Pornó (Mark Renton 3.) 122 csillagozás

Irvine Welsh: Pornó Irvine Welsh: Pornó

Tíz évvel a Trainspotting után a Pornóban Renton helyett a Beteg Fiú főszerepel, ki búcsút int strici-szélhámos karrierjének és meglátja az igazi nagy pénzt egy alacsony költségvetésű pornó film forgatásában. Rentet is Amszterdamba hívja mihasznáskodni míg Spud szert tesz egy barátnőre és egy gyerekre, közben Leith történetének megírásán munkálkodik. A Beteg Lány személyében Welsh új szereplőt ad a fiúk mellé. Nicola Fuller-Smith-ben, a Beteg Fiú rátalál a lázas nemi vágyának csillapítójára és egyben a lélek-gyalázó boldogsághoz vezető útra, keserves pofáraeséssel. Mindezek alatt nem egyszerű Begbie személyiségfejlődése sem – pszichésen veszélyesebb, mint az előző könyvben… Tíz évvel ezelőtt a drog volt a nyugati tömeg-szenvedély, mostanra a pornográfia vált az ifjonti hév tárgyává. Tíz év telt el a Trainspotting óta…

Eredeti megjelenés éve: 2002

Konkrét Könyvek, Budapest, 2004
510 oldal · ISBN: 9638648627 · Fordította: Pordán Ferenc

Mark Renton · Beteg Srác · Begbie · Nikki

Irvine Welsh: Pornó

A Mark Renton sorozat ezennel befejezve. Ez a harmadik rész egy évtizeddel idősebb szereplőkkel zárja le a történetet. Idősebb, bár sokuk esetén semmivel sem érettebb szereplők küzdenek démonaikkal, vagy azoknak kétségbeejtő hiányával. Néha bizony nehéz eldönteni, hogy a megszállottság, vagy annak megszüntetése esetén a helyén keletkező hatalmas űr e a pusztítóbb. Welsh hűvös eleganciával vázolja föl az ezredforduló drogba süllyedt nemzedékének lehetőségeit, a vallási fanatizmuson, a prűd társadalomban is aranybányát rejtő pornóiparon át, a folyton átalakuló, s folyton visszaeső függőségig. Kevésbé zaklatott írás, mint a sorozat előző két kötete. Összeszedettsége azonban nem akadályozza meg az epizódok sokszínűségét, és a megszokott humor bőséges áradását. Társadalomkritikája sem szelídült meg, ám annak ellenére, hogy ezt is öt csillagosra értékelem, az előző két részt erősebbnek ítélem.

giggs85>!
Irvine Welsh: Pornó

Sokáig elképzelhetetlennek tartottam, hogy elolvassam (vagy megnézzem) a Trainspotting folytatását, mert – bármennyire is idegenkedem a kifejezéstől – oly sok emberhez hasonlóan a Trainspotting számomra is egy kultkönyv / kultfilm, ami annak idején akkorát ütött, mint csak nagyon kevés más. De valahogy csak erőt vettem magamon, és pár hete megnéztem a moziban a (zömében nosztalgiafaktorra építő) Trainspotting 2-t, és mit mondjak, ha nem is vágott földhöz, de tetszett. Így már nem lehetett kérdés, hogy könyv alakban kézbe vegyem-e.

És most, hogy túl vagyok a bő félezer oldalas Pornón, ugyanezt érzem: ha nem is nyújt olyan sokat, mint az elődje, de mindenképpen egy színvonalas, ajánlható alkotás. Szerencsére számtalan helyen tér el a filmváltozattól (a kettőnek inkább csak nagy vonalakban és karakterekben van közük egymáshoz), de éppen az szerethető benne, mint amit Irvine Welsh regényei esetében már megszokhattunk: az iszonyat humoros, élőbeszédszerű és szlengben előadott történetek, a nézőpontváltások, a pörgő akciók, az alpári humor és a mindezek mögött megbújó maró társadalomkritika.

Történetünk kezdetén jó tíz évvel vagyunk a Trainspotting eseményei után. Hőseink már a harmincas éveikben járnak, de nem igazán mozdult előre az életük, a bennük lévő ürességet azonban már többé nem tudja egy az egyben kitölteni a mindennapi drogozás mámora. Begbie jól megérdemelt börtönbüntetése után épp most szabadul, és természetesen bosszút akar állni mindenkin, de főleg Rentonon, aki Hollandiában él a többiektől ellopott pénzből (neki sajnos minimális szerep jut ebben a kötetben); Spud pont olyan szerencsétlen drogos lúzer, aki volt, minden kísérlete megbukik arra, hogy változtasson az életén; a Beteg Srác pedig épp visszaköltözik Skóciába, hogy egy lepukkant kricsmit felvirágoztasson, és közben nem mellékesen belekeveredik a címben is szereplő pornóiparba.

Rajtuk kívül szerepet kap még Nikki, a 25 éves, öregedéstől rettegő egyetemista lány, aki mellesleg prostitúcióból tartja el magát (az ő hangja üdítő kivétel ebben a férfias világban). Minden adott tehát ahhoz, hogy viccesebbnél viccesebb kalamajkákba keveredjenek, és végigökörködjék magukat a 21. század eleji Skócia nyomorán.

Welsh érezhetően azok számára írta ezt a folytatást, akiknek a Trainspotting is bejött. Bár jóval kevesebb szereplőt mozgat, és jóval lineárisabb maga a történet is, de minden olyan, mint régen. A szereplők ugyanolyan szórakoztatóak, a szokás szerint túlírt szöveg ugyanolyan ütős (a nyelvezetet ezúttal is sikerült többé-kevésbé eltalálni), ugyanúgy mennek a poénok és az akció, ugyanolyan elgondolkodtatók a társadalomkritikai megjegyzések, de valahogy ez az „ugyanolyanság” mégis kevés ahhoz, hogy a Pornóból is ugyanolyan kultkönyv legyen, mint az elődjéből. Az welshi-i receptet és a karaktereket ismerve már nem éreztem ugyanazt az átütő erőt és lendületet, mint korábban, de a Pornó így is olyan alkotás, amit tiszta szívvel tudok ajánlani mindenki számára, akinek bejött a skót szerző világa.

Stone>!
Irvine Welsh: Pornó

Szkeptikus voltam. Gondoltam, majd szép lassan kiolvasódik. Helyette végigrohantam az egészen, mert beleragadt a kezembe.
A hímnemű figurák életszerűek, szinte érezni a büdöset, ami folyamatosan körbeveszi őket. A nőkkel kritikusabb vagyok, de őket sem mondanám annyira papírmaséknak. Az életet harmincon felül, úgy tűnik, el kéne kezdeni komolyan venni. Az embernek hirtelen igénye támad valami konstansra, miközben folyamatosan várja a változót. Sick Boy egy fasz, még csak nem is szerethető, Spud még az lenne, de már rég eltolta az életét, és valahogy nem bírja egyenesbe tenni a szekeret. A Begbienél mindig azt várom, mikor akad már emberére, mikor verik be azt a kőkemény, hülyeskót fejét. Renton simán egy színjátékos, a legéletrevalóbb, vannak képességei és valahogy beleragadt egy csomó négylevelű lóherébe. Fura, de nem nagyon éreztem Skóciát szereplőnek, ez a sztori lehetne akár keletlondoni, igaz folyton arról beszélnek, hogy a felvidék meg az öntudat, de valahogy elkurvásodtak már a skótok, megvan a spirit, de palackozzák és viszik exportra. Kíváncsi leszek, valaha is elszakadnak-e Angliától.
Amúgy, ha kivennénk a töltelékszavakat, szerintem kb. kétharmadára csökkenne a könyv vastagsága, de valahogy ad egy bájt az egésznek, hiányozna, ha nem lenne. Remélem, megírja a történetüket a negyvenes éveik közepén is, arról szívesebben olvasnék, mint az előzményekről a Skagboysban, de azért azt is sorra kerítem, ha ráteszem csöpp kacsóimat…

Wally>!
Irvine Welsh: Pornó

Második olvasásra is ugyanúgy ütött, mint először. Még a Trainspottingnál is durvább volt, ha ez egyáltalán lehetséges. Ez a Beteges Srác könyve, amit nem bánok, mert imádom azt a beteg f*szt. Renton most nem volt a középpontban, de azért lehetett volna több fejezete. Begbie még brutálisabb, mint az előző könyvekben, nem szívesen lennék az ismerőse. Spud kandúr még mindig a kedvencem. Szerencsétlennek semmi nem jön össze, nagyon sajnáltam megint. Nikki, az új főszereplő is nagyon ott volt, szerettem az ő fejezeteit.

Morn>!
Irvine Welsh: Pornó

Elődjénél jóval befogadhatóbb volt a stílusa, mivel igazi regényszerkezete van. Itt nem volt meg a hernyós mámor, amibe szinte az olvasó is belecsúszott, de így is eléggé hatással volt rám. Begbie-t nagyon utáltam mindig, de itt szinte teljesen átvettem a stílusát, és a könyvet lerakva nekem is majdnem minden második szavam káromkodás volt amúgy sem vagyok egy szépszájú ember, de olvasás közben hatványozódott. Azért is haladtam vele gyorsan, mert volt, akit azért olvastam, mert már érdekelt, hogy mi van vele, volt akit meg azért, mert annyira nem bírom magát az embert, hogy gyorsan csak túl akartam esni a részén. Akár így, akár úgy, de vitt bizony előre a történet.
Az új vagy régi-új szereplők jól beleillettek ebbe a miliőbe, bár a lányokkal nem voltam teljesen kibékülve. Nikkiről nem tudtam sokszor eldönteni, hogy most őt hova is soroljam. A srácok teljesen rendben voltak, bár keveselltem Rentont, az egyetlen élhető figurát a kötetben. Spud volt az, akiért majd' megszakadt a szívem, hiába ő maga szúrta el ezt az életnek nevezett játékot, akkor is a buta kedvességével és naivságával nem tudom nem szeretni. Beteg Srác meg a szokásos, a Trainspotting idejében biztosan még be tudott volna fűzni engem is, itt viszont meg már tényleg csak egy beteg f.sz, aki ha nem is az aranyat, de az ezüstöt hagyja sz.rrá válni a kezei között.
Hiányzott még a skót hangulat. Nem érződött maga a város szelleme, nem volt meg a nagy öntudat, hogy maga a hely is összeköti ezeket a srácokat. Szinte bárhol játszódhatott volna a sztori. Sajnáltam.
Mindenesetre lekötötte az embert, jó volt olvasni, felvenni a fonalat, hogy ki hol tart, bár ez sokszor csalódás volt, de meg kell hagyni, hogy legalább életszagú. Szívesen olvasnék egy még későbbi levonatot, hogy mi történik velük, sőt, egyáltalán megérik-e, hogy rendesen deresedjen a halántékuk.

Konkrét Könyvek, Budapest, 2004
510 oldal · ISBN: 9638648627 · Fordította: Pordán Ferenc
schummyka>!
Irvine Welsh: Pornó

Így a 2017-es T2 film után frissen olvasva a könyves verziót csak egy kis összevetéssel kezdeném..
..bár össze se lehet hasonlítani a két alkotást! Eleve a filmes verzióban 20 év telt el a két epizód között, míg a könyvek között „csupán” egy tízes. Így a történet is egészen más, bár a szereplők nagy első összetalálkozása azért valamelyest összecseng. Nekem egyébként Begbie és Spud karaktere jobban tetszett a filmes verzióban (a Begbie-t alakító színész talán még egy „legjobb mellékszereplő” Oscar díjra is esélyes lehet!), viszont Rentonból és a Beteg Srácból a könyvben szereplő változat jött be jobban.

Amíg a Trainspotting inkább Renton központú volt, addig ez szerintem inkább Simon (=Beteg Srác) karakterét bontja ki jobban, vagy legalábbis közel egálban van Rentonnal. /21 fejezetben Simon a narrátor, még Renton csak 11-ben van a központban/ Nekem kicsit nehezen indult a cselekmény…csupán a 90. oldalon tér vissza Renton, majd szép lassan a többi szereplő is megjelenik az első könyvből (Spud, Begbie, Dianne + mindenféle rokonok), majd a könyv legvége pedig elég izgalmasra sikerült… (ja és szerintem akár még +1 kötet megjelenhetett volna a.. de nem akarok spoilerezni, hogy melyik országból – a könyv befejezése szerintem kicsit nyitva hagyta a kaput ehhez, de ha eddig nem jött ki folytatás, akkor már nem is fog valószínűleg)

Zárásként a Irvine Welsh: Trainspotting értékelésemhez egészen hasonló következik most:

13.o. Simon David Williamson (=Beteg Srác)
22.o. Nicola Fuller-Smith (=Nikki)
28.o. Simon
492.o. Spud
494.o. Renton
499.o. Nikki
505.o. Simon
(A 2004-es Konkrét Könyvek-féle kiadást olvastam)

pdaniel>!
Irvine Welsh: Pornó

Irvine Welsh lassan trilógiává bővülő bizarr családregénye (tudom, tudom, de igazán nincs rá jobb szó – esetleg lehetne „grundregény”, ha már mindenáron kategorizálni akarunk), a Trainspotting lapjain megismert szereplők visszatérnek, hogy a hernyóüzlet helyett ezúttal egy igazán nagy buli – a pornóipar tortájából kanyarítsanak maguknak egy szeletet. Az értelmi szerző ezúttal is Beteg Srác, alias Simon Williamson, akinek felfuvalkodott monológjain keresztül a regény kulcsfiguráját és antihősét ismerhetjük meg – ellentétben az előzménnyel, amely inkább régi „cimborája”, Renton figurájára koncentrál. Persze ő is szóhoz jut a történet folyamán (habár csak röviden), mivel a szereplők – a Trainspotting -ban lefektetett formulához híven – első személyben, váltakozva mozdítják előre és kommentálják az eseményeket, egészen a nehezen megjósolható végkifejletig.

Ezt leszámítva, mind a regény, mind pedig a karakterek sokat változtak Welsh kultikus munkájához képest. Renton és társai immár kezdenek kiöregedni a kábítószerekből, és bele a harmincas éveik táján jelentkező válságba – életük még mindig üres, de a hernyó már messze nem elég a meneküléshez. Ennek megfelelően, a regény szerkezete is sokkal letisztultabb: Welsh kigyomlálta a mellékszereplőket, öt karakterre szűkítve a kört, köztük az eddig ismeretlen Nikkivel, aki egyetemi hallgató és mellesleg leendő pornósztár. Az ő hangja az, amivel a szerző – többek között – igazán nagyot alkotott a regényben: a szexmániás lány és különc szobatársainak világa olyasvalaki tapasztalatai tükrözi, aki azt hiszi, ismeri a nőket, és akár így van, akár nem, kevés a regény, amely ennyire lenyűgözően meg tudta volna ragadni a két nem gondolkodásában rejlő különbségeket. Más kérdés, hogy ami erény, az egyben hiba is: alig hiszem, hogy bárki, aki pornózásra adja a fejét (és más testrészeit) ennyire hajlamos lenne az önelemzésre, vagy úgy általában véve a gondolkodásra.

A jól ismert fekete humor ezúttal sem maradhat ki, központozva a regény(ek) másik briliáns jellemzőjét, a társadalomkritikát. A peremre szorultak mindennapi életének mocskosszájú és kendőzetlen bemutatása most leginkább Spud és Begbie történetszálára hárul, amely egy ponton a könyv fél-drámai csúcspontját adja. A többi karakterrel ellentétben, ők azok, akikkel kis szerencsével soha nem fogsz megismerkedni az életben: Spud egy emberi ronccsá változott drogos, akinek kísérletei, hogy megváltoztassa életét, sorra kudarcba fulladnak, Begbie pedig – nos, Begbie a már jól ismert, vérengző szociopata, akinek ezúttal betekintést nyerünk a történetébe, ami, ha szimpatikussá nem is, de mindenképp szánandóvá teszi.

Összességében, kiváló regény a Pornó , amely sok tekintetben felülmúlja elődjét, anélkül azonban, hogy jelentősen eltérne a már bevált módszerektől. Ez persze azt jelenti, hogy bár önmagában is élvezhető, de nem ajánlott a Trainspotting ismerete nélkül felcsapni a könyvet – ami nem nagy ár, és élvezet lesz kifizetni annak, aki eddig elszalasztotta.

suzyfox>!
Irvine Welsh: Pornó

Őszintén szólva, hiányzott Renton. Az ő szála viszonylag kevés volt, és Beteg Srác meg a kis „vállalkozásai” nem igazán kötöttek le. Ahogy Nikki és a nyavalygásai se nagyon. És valahogy elkezdett zavarni ez a sok káromkodás. Azt hiszem, azért, mert végül is már a nagy részük harmincas és valahogy ebben a korban ez már kikopik. És ahogy az előző részben elkezdett megkopni a barátság, úgy ebben a részben megtudjuk, hogy el is múlt. Maradtak az emlékek, a vélt és valós sérelmek, az új évezred új szelei. Ez a rész már nem volt olyan erős, sem történetileg, sem érzelmileg nem adott túl sokat. Olyan erős közepes lett.

marcipáncica P>!
Irvine Welsh: Pornó

Ugyan nem ér fel a Trainspotting nyomába, mivel számomra az marad az etalon, zseniális befejezése a trilógiának (bár én bánom, hogy befejezése, és nincs tovább, ezeket a karaktereket sosem lehet megunni. Szerintem senki sem kezdi ezzel a Welsh életművet, aki pedig egyszer rákattant az író stílusára, csalódni itt sem fog.

altagi P>!
Irvine Welsh: Pornó

Ha egyetlen szóval kellene jellemezni minden egyes részét a Trainspotting trilógiának, akkor ezek sorrendben a depresszív, nyers és beteg. Talán nem véletlen, hogy ebben a kötetben Simon 'Sick Boy' Williamson viszi a prímet. Renton kissé kiesett a rivaldafényből, Spud már csak egy halvány árnyéka a korábbi előtti senkinek, aki volt, Begbie meg… macsek, az aztán nagyon durva fazon, érted? (Tommy-ra meg már senki sem emlékszik.)
De jönnek még a leith-iek, akikkel eddig nem volt dolgunk, a csajok, akik mindent szeretnének, és az új ismerősök az új iparban. :D
Kellettek az új szereplők, mert a régiek már vagy saját magukat, vagy az életüket tették tönkre annyira, hogy teljesen lapos maradt volna a sztori.
A filmnek (T2) természetesen nem különösebben sok köze van ehhez a regényhez, de ez nem is meglepő.

Evione>!

A Beteg Srác: beképzelt, önző és kegyetlen. És ez még a jó oldala.

Kapcsolódó szócikkek: Beteg Srác
psn>!

Az élet nem más, mint egy részletekben adagolt öngyilkosság.

Kapcsolódó szócikkek: élet · öngyilkosság
psn>!

Hamar felszedek magamra pár kilót, de gyorsan le is adom. Elég néhány apró életmódbeli változtatás: semmi zsírban sült étel, sör helyett tömény, heti három gyúrás az egy helyett, taxi helyett séta, több kokain, semmi fű, és igen, újra dohányzom. Az eredmény, a kilók már el is szálltak.

Kapcsolódó szócikkek: Beteg Srác · dohányzás · életmód · fogyókúra · kokain · sör · taxi
schummyka>!

Nekem mindig is jobban bejöttek a párkapcsolatok, mint az egyéjszakás kalandok, még ha nem is igazán brillíroztam e téren. De amikor az ember találkozik valakivel, akkor nem számít, hányszor cseszte már el a dolgot, mindig arra gondol, hogy… hogy igen, ő az igazi. Túlzottan erősen él bennünk a remény, és egyetlen percre sem tudunk belegondolni a lehetséges végkimenetelekbe.

360. oldal (Konkrét Könyvek, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: igazi · Mark Renton · párkapcsolat · remény
SteelCurtain>!

A cigaretta, az alkohol, a heroin, a kokain, a speed, a nincstelenség és a média agymosása: a kapitalizmus e pusztító fegyverei kifinomultabbak és hatékonyabbak, mint a nácizmus, és Spud tehetetlen ellenük.

psn>!

A kor a legtöbb lányból nőt csinál, a férfiak azonban valahogy mindig gyerekek maradnak. Irigylem azt a képességüket, ahogy képesek elmerülni a butaságban és az éretlenségben. Mindig is igyekeztem utánozni őket, az viszont elég fárasztó tud lenni, ha az ember folyton a befogadó oldalon találja magát.

Andrée>!

A Beteg Srác egy rohadék. Nem arról van szó, hogy akkora gazember lenne, egyszerűen csak kurvára kibaszottul önző. Ha az ember cápákkal úszik, azt csak úgy élheti túl, ha ő a legnagyobb cápa.

Kapcsolódó szócikkek: Beteg Srác
SteelCurtain>!

Mindig jó dolog dobni valakit, aki azt mondja, hogy szeretne újra találkozni az emberrel, mivel elkerülhetetlenül eljön az az idő, amikor ő hagy ott téged, mert már nem szeretne újra találkozni veled.

cloudbookatlas>!

Az embernek néha komolyan kell küzdenie, nehogy megismerjen valakit.

SteelCurtain>!

Ez csak valami középosztálybeli baromság. Ők az egyetlenek, akik még nem ébredtek rá arra a tényre, hogy mára a pornográfia lett a populáris kultúra. A Virgin pornót árul. Greg Dark Britney Spears klipjeit rendezi. Ugyanazt találod a pornóújságokban, mint az úgynevezett férfi- vagy női magazinokban. A brit tévé folyton szexuális utalásokkal húz minket. A fiatalok fogyasztóként nem tesznek különbséget a pornó- vagy az úgynevezett felnőttfilmek és a szórakoztató filmek között. Pont ugyanúgy, ahogy nem tesznek különbséget az alkohol és a többi kábítószer közt se. Ha beindulnak tőle, oké, ha nem, nem. Ilyen egyszerű.