Különös varázsú írás a román irodalom klasszikusának híres visszaemlékezése: a múlt század moldvai paraszti életének minden gondja-baja benne van, de ez egész művet olyasféle gyengéd ragyogás vonja költői és idilli fénybe, mint Móricz Hét krajcárát. A gyermekkor derűje ez, az emberek és a természet szeretetének, hogy szemérmes, hogy kirobbanó életörömének sugárzása. Szeretettel megírt könyv, és ez a szeretet kiárad a könyv valamennyi figurájára, jókra és haszontalanokra, szorgalmasakra és gézengúzokra, akiknek viselt dolgaiból kedvesen kalandos história kerekedik a szemünk láttára. És ezeket a gyermek és felnőtt hősöket gyengéd humorral, itt-ott gyengéd iróniával, önmagán mindig nevetni kész szelíd öngúnnyal jeleníti meg, teszi feledhetetlenül elevenné, szinte személyes barátunkká az író, aki egyben főszereplő is.
Gyermekkorom emlékei 16 csillagozás
Megjelent a Gyermekkorom emlékei / Mesék, regék c. kötetben is.
Eredeti megjelenés éve: 1892
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Minden gyermek könyve


Kedvencelte 1
Most olvassa 5
Várólistára tette 2
Kívánságlistára tette 1

Kiemelt értékelések


Ahogy a címe is sugallja, egy visszaemlékezésről van szó. Engem a Kincskereső kisködmönre emlékeztetett, csak gördülékenyebb stílusban. Nagyon érdekes, hogy milyen hasonlóságok vannak a régi korokban az egyes országok közti életmódban. Mintha magyar vidékről íródott volna. A tájleírások és a hazaszeretet szinte süt a lapokról.
Szerintem nem érdemli meg az alul-értékelést a kötet.


Számomra volt (van) valami nosztalgikus ennek a könyvnek az újraolvasásában. Gyerekként imádtam: meséstől, képestől, regéstől, mindenestől. Úgy ahogy van.
Most igazából a Gyermekkorom emlékei önéletrajzi írására figyeltem inkább. Rendkívüli humorral megáldott egy ember volt ez a Creangă, mondhatom. Észveszejtően (ki / meg) tudta élni a gyermekkorát, és izgalmasan elmesélni. Talán nem véletlen, hogy a román gyermekirodalom mesemondójának tartják.
Mégis, mindazon túl, hogy csintalanságairól mesél, észre kell vennünk ebben az autobiográfiában, hogy hogyan éltek a tizenkilencedik századelőn (derekán) ezek a parasztok. Foglalkozásuk, megélhetésük, hitviláguk, népi gyógyászatuk egy-egy aprócska szeletét vélhetjük felfedezni.
Igen, emlékszem már: ez volt az a könyv, ami aztán valamiféle ajtót jelentett / nyitott a román irodalom felé. És jól tette!
Népszerű idézetek




S aztán nem ismered a szólást? „Ha gyermek, játsszék, ha ló, húzzon, ha pap, misézzék!”
39. oldal




A falu „diktorai”: Vasile Ţandură apó és egy másik, akire nem emlékszem, már nálunk voltak, és a tűzön egy nagy üstben méhviaszt főztek össze faggyúval. Miután jól bedörzsöltek lestyán-ecettel – úgy emlékszem rá, mintha ma történt volna –, szétkenték a forrócska viaszkos faggyút egy vászondarabra s azzal tetőtől talpig bepólyáltak, mint valami csecsemőt.
21 - 22. old.




Csakhogy jaj annak, aki átadja magát a gondolatoknak! Mert lám, ahogy a víz loppal lehúz a mélybe, a legnagyobb vigadozásból is egyszerre lélekemésztő szomorúságba zuhansz!
Gyerünk, mesélgessünk inkább a gyermekkorról, mert egyedül csak az igazán vidám és ártatlan. Minek takargassuk: ez az igazság!
38. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Walt Disney – A kincses bolygó 89% ·
Összehasonlítás - J. M. Barrie: Pán Péter 83% ·
Összehasonlítás - Selma Lagerlöf: Csodálatos utazás ·
Összehasonlítás - Janikovszky Éva: Bertalan és Barnabás 95% ·
Összehasonlítás - Dániel András: Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém) visszatér (bár el se ment) 94% ·
Összehasonlítás - Aino Havukainen – Sami Toivonen: Tatu és Patu a munka hevében 96% ·
Összehasonlítás - May Szilvia: A Fásli Utcai Állatkórház 94% ·
Összehasonlítás - Geronimo Stilton: Karácsony van, Stilton! 92% ·
Összehasonlítás - Nick Bruel: Rossz Cica – Boldog szülinapot! 91% ·
Összehasonlítás - Fodor Sándor: Csipike, az óriás törpe 87% ·
Összehasonlítás