Asimov ​teljes science fiction univerzuma X. 25 csillagozás

Isaac Asimov: Asimov teljes science fiction univerzuma X.

Az asimovi teljes Alapítvány-Birodalom-Robot-univerzumot összefoglaló Encyclopedia Galactica 5 része után sorozatunk további kötetei az író egyéb science fiction írásait gyűjtik egybe. A folytatás immár új néven (Encyclopedia Galactica Alternativa), de folyamatosan sorszámozva fogja össze a szerző közel tucatnyi regényét és száznál is több novelláját, melyek jelentős része mindeddig nem jelent meg magyar nyelven.
Az ily módon Asimov teljes SF univerzumát bemutató sorozatunk 10., befejező kötetében ismét a szerző novelláiból válogattunk.
Biztosak vagyunk abban, hogy ezen írások sok évtizeddel születésük után is betöltik eredeti feladatukat: tudományos ismereteket terjesztve szórakoztatják olvasóikat.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Encyclopedia Galactica Szukits

Szukits, Szeged, 2012
606 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634972501 · Fordította: Galamb Zoltán, Habony Gábor, Nemes István, Németh Attila, Szántai Zsolt, Vámosi Pál

Herczeg_Antal>!
Isaac Asimov: Asimov teljes science fiction univerzuma X.

Most hogy az utolsó morzsákkal is végeztem az életművéből, azt kell mondjam, Asimov maga a megtestesült Sci-fi. A polcomon 66 cm-t foglal el az összes írása, de egy centijét sem sajnálom.

merenwen>!
Isaac Asimov: Asimov teljes science fiction univerzuma X.

Sokéves utazás végére értem az Asimov összessel: tinédzserként kölcsönkaptam és elolvastam az első 3 kötetet, aztán az első rendes fizetésem egyikéből megvettem az egész sorozatot 2015-ben, és most, 2022-ben értem a végére. Izgalmas út volt, sokszor váratlan kanyarokkal, néha unalmasabb, döcögősebb szakaszokkal, de összességében jó élmény volt. Az utolsó kötet egy vegyes felvágott, hosszabb-rövidebb novellákkal, egy-két egyoldalas szösszenet is belekerült. Asimov nem legkiemelkedőbb írásai ezek, de szórakoztatóak, nagyjából egyenletes színvonallal. A záró novella úgy érzem, egyfajta tisztelgés is Asimov előtt, bár tény, hogy valószínűleg őt sem kellett félteni, ha önbizalomról volt szó: kevés írót ismerek, aki a saját tehetségét ennyire szemérmetlenül, ennyi oldalon át simogatta volna. (De kétségtelen, hogy jól sikerült ez a novella, le is nyűgözött, ahogy egy korábbi történetét ennyire szervesen bele tudta építeni egy teljesen más jellegű sztoriba.) Köszönöm, Asimov, egy élmény volt!

Christine_>!
Isaac Asimov: Asimov teljes science fiction univerzuma X.

Voltak benne semmilyenek, voltak benne nagyon jók is.
De mindben imádtam, hogy novellák. Nem kell semmit se túlmagyarázni, csak egy rövid kis történet, mégis sok többet ér, mint pár regény.

dplesa>!

Ebben a tökéletlen világban az első és legnagyobb elektronikus demokrácia szuverén polgárai Norman Mulleren (rajta!) keresztül ismét gyakorolhatták szabad, elidegeníthetetlen kiváltságukat.

55. oldal (Kiváltság)

dplesa>!

A pokol dantei elképzelése gyermeteg volt, nem méltó az isteni képzelethez. Csak tűz és kínzások. Az unalom sokkal alantasabb. Amikor az elme önmagát kínozza és nem képes elmenekülni önmaga elől, így arra ítéltetett, hogy időtlen időkig a saját mentális mocskában fetrengjen. Igen, barátom, megítéltettünk, és kárhozatra ítéltettünk. Ez nem a Mennyország, hanem a pokol.

102. oldal (Utolsó harsonaszó)

dplesa>!

Most olyan módszer került a kezünkre, amellyel túllépünk a számítógépeken, és amely ugrásszerű fejlődést hoz. Emberi gondolatokkal ötvözzük a kiszámítási mechanizmusokat; mintha több milliárd intelligens számítógépünk lenne. Nem tudom megmondani, hogy ez pontosan milyen következményekhez vezet, de az biztos, hogy kiszámíthatatlanok lesznek.

142. oldal (Hatalomérzet)

dplesa>!

Az emberi elme szeszélyes. A számítógép minden alkalommal ugyanazt a választ adja egy adott problémára. Mi garantálja, hogy az emberi elme is ugyanígy fog tenni?

143. oldal (Hatalomérzet)