Salvador ​Allende 1 csillagozás

Ioszif Lavreckij: Salvador Allende

Ő is, mint annak idején nagyapja, orvosként és politikusként egyaránt a nép javán munkálkodott.
Szerény és okos volt, kitartó és büszke – és életvidám is, jó humorú. Tisztelte a törvényeket – talán nagyon is –, a burzsoá rend törvényeit, s bízott a hadseregben – talán nagyon is –, a múlt uralkodó és középosztályainak hadseregében.
Életéről és haláláról szól ez a könyv, a chilei forradalomról és ellenforradalomról. Egy emberről és egy népről: elindultak az úton, és ha meg kellett is állniuk, ha a fasiszta terror legvadabb támadása érte is őket, majd folytatják az utat más Allendék és más emberek, de ugyanúgy forradalmárok, ugyanúgy chileiek…

A neves szovjet szerző Ioszif Lavreckij neve nem ismeretlen a magyar olvasóközönség előtt. Két kiadást ért meg eddig Che Guevaráról szóló könyve. Ezúttal a forradalmi Latin-Amerika egy másik nagy alakjának, Salvador Allendének állít szenvedéllyel megírt emléket.

Kossuth, Budapest, 1976
322 oldal · Fordította: G. Kincses Edit · Illusztrálta: Rudas László

July>!
Ioszif Lavreckij: Salvador Allende

Igazán érdekes olvasmány volt. Eredetileg egy történelem órára kellett olvasnom – kiselőadást készítettem az életéből – , de határozottan nem bántam meg! Bár nem sokkal a halála után íródott (így, történészi szempontból talán nem a legcélszerűbb), úgy vélem mégis kellő precizitással mutatja be az életét. Szovjet szemszögből íródott, így jobban hat az a politikai nézet, mint az USA-é, de az író lehetőségéhez mérten azt az oldalt is igyekszek bemutatni. Külön pont, hogy igyekezett sok forrást, társalgást, beszéd részletet beépíteni a művébe!
Allende személyével korábban nem találkoztam, de a könyvön – és youtube videókon – keresztül egy szimpatikus szocialista ember képe jelent meg előttem. Tisztában volt vele mik a nézeteinek a hátrányai és előnyei, mégis próbált az utóbbiakra egy járható utat megtalálni. Személyisége kellően komoly, de ha kell viccelődő karakter volt. Tudta, milyen úton érhet el sikert Chilében, de más utakat sem ítélt el, még ha ő nem is követte azokat. spoiler