Anyja ​lánya 10 csillagozás

Ioan Slavici: Anyja lánya Ioan Slavici: Anyja lánya Ioan Slavici: Anyja lánya

Az Anyja lánya (eredeti címén Mara) a számára gyermekkorából ismerős Arad megyei román falusi és mezővárosi közegben játszódnak. Nem idealizál és különc esetekkel sem foglalkozik. Műveiben az egyszerű hétköznapi ember jelenik meg minden hibájával és erényével együtt. Szeretetről, gyűlöletről, kapzsiságról, az emberek közti konfliktusokról ír. Kísérletet tesz a népi gondolkodásmód megragadására.

Ioan Slavici: Mara

400 oldal · puhatáblás · Fordította: Kacsó Sándor
Irodalmi, Bukarest, 1967
326 oldal · keménytáblás · Fordította: Kacsó Sándor

Ioan Slavici: Anyja lánya

A könyv olvasása közben az ember úgy érzi magát, hogy visszarepült a múltba – a volt Osztrák-Magyar Monarchiába. Habár szokatlanul fejeződik be a könyv, mégis úgy érzem, hogy megérdemli a maximális csillagszámot.

Aquarius >!
Ioan Slavici: Anyja lánya

Antikváriumban találtam rá, s mivel úgy éreztem van némi restanciám a román írókkal szemben, megvettem. A regény a XIX. század második felében játszódik. Két kisváros mindennapjain keresztül kapunk bepillantást a zajló életbe. Szerelem, etnikai és gazdasági problémák, mind megtalálhatóak a történetben. Ember- és társadalomábrázolás, különleges igényességgel. A regény vége a meglepetés erejével hatott. Slavici egy nagyon jó író. Megkedveltem a stílusát.

TAndi>!
Ioan Slavici: Anyja lánya

Hogy lehet így vége?Mivel kötelező olvasmány elolvastam.Nem bántam meg.A végére egészen jó lett.A szerplők nagyon idegesítőek.Rettentően.A végét még mindig nem fogtam fel..

Nílkantha>!

…az igazi férfi akar és cselekszik.

97. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Ahogyan a gazdagnak gyönyörűség, ha megmutogathatja a kincseit, ugyanúgy természetes a nő vágya is, hogy mutogassa a bájait, különösen, ha nincs mitől tartania.

243. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Semmi sem gyorsabb, mint a gondolat, a szó pedig elhordja a gondolatot egyik embertől a másikig.

21. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Senki sem tudja, hogyan akad rá a szerencse.

48. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

A szerencse nem mászik, hanem gyors szárnyakon repül, s utadba kerül anélkül, hogy jelezné érkezését, amikor eljön az ideje. De hiába keresed, ha ő elkerül; és hiába futsz előle, ha ő a nyomodban van. A te szerencséd egyedül a tiéd, és ha te nem is ismered fel őt, ő felismer téged, és nem hagy el.
Csak csodálkozol, hogy honnan kerül elő, és azért folytonosan készenlétben állsz, hogy megragadd, mint a fecske – röptében a bogarat.

58. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Az emberek látnak, számítgatnak, következtetnek, s végül kialakítják a véleményüket, amely számukra megfellebbezhetetlen igazság…

58. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

…éjszaka jobban meg lehet ismerni egy embert, mint nappal, mert: éjszaka őszintébben nyilatkozik meg az igazi természete – a jó is, de a rossz is.

133. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

…semmi sem emeli fel jobban az embert, mint az a tudat, hogy le tudja győzni önmagát, és önként lemond valamiről, amire legjobban vágyik az életben.

145. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Ezen a világon mindennek van „miértje”: a szerelem azonban más világból való, hirtelen jön, anélkül, hogy tudnád miért, meglep anélkül, hogy tudnád, hogyan, és visz magával, anélkül, hogy tudnád hova.

146. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967

Nílkantha>!

Nagyon nehéz összeszidni egy embert, aki beismeri a hibáját.

150. oldal, Irodalmi Könyvkiadó Bukarest, 1967