Szamuráj ​csatazászló 12 csillagozás

Inoue Jaszusi: Szamuráj csatazászló

Inoue ​híres történelmi regénye Japán háborús időszakába (1467-1573) kalauzol minket, mely korban a földesurak a hatalomért és birtokokért harcoltak a részeire szakadt országban.

Takeda Singen, a büszke és magabiztos hadúr ki szeretné terjeszteni hatalmát a környező birtokokra. Amikor stratégának szolgálatába fogadja a törekvő és rejtélyes Jamamoto Kanszukét – az ismeretlen múltú rónint –, merész és ravasz társra lel. Kanszuke diplomáciai tehetségével és hadászati stratégiájával hatalmas sikereket hoz a Singen klánnak.

Singent és Kanszukét a sors Juu hercegnőhöz vezeti. Kanszuke felfedezi annak a kastélynak a romjai között, amit akkor foglalt el, a hercegnő éppen öngyilkosságot készül elkövetni. Kanszukét bűvöletbe ejti szépsége, ezért meggyőzi, hogy maradjon életben és folytassa családjának vérvonalát.

Singen, Kanszuke és Juu hercegnő egymásnak ellentmondó törekvései állnak ennek az összetett és erőteljesen drámai történetnek a középpontjában. Mindhármuknak… (tovább)

Szenzár, Budapest, 2006
220 oldal · ISBN: 9637014187 · Fordította: Tóth Andrea

Hanaiwa>!

Nem könnyű könyv.
Nagyon „japán”, nagyon szamurájos, és ezt tetézi a magyar kiadás rendkívül sok nyomdai hibája.
Csak az olvassa el aki a történelmi vonalról közelít a japán kultúrához, ismeri a jellegzetes szamuráj gondolkodást és hozzáállást, vagy legalább látta a zseniális Ég és Föld című filmet.
Abban a nagy hadvezér Ueszugi Kensin szemszögéből ismerjük meg azt a korszakot, amit ebben a regényben nagy riválisa Takeda Singen oldaláról látunk.
Kanszuke a főszereplő, a sebhelyes, csúnya, mufurc és különc viselkedésű szamuráj aki stratégaként segíti a Takeda családot. Nagyon erőteljes karakter. Személyisége magávalragadó, nehezen szabadultam a hatása alól a könyv olvasása közben…
Magyarországon főleg a Muszasi-hoz hasonló történelmi japán regények jelentek meg eddig, amik javarészt a szekigahara-i sorsdöntő csata után játszódtak, a béke éveiben. De ez a kis gyöngyszem a hadakozó fejedelmek korára esik, ahol a szamuráj még a csatában érett szamurájjá. Ezek azok az emberek akiket „visszasír” Cunetomo a híres Hagakure-ban…
Remek olvasmány, méltatlan kicsit a kiadás minősége, de a belbecs mindenért kárpótol…

Miyako71 P>!
Inoue Jaszusi: Szamuráj csatazászló

A könyv minden hibáját már leírták előttem, ezekkel csak egyet tudok érteni.
A történet alapvetően jó. Szórakoztatónak nem nevezném, ahhoz túl tényszerű a cselekmény tekintetében, és túl szóvirágos a kevésbé lényeges részek bemutatásában. Az olvasási élményt pedig tényleg nagyon rontja a sok nyelvtani hiba.
A pozitívuma a történelmi alapja, hozzátesz valamit az eddigi olvasásaimhoz.

barbesz93>!
Inoue Jaszusi: Szamuráj csatazászló

Az 1400–1500-as évek igen viharos idők voltak a Japán történelemben, csata csata hátán.
Takeda Shingen hadúr szeretné kibővíteni a saját klánja határait, ezért egy Jamamoto Kanszuke nevezetű stratégára hagyatkozva sorra terjeszti ki a hatalmát a környező területekre, klánokra. Hol elég diplomáciával, hol pedig ravasz stratégiával csatát nyernie.
Mindenképp lenyűgöző elme, nagyon jól átlátja a kialakult helyzeteket.
Nem könnyű könyv, kell némi jártasság a japán, szamuráj hagyományok, gondolkodásmód mibenlétében, különben sok esetben érthetetlen a logika, a megoldása egy-egy helyzetnek. Én élveztem a könyvet, tipikusan japán. :D

Panelmacska>!

A másik lobogón, a Szonsi Nirjun szintén arany színűre festették a feliratot, de háttere sötétkék volt. Ez állt rajta: „Légy olyan sebes, mint a szél! Légy olyan csöndes, mint a fa! Támadj olyan ádázul, mint a tűz! Légy olyan nyugodt, mint a hegy!” (fu-rin-ka-zan).

i. m.: p. 53.

Panelmacska>!

Kanszuke számára ez volt az első alkalom, hogy ráébredt: szeretet és gyűlölet egyszerre is létezhet valakiben és ezek az ellentétes érzések mindenféle logikát nélkülözve felváltva is megjelenhetnek az emberben.

i. m.: p. 83.

Panelmacska>!

Kérem, bocsássa meg, amit mondok, de maga végül is csak nő, mit sem számít, hogy mit szeretne elérni életében, hiszen ebben a világban korlátozottak a lehetőségei. De ha fiúgyermeket szül, a fiában a Takedák és a Szuvák vére is csörgedezik majd. Biztos vagyok benne, hogy a gyermek értelmes lesz, és az már önön múlik, hogy milyen szellemiséget nevel belé.

50. oldal (Bp. : Szenzár, 2006)

Tiger205>!

EZT A KÖNYVET, melynek eredeti japán címe Furin kazan , Inoue Jaszusi 1955-ben írta.