A ​Jupiter holdjai (Űrvadász / Űrvándor 5.) 48 csillagozás

Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Szabotázs miatt veszélybe került az űrutazást forradalmasító fejlesztés. Csak egy maroknyi megbízható ember tudhatja a titkot, de még valakinek sikerül kiszimatolni valamit. David Starrnak meg kell találnia a szabotőrt, mielőtt helyrehozhatatlan károk keletkeznek…

Eredeti megjelenés éve: 1957

Cédrus, Budapest, 1992
156 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637429263 · Fordította: Benedek Mihály

kte P>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

A retro ifjúsági regény sorozat újabb része a mestertől, Asimovtól. Igazi, kiskamaszoknak való kalandos történet. Ezúttal a Jupiter holdjaira vezet Lucky és Colos útja, amely izgalmas része Naprendszerünknek. A tudományos tartalom egy része elavult, a robotok vagy az agrav űrhajó azonban manapság is sci-fibe való téma.
A nyomozás eredménye ezúttal kiszámítható volt, a közösség és az antigravitációs környezet bemutatása, illetve az agrav utazás során történt kiszámíthatatlan események azonban ezt ellensúlyozták.

pwz I>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Na, itt már egészen „ráállt” az agyam a robotos dolgokra! :) Nagyon látszik, hogy ez Robot-ciklushoz tartozó A mezítelen nap után – vagy azzal együtt – készült!
Aztán eszembe jutott az a bizonyos „Asimov–Clarke Park Avenue-i egyezség”, amikor is a két, egymást kölcsönösen elismerő és megbecsülő író egy közös taxiút során arra a megállapításra jutott, hogy „Asimov elismeri Clarke-ot a világ legjobb tudományos-fantasztikus írójának (magának tartva a második helyet), s ugyanígy Clarke elismeri Asimovot a világ legjobb tudományos írójának (magának tartva a második helyet)” :D
Bár ez a könyv közel sem mérhető a Clarke-féle 2001 Űrodisszea-hoz – ami hét évvel később született – de érdekes lehet a Jupiternek és holdjainak leírása… ;)
No meg, ott van az Amalthea! A Jupiter Öt három évvel később a Sztrugackij-tesóknál bukkant fel, hasonló megközelítésben! Érdekes így, ezeket a műveket összevetve is olvasni ezt a történetet! :D

NyZita >!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Ha Rejtő Jenő stílusában kezdődne ez a regény, akkor az első mondta így szólna: három különböző nemzetiség képviselője ült az asztalnál. Egy fiatalember a Földről, egy kisnövésű gazfickó a Marsról és egy szarvasbéka a Vénuszról. Az emberek széken foglaltak helyet, a béka pedig az asztalon egy akváriumban. Én pedig már a sorozat harmadik része óta vártam, hogy ezek az ijesztően aranyos kis kétéltűszerűségek újra felbukkanjanak, úgyhogy nehezen is bocsátottam meg a szerzőnek azt, amit aztán ezzel a szegény kis állattal művelt. Ejnye-ejnye.

Még mindig azt mondom, hogy a sorozat minden darabja eszményi sci-fi gyerekeknek – és persze nekem is. Mert bármennyire is szeretem ezt a kategóriát, a bölcsészagyam sajnos nem képes mindent kezelni, például a mostanság népszerű, Andy Weir-féle A Marsiból kábé csak minden második mondatot voltam képes teljes egészében megérteni, és engem az ilyesmi iszonyúan zavar. Hát itt nincs ilyen gond: egy kis űrutazás, egy kis holdjárás, egy kis nyomozás, egy kis robotika. Lazán oda lehet adni akár egy tízéves gyereknek is. Persze a nagy kérdésre, ki is a galád szíriusziak kémje, nem túl nehéz rájönni, de cserébe lehet keresgélni az elméletünket igazoló apró kis jeleket az olvasás során, hisz mindezeket a főhős majd a történet végén fogja nagy büszkén elővezetni mint magyarázatot.

Borzasztó, hogy már csak egy rész van vissza a sorozatból, nagyon hamar muszáj lesz keresnem valami hasonlót. Bár a bátor, okos és szép David Starr tanácsossal biztos nehéz lesz bárkinek is versenyezni!

Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Jó kis történet volt ismét, szép környezetben. (És először sikerült menet közben megfejtenem a rejtélyt. :-))

zamil>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Ismét egy gyengébb rész. A detektíves rész itt is gyengébbre sikerült, mert hamar rájöttem mi lesz a megoldás. A sci-fi rész viszont kárpótolt, sok újdonság volt, főleg az agrav űrhajó.

Isley I>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Bár ebben a könyvben Starr és Colos a Jupiter több holdjára is kirándulást tett, és egy új technológia lett élesben kipróbálva az agrav űrhajó által, sajnos nem volt annyira mozgalmas és fordulatos mint a korábbi kötetek. Összességében még a detektíves rész is elmaradt az ezt megelőző talányoktól, de még ezekkel együtt is élvezetes olvasmánynak bizonyult Lucky újabb története spoiler.

szp79>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Első Asimov-könyvem, nem tudtam, hogy egy sorozat része. Lem jobban tetszett, Asimov Lem után könnyedebb irodalomnak tűnik. Ez a jupiteres történet krimiszerű, nagy egzisztenciális kérdésekbe nem bonyolódunk olvasás közben. A szereplők, helyzetek kissé földhözragadtak, túl nagy rejtély nincs. Ettől függetlenül el fogom olvasni a sorozat többi könvét is, mert érdekel az előzmény és a folytatás is. Csak nekem tűnt úgy, hogy nyomokban némi hidegháborús utalás is van a könyvben?

Habók P>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Talán a legkevésbé tetszett a hat kötet közül. Ezt tényleg nagyocska gyermekként kellett volna olvasni, akkor izginek találtam volna.

Zsolt_Papp_2>!
Isaac Asimov: A Jupiter holdjai

Az 5. részről csak annyit, hogy ismét nem csalódtam az íróban. Eszembe sem jutott, hogy meggyanúsítsam azt a szereplőt akiről kiderült, hogy ő a robot.
Összességében tetszett.

Jesper_Olsen>!

Percekkel később, már a sötétben, Colos suttogni kezdett:
– Hé, Lucky, mitől vagy olyan biztos benne, hogy nem én vagyok a robot?
– Mert a szíriusziak képtelenek volnának ilyen ronda pofát csinálni – felelte ugyancsak suttoga Lucky.

szp79>!

– Ismerik a Robotok három törvényét, amelyet minden robot építésénél be kell tartani?
– Én csak általánosságban ismerem – mondta a parancsnok –,nem tudnám idézni őket.
– Én tudom – vágta rá Lucky –, és engedelmükkel idézem is, hogy lássunk tisztán. Az Első törvény így hangzik: A robotnak nem szabad bántalmaznia az embert, és tétlenül kell tűrnie, ha az ember kezet emelne rá. A Második törvény: A robot vesse alá magát az ember parancsának, hacsak a parancs nem ütközik az Első törvénybe. A Harmadik törvény: a robot mindaddig védheti magát, míg ez a védelem nem kerül összeütközésbe az Első és a Második törvénnyel.

71. oldal (Cédrus, 1992)

Jesper_Olsen>!

– Elnézést kérni? – Colos elszörnyedt a közléstől. Szilárdan hitte ugyanis, hogy elnézést mindig a másiknak kell kérnie.

Űrvadász / Űrvándor sorozat · Összehasonlítás