Robotok 4 csillagozás

Az emberformájú gépek

A ​Robotika Három Törvénye:
1. A robot nem árthat embernek, még akaratlanul sem.
2. A robotnak követnie kell az emberek utasításait, kivéve az olyanokat, amelyek ellentétesek az Első Törvénnyel.
3. A robotnak egészen addig óvnia kell saját életét, amíg ez a védekezés nem kerül összetűzésbe az Első vagy a Második Törvénnyel.

Elérkezett a robotok korszaka. A robotok a tudományos-fantasztikus történetek lapjai közül kiléptek a valós világba. A robotok e percben is keményen dolgoznak gyárakban, laboratóriumokban, iskolákban és otthonokban. Gépkocsiszekrények hegesztésétől koktélok felszolgálásáig terjedően mindenféle feladatot elvégeznek. Vannak robotok, amelyek látnak, robotok, amelyek beszélnek, robotok, amelyek hallanak és robotok, amelyek járnak. A tudósok tapintóérzékelésre képes kezeket is fejlesztenek, és a mesterséges intelligencia kutatói pedig már közel vannak a gondolkodni is tudó robotok kidolgozásához. A jövő a gépek és számítógépek… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 1992
292 oldal · ISBN: 9630562693 · Fordította: Pálinkás János

blianhun
Isaac Asimov – Karen A. Frenkel: Robotok

Asimov nagyon kevés van benne, az alap egy elég száraz áttekintés az ipari robotokról. Az azóta eltelt évtizedekben beigazolódott, hogy:
– az egyszerű feladatokra (pl. a koktél felszolgálása) nem terjedtek el, mert élő emberből is van vagy hétmilliárd, aki megcsinálja, miért is építenénk rá robotot,
– az igazi bonyolult feladatokra (pl. tolmácsolás) nem terjedtek el, mert azóta sincs tökéletes informatikai megoldás erre,
– a monoton feladatokra (pl. hegesztés, összeszerelés) elterjedtek, de én ezeket csak gépeknek tekintem, nem robotoknak,
– maradnak az olyan feladatok (pl. bombahatástalanítás), ami az ember számára túl veszélyes,
Ennél minden scifi-író többet várt 2015-re…

Sceurpien I
Isaac Asimov – Karen A. Frenkel: Robotok

Egy kis tudományos könyv a robotokról, amihez megynerték Asimovot, hogy jobban el tudják adni. Amikor megejelent amerikában, az embereknél még gyakori volt a Frankeinstein-szindróma, ezért is volt „fontos” mű, de idehaza késve is jelent meg, ráadásul sosem voltunk az a hiszékeny Terminátor-utópisztikus bagázs.