Úton ​önmagamhoz 22 csillagozás

Egy pszichoterapeuta emlékiratai
Irvin D. Yalom: Úton önmagamhoz

Irvin D. Yalom ezúttal a saját életét veszi górcső alá, önmagát vizsgálja a terapeuta szemével. Mélyére néz azoknak az emberi kapcsolatoknak, amelyek hozzájárultak személyes és szakmai fejlődéséhez, beavat világszerte sikeres könyvei, például a Szerelemhóhér, az Amikor Nietzsche sírt vagy A Schopenhauer-terápia keletkezési körülményeibe. Bepillantást nyerhetünk terápiás és írói munkamódszerébe, s közben családja történetét is megismerjük.

Könyvében, mely írójának szándékai szerint az utolsó, őszintén beszél halálfélelméről, az öregedés küzdelmes megéléséről. Az Úton önmagamhoz igazi ajándék az olvasónak: aki ezen az úton Yalom társául szegődik, annak a saját élete is új fénytörésbe kerülhet.

Eredeti megjelenés éve: 2017

Park, Budapest, 2019
394 oldal · ISBN: 9789633555835 · Fordította: Orosz Ildikó
Park, Budapest, 2019
394 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633555149 · Fordította: Orosz Ildikó

Harry Stack Sullivan

Irvin D. Yalom: Úton önmagamhoz Egy pszichoterapeuta emlékiratai

Egyszerre vagyok irigy és meghatott. És közben elismerem, hogy amit elért, azt meg is érdemelte, le a kalappal előtte. De azért irigy vagyok, hogy egy csodás társsal, akire tizenévesen talált rá, hivatásait megtalálva és azon az úton járva ma is, a világ számtalan pontján járt, ahol egyre nagyobb szeretettel fogadták. És ezt megértem, ő egy olyan ember, akiben bár benne van a félelem, hogy teljesen megmutassa magát, hiszen ez védtelenné teszi, mégis megtette, és szerintem nemcsak a páciensei, hanem minden körülötte lévő profitálhatott ebből, leginkább talán önmaga.
Visszatérve a feleségére, az egyik gyereke azt mondta, hogy a párkapcsolatába mindig több energiát fektetett, mint a gyerekeibe. Ahogy elmeséli találkozásukat, ebben nem kételkedem, ahogy abban sem, hogy ez nem lehetett másképpen. Erről viszont eszembe jut Alain de Botton néhány sora. https://moly.hu/idezetek/1120083 Azaz legalább két olyan része volt a családjuk ágyának, amelyikre nem jutott elég lepedő. Az egyik ebből kiderül, a másikon gondolkozzon el mindenki, aki akar.
Hogy nem ötösre értékelem, annak az oka, hogy időnként kevésbé személyes, inkább felsoroló, szakmai jellegű lesz, ráadásul önismétlő is, amit természetesen elnézek, ahogy ő is elnézte idősebb ismerőseinek. És nem is baj, ha újra olvassuk fontos gondolatait, amelyeket a többi könyvében már olvashattunk.

cintiatekla P

Irvin D. Yalom: Úton önmagamhoz Egy pszichoterapeuta emlékiratai

Az Úton önmagamhozban ír arról is, hogy milyen nehézségekbe ütközött a szakterülete, a csoportterápia kapcsán, és az elmúlt évtizedek alatt hogyan sikerült a pszichoterápia mindennapos gyakorlatává tenni. Ezek a tények, amit viszont én éreztem, hogy egy kissé könnyedebb, ám mindenképpen érdekes és izgalmas könyv ez, ahol tényleg megismerheti az olvasó a sorok mögött rejlő embert, és talán így a többi könyvét is kicsit más szemmel veszem a kezembe – már csak azért is, mert néhány kötete születéséről is ír egy-egy fejezetben. Yalom rajongóknak kihagyhatatlan mű!

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2019/10/irvin-d-yalom-uton-o…

invincible

Irvin D. Yalom: Úton önmagamhoz Egy pszichoterapeuta emlékiratai

Gördülékeny stílusú, jól megírt olvasmány. Gyakorlatilag a szerző, aki egy nagyon elismert, idős pszichoterapeuta-író, tekint vissza az igencsak színes életére, életének különböző szakaszaira a könyv folyamán. Jutott bele bőven izgalmas sztorizás, egy jó adag bölcsesség, némi szakmaiság és nyílt, őszinte szembenézés is.

Biztosan nem kezdem el most egy pszichoterapeuta emlékiratait olvasni, ha nem hallok egy kifejezetten méltató ajánlást erről a könyvről. Ennek ellenére egyáltalán nem bántam meg, sőt, ellenkezőleg: még motiváltabbá tett az önéletrajzi ihletésű könyvek olvasására. Úgy gondolom, az én relatíve fiatal koromban még többet tudnak adni ezek, hiszen világossá válik hosszabb távon, hogy a különböző döntések, hozzáállások, szokások egy ember életében végül milyen életutakká állnak össze, hova futnak ki.

Tény, hogy Irvin Yalom összességében egy igencsak irigylésre méltó, hosszú életet él(t), bár nyilván ahogy mást sem, úgy őt sem kerülték el bizonyos nehézségek. Viszont rengeteg utazással, szerető feleséggel, egészséges családdal, szenvedélyesen szeretett hivatással, szakmai és anyagi sikerrel, befolyásos és intelligens barátokkal áldotta meg a sors. Azt hiszem, minden ember ezekre vágyik.

A könyv elején őszintén ír a fiatalkori becsvágyáról, kétségeiről, elégedetlenségéről. Ez minden bizonnyal jó motivációt jelentett számára, hogy kitörjön abból a bevándorló-hátterű, lehetőségekben korlátozott körből, ahová a gyerekkora kötötte. Szívszorító volt ugyanakkor a szüleihez való ambivalens viszonyáról, a kölcsönös meg nem értettségről olvasni. Annyi biztos, hogy esetében a befektetett munka és a szorgalom sokszorosan kifizetődött.

Szintén felkeltette a figyelmemet a szerző szenvedélye a munkája iránt. Igazán sikeres és boldog csak akkor lehet valaki, ha képes élvezni, amit csinál, ha az egybeesik az érdeklődési köreivel, a belső természetével – ezt a gondolatot pedig megerősíti számomra Yalom élettörténete. A könyv utolsó része egy őszinte szembenézés az öregedéssel és a halállal, elmélkedés az elmúlásról. Hogy miért lényeges ez, azon kívül, hogy a szerző életkora igencsak előrehaladott?

„Ahogy mondani szoktam: jóllehet a halál fizikai értelemben elpusztít, a halál tudata megment bennünket. Segít ráébreszteni, hogy csupán egyetlen esélyt kapunk az életre, ezért meg kell élnünk a maga teljességében, méghozzá úgy, hogy a végén minél kevesebb dolgot kelljen megbánnunk.”

Morpheus

De ahogy mondani szoktam: az ember nem rátalál egy kapcsolatra, hanem létrehozza azt.

Morpheus

Ami azt illeti, a vallások és a halál utáni élet elképzelése szerintem a világ legősibb átverése, amelynek határozott célja van: a vallási vezetők kényelmesen megélnek belőle, és eltompítja az emberiség félelmét a haláltól. Csakhogy ennek megvan az ára: infantilizál, megakadályozza, hogy a dolgokat a maguk természetes rendjében lássuk.

Kapcsolódó szócikkek: halál · vallás
Morpheus

Minden, de tényleg minden mulandó.

Morpheus

Érzem, hogy amikor eltűnünk, minden értékes, boldog és egyedi emlékünk megszűnik velünk létezni.

Morpheus

A szabadság sok egzisztencialista filozófusnál központi kérdés. Az én értelmezésemben arra utal, hogy mivel mindannyian egy olyan világegyetemben élünk, amelyben nincs belső tervezettség, magunknak kell saját életünk, választásaink és tetteink szerzőivé válnunk. Ez a szabadság olyan erős szorongást generál, hogy a tehertől való megszabadítást sokan istenektől és diktátoroktól várják.

Morpheus

Számomra nyilvánvaló, hogy őseink saját jelentéktelenségük érzését próbálták enyhíteni egy istenkép kitalálásával, akinek a szemében olyan fontosak vagyunk, hogy minden lépésünket figyelemmel kíséri. És az is nyilvánvaló, hogy a mennyország meg a többi „legyőzzük a halált” típusú tündérmese saját halálunk tényének enyhítésére szolgál. Vigaszt nyújt, hogy az életünk folytatódik egy másik univerzumban.

Morpheus

(…) a páciensekkel folytatott munkám gazdagabbá teszi az életemet; értelmet ad neki.

Irvin D. Yalom: Úton önmagamhoz Egy pszichoterapeuta emlékiratai

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme
BarbyMalik0112 P

Egyformán vonzódtam az orvostudományhoz és az irodalomhoz.

BarbyMalik0112 P

A szabadság sok egzisztencialista filozófusnál központi kérdés. Az én értelmezésemben arra utal, hogy mivel mindannyian egy olyan világegyetemben élünk, amelyben nincs belső tervezettség, magunknak kell a saját életünk, választásaink és tetteink szerzőivé válnunk.

Morpheus

Bár Sullivan is nagy tudással rendelkezett, sajnos csapnivalóan írt, ezért elképzelései nem fejtettek ki olyan hatást, mint amilyet megérdemelt volna. Munkásságának segítségével azonban megértettem, hogy a legtöbb páciens azért kerül kétségbeejtő helyzetbe, mert képtelen gyümölcsöző személyes kapcsolatokat létrehozni és fenntartani.

Kapcsolódó szócikkek: Harry Stack Sullivan