A ​Moszkát család 11 csillagozás

Isaac Bashevis Singer: A Moszkát család Isaac Bashevis Singer: A Moszkát család

Ha ​azt hallja az ember, hogy Singer, először a varrógépre gondol. Sokáig így voltam ezzel én is, hiszen gyermekkoromban majd mindennap nagymamám gépének monoton kattogása ringatott álomba. Már egyetemista voltam, amikor a „másik” Singerrel megismerkedtem: Géher István műfordítói szemináriumán elsőként választottam egy Singer-regényrészletet. Bölcsészberkekben szokatlanul nagy érdeklődés kísérte a fordítás vitáját: egyrészt a szerző akkoriban kapta meg az irodalmi Nobel-díjat, másrészt addig megjelent két kisregényén kívül a hivatalos csatornákon keresztül vajmi kevés szivárgott be róla, és kíváncsiságunk nem állt meg a kultúrpolitika határainál. Keveset tudtunk róla, de azt mindannyian éreztük, sejtettük, hogy ennek az írónak „Isten archívumában”, a literatúra címkével ellátott bugyorban kijár egy komoly és bőséges fejezet. Azóta tizenöt év telt el. Szinte nem volt olyan esztendő, hogy ne jelent volna meg könyvben vagy folyóiratban egy Singer-regény, -novella, -interjú,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1950

606 oldal · ISBN: 9637953787 · Fordította: Turczi István
Novella, Budapest, 1995
606 oldal · ISBN: 9637953787 · Fordította: Turczi István

Isaac Bashevis Singer: A Moszkát család

Széles terjedelmű családregény, melyben számtalan alak, megszámlálhatatlan, egyéni történettel mutatkozik be. A több generáció életét átívelő mű, a boldog békeidőktől elvezet a szomorú vészkorszakig, mindvégig éreztetvén a zsidóság sokszínűségét, üldöztetését. Megismerjük a terjedelmes családot, mely a mű végére – a viharos történelemben, a nélkülözésben – megfogyatkozik és szétesik, de mégis megtapasztaljuk a generációk egymásra gyakorolt hatását.

Gólyanéni>!

Ringatózni kezdett a küszöbön, ahol állt. Tapsolt. Végül is, nem nagy kunszt a bőség idején kimutatni az örömöt. Az igazi nagyság abban rejlik, ha az ember át tudja magát adni az örömnek akkor is, amikor a hullámok összecsapnak a feje fölött.

Gólyanéni>!

Ha az idő nem más, mint az érzékelés egy módja, akkor a történelem egy régen megírt könyv lapozgatása.

Gólyanéni>!

Második feleségének halála után öt évvel Reb Mesulám Moszkát harmadszor is megnősült.

Leverkühn>!

Az idő mindenből szemetet csinál. Nincs az a filozófia, amely változtathatna ezen.