A ​különös szerető 12 csillagozás

Ïsa Schneider: A különös szerető

A ​20-21. században is születnek polihisztorok. Iza Schneider erdélyi származású írónőre minden kétséget kizáróan illik ez a titulus, hiszen orvosi pályáján éppúgy sikeres, mint festőművészként és íróként. Vallja, hogy „az ember nem él olyan keveset, hogy egyetlen szakmát űzzön”. Csodálatra méltó az élethez való hozzáállása, vitalitása, önkifejezésre való törekvése. Alkotásaival – festményeivel, regényeivel – minden érzékünkre hat, mélyen, maradandó nyomot hagyva érinti meg szemlélője, olvasója lelkét. A Marosvásárhelyen született írónő a Föld utcai lányok krónikása. Ez az utca volt gyermekkora színhelye, s az itt élő lányok a játszópajtásai. A barátnőknek változatos, sokszor rendkívüli életutat szánt a sors, a világ számos pontjára sodorta őket, és sokan közülük sikeresek lettek. Az ő történeteiket írja meg egy-egy regényében. A különös szerető története egy sokak számára ismeretlen korszakban, a Ceausescu-diktatúra idején játszódik, s e különös korszak különös asszonyának nem… (tovább)

K.u.K., Budapest, 2005

Katsa23>!
Ïsa Schneider: A különös szerető

No hát, szánom-bánom, nem hallottam még Schneiderről – illetve igen, de csak egy könyvcímet a párom által, semmi több – ezért kíváncsivá tett, hogy mit tud ez a nő. A borító kellően posztmodern és az írónő festette, nincs okom panaszra.

Amikor először láttam, hogy az egész egy levélformába öntött visszaemlékezés, kicsit húztam a számat, mert nem szeretem az efféle könyveket, de ez más volt. A közepe-táján már azt éreztem, hogy „na, ez a Schneider tud írni!”, a regény végén pedig csak kapkodtam a fejem az események forgatagában. Egy élmény volt végigolvasni, tetszett a hangulata, az általa kitalált élettörténet pedig fantasztikus és hihetetlen. Felkavaró és elgondolkodtató, szegény Mayát egyre jobban sajnáltam és azonosultam vele.

Azt hiszem, nem ez az egyetlen könyv, amit Isa Schneidertől olvasok.

Ïsa Schneider: A különös szerető

Hatalmas élmény volt olvasni. Nem lett jó a vége a történetnek, de így kellett befejezni, hogy maradandó élmény legyen.

katka99>!
Ïsa Schneider: A különös szerető

Isa Schneider egyik kedvenc írónőm. Nem csoda, hisz annyira „rólunk ” szólnak az írásai. Felkavaró volt ez a regénye is. Nagyon sok mindent eszembe jutatott az 1989 előtti erdélyi életről. Néha volt az még durvább is, mint ahogy ő leírja. Nagyon szerettem Mayát, történetével együtt. Maradandó élmény volt. Most sem csalódtam Isa Schneiderben.

lilabéka>!
Ïsa Schneider: A különös szerető

Napokig a könyv világában éltem, úgy magával sodort. …és kedvem támadt újra festeni. Különös hangulatú színharmóniát, új gondolatokat hozott ki belőlem ez a könyv, egyszóval felszabadított.

Szédültnapraforgó>!

Egyébként, ha az ember magában beszél, az nem hülyeség. A beszéd emberi tulajdonság, a kimondott gondolatok konstruktumok, hozzásegítik az ember helyzetek tisztázásához, megértéséhez.

Szédültnapraforgó>!

…az ember újra végigél mindent, amikor mesél. Azt mondják, a megélés szavakba foglalása hozzásegít az emlékek feldolgozásához.

utazó>!

Hallottál arról a törvényről,hogy túlsúlyos a populáció, le kell fogyasztani? Ceausescu nejének az agyában fogant meg az óriási ötlet: meg kell vizsgálni, hogy a füveket hogyan lehet felhasználni emberi fogyasztásra? Ez még valamikor a 70-es évek végén, vagy a 80-as évek elején volt, már nem emlékszem. A bárgyúságnak ilyen fokát az ember különben fel sem tételezi. Ilyet még mesében sem találtak ki soha. Aki négy elemit végzett, az tudja, hogy a szarvasmarhának pont négy gyomra van, ahol a füvet megemésztheti. Az embernek viszont csak egy, és kérődzni sem tanult meg a fajfejlődés során. Hogyan gondolta, én nem tudom, de megbízta vele a legmagasabb tudományos csoportokat, hogy találjanak eljárást a fű táplálékként való felhasználásra.

197

Szédültnapraforgó>!

…a földgolyó időjárásának csak a megfelelő ruházat a függvénye, mert izzadni néha muszáj, de fázni nem.

Szédültnapraforgó>!

Mindig csodáltam azokat az embereket, akik szabad akaratukból orvosnak vagy ápolónőnek mentek. Hogy bírják elviselni a vért, a sebeket, én ha az ujjamat elvágtam véletlenül, már rosszul lettem!

utazó>!

Körösvölgye az a város, ahol egyáltalán nem lett volna szabad embernek leélni az életét. Ezek azok a helyek, melyeknek megélhetését egy-egy üzem, gyár vagy disznóhizlalda biztosítja. A házak később épülnek, összevissza, a gyárak majd kialakítják saját infrastruktúrájukat. Van ilyen elég. Egyszer Tordán jártam, ahol a cementgyár műkdött. Cementporos volt az egész város. A tetők, a falak az emberek. Minden szürke volt és remáénytelen. Körösvölgye is reménytelen volt, össze sem hasonlítható a nem messze elterülő Körösfővel. Ott évszázadok teltek el, míg a falu a maga sokszínűségében, festett bútoraival, Európa-szerte híres kézimunkáival, faragással díszített házaival kialakult. A történelem építette, míg Körösvölgye kommunista produktum volt.

Szédültnapraforgó>!

Másodpercenként száz szótag pattogott, gesztusok röpködtek, mindennapos jelenség Olaszországban. A nézeteltérések nagyságával arányosan nő a szótagok száma, a gesztusok erőssége, és négyzetesen emelkedik a hangerő.

Szédültnapraforgó>!

…a fehér faj kihalásra van ítélve, mert nem szaporodnak úgy, mint a többiek.
[…]
…olyanok vagyunk, mint a hangyák. Járkálunk a kis pitiáner dolgaink után, rendezzük a fehér életünket, szinte cél nélkül, mert Európa felbolydult, a közösségek szétszakadtak, megszűnik lassan a tradíció.