Ebben a kihívássorozatban „szemeszterenként” három vagy négy könyvet kell elolvasni valamilyen tematika szerint, plusz egy olyan művet, ami a sci-fi történetével vagy elméletével, esetleg valamely kapcsolódó tudományággal foglalkozik.
A sci-fi irodalmában vannak olyan szerzők, akik komplett univerzumokat alkottak meg, amelyben nem egy, hanem számos művük játszódik. Az újabb és újabb történetek magát a világot is építik, és egy idő után már épp arra épülnek a sztorik, hogy az olvasó ismeri az univerzumot. Ezen univerzumok között vannak olyanok, amelyek akár a bennük játszódó művek száma, akár azok minősége alapján ma már klasszikusnak számítanak.
Asimov Robot-Birodalom-Alapítvány műveitől kezdve, Herbert Dűne-univerzumán vagy Poul Hicsí regényein keresztül Alastair Reynolds Jelenések tere történeteiig számos olyan világ létezik, amelybe szívesen térünk vissza újra és újra.
A legismertebb, legnépszerűbb sorozatokkal kapcsolatban egy jó lista: https://bestsciencefictionbooks.com/best-science-fictio… (vigyázat, nem mindegyik tesz eleget a minimum öt könyves korlátnak!).
A feladat 4+1 könyv elolvasása. Lebontva:
– Olvass el 4 db könyvet, amely egy olyan sci-fi sorozatba tartozik, amely legalább öt könyvből áll. Egyszerzős válogatást vagy antológiát is elfogadok, ha teljes egészében az adott sorozat része (a benne lévő művek kivétel nélkül az adott univerzumban játszódnak).
– Legalább egy könyvnek az alábbi univerzumok/sorozatok valamelyikéből kell kikerülnie:
– Delelő (Sztrugackij testvérek)
– Dűne (Frank Herbert és mások)
– Enderverzum (Orson Scott Card és mások)
– Hainish ciklus (Ursula K. Le Guin)
– Kultúra (Iain M. Banks)
– Nemzetközösség (Peter F. Hamilton)
– Robotok-Birodalom-Alapítvány (Isaac Asimov és mások)
– Vének háborúja (John Scalzi)
– Vorkosigan Saga (Lois McMaster Bujold)
– Most kivételesen több könyv, akár mind a négy is lehet egy írótól, illetve egy sorozatból.
– YA és logós könyvet most nem fogadok el. Utóbbiak teljesen külön kategóriát jelentenek a „visszatérős univerzumos” könyvek között.
– Tartalmas értékeléseket kérek.
– Olvass el továbbá 1 db, a sci-fihez kapcsolódó könyvet. Ezt tágan értelmezem, így ide tartoznak a következők: sci-fi irodalomtörténeti munkák (pl. Trillió éves dáridó), sci-fi irodalomelméleti munkák (pl. Seven Beauties of Science Fiction), a sci-fi írók (ön)életrajzai, illetve a munkásságukkal foglalkozó könyvek, továbbá a sci-fihez kapcsolódó tudományok ismeretterjesztő jellegű művei (csillagászat, űrhajózás, elméleti fizika, kibernetika, robotika, mesterséges intelligenciák, biotechnológia, jövőkutatás). A tartalmas értékelés itt is követelmény. Ha bizonytalan vagy abban, hogy egy kapcsolódó könyv elfogadható-e, kérdezz rá!
– Egy regény kiváltható egy olyan nem-fikciós munkával, ami a témába vág. Ez jelen esetben az egy sorozattal foglalkozó művet jelent (pl. Ender's World).
– A könyvek bármilyen nyelven és formátumban (azaz gyűjteményes kötetek részeként is) jöhetnek, újraolvasás is lehet. Újraolvasás esetén értelemszerűen ugyanúgy érvényes az értékelésekre vonatkozó követelmény.
– A teljesítéshez Én és a könyv vagy Én és a kihívás linkeket kérek, ezek jöhetnek külön-külön vagy egyben is, ahogy tetszik.
– Az olvasások kezdetének és végének 2021. február 1. és 2021. augusztus 31. közé kell esniük, az értékelésekre max. egy hónap haladékot adok: a végső határidő szeptember 30.
A sci-fi elméleti polcok:
@petamas polca a magyar nyelvű művekkel: https://moly.hu/polcok/sci-fi-tortenet-elmelet
És az angol nyelvű polc: https://moly.hu/polcok/sci-fi-irodalomtorteneti-es-elmeleti-konyvek-angolul
Jó olvasást!
Kihíváskép: diperedo tarott-kártya illusztrációi az Enderverzumhoz (a nevére keresve továbbiakat is találhattok (https://www.reddit.com/r/ender/comments/gpczsu/hello_im…).
Plecsni: Asimov Birodalmának logója (https://vocal.media/futurism/isaac-asimov-s-foundation-…).