Karcok 2

BakosJuci>!
Sci-fi

Nos, most jönnék egy olyan kérdéssel, amiről előre sejtem, hogy a fanatikusoknál ki fogja verni a biztosítékot, ezért előre is elnézést kérek.
De, eskü olvastam a teljes Alapítvány sorozatot, csak kb 15 éve… és csak egy apróságra nem emlékszem, és most már nem hagy nyudogni a dolgot.
Tényleg kérném, hogy nagy tapintattal és türelemmel rendelkező Asimov fanatikusok kattintsanak csak, mert tudom, hogy kicsit fájdalmas kérdés.
Nem szeretném most újraolvasni az egész sorozatot, és asszem valahol lemaradtam. :D

Kapcsolódó könyvek: Isaac Asimov: Alapítvány és Birodalom · Isaac Asimov: Második Alapítvány · Isaac Asimov: Alapítvány · Isaac Asimov: Alapítvány és Föld · Isaac Asimov: Az Alapítvány pereme

Isaac Asimov: Alapítvány és Birodalom

Kapcsolódó alkotók: Isaac Asimov

BakosJuci>!
Sci-fi

A robotika három törvénye

1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.
3. A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első és második törvény előírásaiba.
A robotika kézikönyve,
56. kiadás, 2058

1. A robot may not injure a human being, or, through inaction, allow a human being to come to harm.
2. A robot must obey the orders given it by human beings except where such orders would conflict with the First Law.
3. A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Law.
From Handbook of Robotics,
56th Edition, 2058 A.D.

[Isaac Asimov: Én, a robot. Móra, 1991. Baranyi Gyula fordítása.
Isaac Asimov: I, Robot. A Signet Book the New American Library,
New York, 1964.]

A robotika nulladik törvénye

0. A robot nem árthat az emberiségnek, és nem nézheti tétlenül, ha az emberiséget veszély fenyegeti.
0. A robot may not injure humanity or, through inaction, allow humanity to come to harm.

Az e törvényt tartalmazó robotoknál az első törvény átalakul: A robot nem árthat emberi lénynek és nem nézheti tétlenül, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen, kivéve, ha ez összeütközésbe kerül a nulladik törvénnyel.
Hasonlóan változik a második és harmadik törvény szövege is.

szöveg forrás: http://mek.oszk.hu/00000/00056/html/128.htm
kép forrása: https://newatlas.com/empowerment-replace-three-laws-rob…

Kapcsolódó könyvek: Isaac Asimov: Én, a robot · Isaac Asimov: Alapítvány és Föld

Isaac Asimov: Én, a robot
Isaac Asimov: Alapítvány és Föld