Gyilkosság ​a könyvvásáron 57 csillagozás

Krimi négy napban és hatvan jelenetben
Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron

Hangsúlyoznom ​kell, hogy könyvem a képzelet műve; hogy a megnevezetlen nagyváros és a megnevezhetetlen szálloda, ahol a közgyűlés lezajlott, a fantázia szüleményei, legalábbis könyvem szempontjából; hogy a gyilkosság és a hozzá kapcsolódó események egytől-egyig kitaláltak; s hogy nincs olyan szereplő, aki megszólal a könyvben – Isaac Asimov kivételével – akinek valóságos megfelelője lenne. Minden ilyen szereplő kitalált alak, s ha fenn is áll valamiféle tényleges vagy vélt hasonlóság a könyv szereplői és valóságos emberek között, ez merőben véletlen és akaratlan. Tehát Giles Devore (akit nem nagyon szerettem), Darius Just (akit szerettem) és Sarah Voskovek (akit nagyon szerettem) az én képzeletem teremtményei. Végül pedig elnézést kérek azért, mert önmagamat is szerepeltetem a könyvben. Jó ötletnek tűnt, s szerintem nagyban hozzájárul a történet valószerűségéhez. Remélem, önök is elismerik, hogy az alkalmat nem önmagam eszményítésére használtam fel. Sőt, én vagyok a regényben a… (tovább)

Eredeti cím: Murder at the ABA

Eredeti megjelenés éve: 1976

Fabula, 1989
316 oldal · puhatáblás · ISBN: 963027101X · Fordította: Takács Ferenc

KillerCat P

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Nem gondoltam volna,hogy Asimov krimiben is jó. Ez állati klassz volt! Humoros,csavaros,izgalmas,mindenkinek csak ajánlani tudom!

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Hm. Megvette az öt csillagot, holott – szokás szerint – úgy vagyok a krimikkel, hogy:
a, hülyének érzem magam tőlük, mert
b, akármilyen erősen csikorognak közben a „ki lehet a gyilkos”-féle fogaskerekek, az hótziher, hogy én akkor fogom megtudni, amikor az író közli velem.
(és a következő kriminél, ami a kezembe kerül, nem-lehetek-ennyire-hülye-hogy-csak-én-nem-vágom, az olvasással párhuzamosan logikai vázat fogok rittyenteni a könyv mellé, és ha úgy se veszem a jeleket, amelyek a megfejtéshez vezetnek, akkor reménytelen…)
Nehezen tudnám nem szeretni ezt a könyvet, hát hogyan ne szeretném, amikor mind a főhős, Darius Just, mind pedig a karakterként megjelenő Asimov értékrendje-világképe 95 százalékos fedésben van az enyémmel? Ha akarnék, se tudnék belekötni, túlságosan elfoglalt, hogy helyeslően bólogassak olvasás közben. Melyik olvasó nem szereti, ha a főhőssel összekacsinthat? Darius három kás világrendje naná, hogy bejött (nem, nem Kinder-Kirche-Küche, hanem könyvek-kaja-kamaty). Eccerűek vagyunk, kérem szépen. Én is, meg Darius is :)

És Asimov, mint karakter… hehe… és még egyszer hehe…

csartak MP

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Kellemes szórakoztató olvasmány a mestertől, jól kitalált figurákkal és jó adag humorral. Az meg külön öröm, hogy maga az író is felbukkan a színen.

Diosz P

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Hogy őszinte legyek, kicsit zavarban vagyok. Halkan, de veszem a bátorságot hogy dühös legyek a fordításra, mert hát hogy is mondjam – kissé idegesítőnek éreztem a korábbi Asimov olvasásaim után. Meg azt a szót hogy ankét. Főleg ennyiszer.
Ezt leszámítva nem volt rossz. Nem állítom hogy a legjobb krimi amit olvastam, de azért jópofa volt. Nagy ötlet hogy szerepel saját maga is, na meg ott vannak azok a helyes kis lábjegyzetek, ugyebár :-)

amanda888 P

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

A Fekete özvegyek klubja után bátran vágtam bele egy újabb Asimov krimibe. Sajnos ez már kevésbé tetszett. Sokszor nem volta szimpatikus Darius személyisége, illetve a megnyilvánulásai. A történetet abszolút Asimov megjelenése dobta fel, no meg a lábjegyzetben történt „pengeváltások” a két író között. Ezek csempésztek humort a történetbe. Az is elismerendő, hogy a gyilkos személyét nem találtam volna ki, illetve azt sem, hogyan jött rá erre Darius. Pedig minden meg volt említve, le volt írva…

Helyna

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Ez nagyon tetszett! :) Ritkán olvasok klasszikus krimi-dolgokat, szóval naná, hogy hiába tippeltem meg „whodunit”, nem jött be. Közben meg egyszerűen imádtam, hogy Asimov is szereplő volt, meg a lábjegyzeteket. :) Vicces is volt a könyv, amit persze láttam én már Asimov-tól, de itt különösen el volt találva. Plusz pörgött a szöveg is, meg is olvastam egy nap alatt. (ez el is gondolkodtatott, hogy lassan angolul kellene Asimov-ot olvasnom, kíváncsi vagyok, egyes regényei esetén mennyit változtat az írói stíluson a fordítás)

Hajdupeti

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Asimov krimiben is 5 csillagos. :)

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Hejj de jó könyv volt! Krimi olvasása közben még nem nevettem ennyit. Vicces, pörgős, a végén már izgalmas. Nagyon jó könyv, a legjobb krimi amit eddig olvastam. Ajánlom olvasásra miden-féle népeknek! :)

Eltiron

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Nagyon határozottan ki tudom jelenteni, hogy ez a legjobb krimi, amit valaha olvastam. Asimov, ahogy saját magát megjelenteti bunkó, szexista és agresszív mellékszereplőként, az zseniális.

Aerandir

Isaac Asimov: Gyilkosság a könyvvásáron Krimi négy napban és hatvan jelenetben

Érdekes, szellemes krimi. A hírhedt sci-fi író tollából nem számítottam ilyen jóra. Az, hogy szerepelteti magát, zseniális! Képzelem, mekkora örömet okozott neki, hogy a saját magát becsmérlő, magával vitatkozó részeket megírja. (És a lábjegyzetek tényleg nagyon jók!)
Ami nem tetszett: egyrészt Darius Just (a bunkóságával pótolja, ami a magasságából hiányzik) és a sok „ha tudtam volna, hogy a végzet…”. Oké, hogy feszültségfokozás meg ilyenek, de egy idő után unalmas lesz.

Amit nem lehet Asimov bűnéül felróni, viszont nagyon sokat árt a könyvnek (és javarészt ezért kapott kevés csillagot), az a fordítás és szerkesztés borzalmassága. Tele van fordítási furcsaságokkal, magyartalan mondatokkal, hibákkal, amikről csak remélni lehet, hogy gépelési hiba és senki nem gondolta, hogy azt a bizonyos szót tényleg úgy kell helyesen írni.
Kedvem támadt elolvasni eredetiben, hogy lássam, mennyit vesznek el az értékéből ezek a hibák.

Sansa I

Egy alkalommal, amikor egy kiadói díszebéd során átvonult az éttermen, valaki a fülembe súgta: Nézd, Asimov úgy tolja maga előtt azt a rettenetes önbizalmát, mint egy talicskát.

Sansa I

ISAAC ASIMOV rendkívül termékeny író, a világ egyik legszellemesebb embere, legalábbis őszerinte

Sansa I

Azért vagyok ilyen szarkasztikus, mert nem iszom. Nincs semmi erkölcsi kifogásom az ivás ellen, dehát rendkívül élénk és páratlanul éles eszemmel keresem a kenyerem (ha nem tetszenek a jelzők, cseréljék ki másokra), és sohasem tudtam elhinni, hogy jót tesz az agyműködésnek, ha az alkohol (vagy kábítószer) nevezetű kalapáccsal mennek rá.

44-45

Sansa I

Legalacsonyabbnak lenni az osztályban… hát, nem valami kéjmámor. Dariusnak lenni a Jimek, Tomok és Billek között… Ebben sincs sok öröme az embernek. De ha a legalacsonyabb vagy az osztályban és Darius a neved, ez olyan, mintha egy neonreklám alatt ülnél, mely másodpercenként azt a felszólítást villantja az arrajárók szemébe: „Rúgjatok belém!”

Sansa I

Asimovba ugyanis, ha ételt lát, belefagy a szó. Ilyenkor az egész világ mindössze két dologból áll számára: az ételből és belőle magából.

219

Sansa I

Van valami különösen megalázó abban, ha egy antialkoholistát részegnek néznek.

278

Mortii

Volt itt egy ember, akit alig kilenc órája még a közgyűlés egyik sztárjaként ajnároztak. Hat-hét órája viszont lesújtott rá a halál, véresen és váratlanul. Iszonyatos csapás, szégyen, botrány, szörnyű és rettenetes. Erre mit tesz az élet? Fogja magát és megy tovább. Gilest máris elnyelte az idő feneketlen kútja, máris olyan, mintha sohasem élt volna.Hát igen. Emelem poharam a következő emberre, aki meghal.

Mortii

Állítólag Wellington herceg mondta egyszer, hogy ő bizony mindig pisál, valahányszor erre alkalom kínálkozik, mivel sohasem lehet tudni, jó időben érkezik-e a következő alkalom. Én is ezen az elvi alapon álltam vizelés-ügyben.

Frank_Spielmann I

– Ott leszek – mondtam neki, de aztán óvatosabban hozzátettem, amit egyébként racionális elmém valamely sötét és irracionális zuga tétet velem mindig hozzá –, ha a Jóisten is úgy akarja.

Sansa I

Tudod, én állandóan hülyéskedek az emberekkel. Piszkálom őket, gúnyolódom velük. Veled is, például. Nem tudom kifejezésre juttatni, hogy valójában milyen sokat jelentenek nekem, hogy mennyire szeretem őket. Mindig marháskodás a vége. És ha valaki meghal, rögtön arra gondolok, hogy bárcsak élne, bárcsak elmondhatnám neki, hogy mit is érzek iránta.

219