák kompozíciójának, gyerekkora való, visszaemlékezésnek, szépirodalmi eszközökkel és módon megalkotott történelmi esszének, valamint múlt-teremtő „naiv” eposznak. Az elbeszélésnek eseményanyaga az első világháború előtti és alatti időkről ad számot, ám az író – aki ekkor tizenéves volt – egyszerre kölcsönzi az elbeszélőnek akkori és jóval későbbi szemlélet- és látásmódját. Kettős – gyermeki és érett kori – látásmód bravúrosan egybejátszatott tükörképei e novellák, de többek is mindkét látásmód eredményeinél. Többek, mert aprólékos hitelű, életes felidézései egy szinte folklór- és kulturális antropológiai egzaktsággal látott életformának és mentalitásnak, egy vallástörténeti hitelességű zsidó hitvilágnak, egy mikrotörténelmi teljességű és minuciozitású valóságevokációnak. De még többek, mert egyúttal a gyászbeszéd… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1967

Filum, Budapest, 1999
330 oldal · ISBN: 9638347627 · Fordította: Kiss Marianne

Viktoria_Agnes_Takacs>!
Isaac Bashevis Singer: Apám bíróságán

Szeretem az a fajta tortenetmeselest, ami Singer konyveiben jelenik meg. Egy mara sajnos fustte valt kultura sajatossagait mutatja be, gyengeit, erenyeit, mindezt hetkoznapian megkapo tortenetek soran. Imadom az anya karakteret, aki a jozan esz megjelenitese az elvont, mindig talmudi problemakon toprengo rabbi mellett. Ellentetesebbek nem is lehetnenek ezek a hazas felek, ami a habitusukat illeti, de mindkettojukben kulonos bolcsesseg lakik. Elveztem olvasni ezekrol az osi tradiciokrol, amiknek meg ma is fellelhetok a nyomai egy 7. keruleti seta soran.

Leverkühn>!
Isaac Bashevis Singer: Apám bíróságán

Egy gyermek szemén keresztül nyerhetünk betekintést a 20. század eleji Varsó zsidó lakta városrészének békés, majd háborús világába. Megint nagy öröm volt egy kis időre elszabadulni ettől a mai modern, sivár világtól.

sophie P>!

– Bizonyára azért van telünk, mert télre is szükségünk van.

43. oldal - A nagy din tajre

vargajudit P>!

Azt is mondogatták, hogy szidalmai még az áldásoknál is többet segítettek. Amikor egy zokogó asszony azzal állított be hozzá, hogy beteg a kisbabája, a rabbi rárivallt: „Ó, eredj a pokolba, te is, meg a nyavalyás kölyköd is…” És a kicsi azon nyomban meggyógyult.

Leverkühn>!

Bátyám és a világi könyvei elültették gondolataimba az eretnekség csíráit. Mi, zsidók, egy olyan Istenben hiszünk, akiről senki nem tudja, létezik-e egyáltalán. Nincsen országunk, nincsenek földjeink, amit művelhetnénk, és senki sem szánja el közülünk magát arra, hogy kitanuljon valami mesterséget. Az utcákon „levegőből élő”, portéka nélküli kereskedők kószáltak.