Sakksuli 2 csillagozás

Inna Veselá – Jiří Veselý: Sakksuli

Lehetsz Péter, lehetsz Gyurka,
Erzsi, Sári vagy Piroska,
olvasni vagy futni szeretsz,
könnyen sírsz, és könnyen nevetsz,
válogatsz, vagy sokat eszel,
azt csinálod, mi érdekel,
fára mászol, ha meggy érik,
az orrodon szeplő fénylik,
lehetsz kislány, szép szöghajú,
vagy dundi képű kisfiú,
kedv kell hozzá meg akarat,
és elűzöd unalmadat.
Mulatság kell? Szereted?
Játsszunk sakkot, gyerekek!

Madách, Pozsony, 1984
118 oldal · keménytáblás · Fordította: Ozsvald Árpád · Illusztrálta: Karel Franta

eeszter>!
Inna Veselá – Jiří Veselý: Sakksuli

Gyerekkoromban kaptam ezt a könyvet, abban az időben, amikor kezdtem ismerkedni a sakkal. Akkoriban nem olvastam el végig, csak bele-bele nézegettem, most viszont teljes egészében áttanulmányoztam, és megállapíthatom, hogy egy nagyon érdekes és hasznos kis könyv ez. Sok ábra van benne, gyerekek számára átlátható, szelíden adagolja az információkat. Egy kicsit hiányzott nekem, hogy nem foglalkozik a sakk történetével, pedig néhány régi sakkfigura ábrája mégiscsak benne van. Nekem, mint teljesen amatőr sakkozónak mondott újdonságokat is, pl. korábban nem tudtam, hogy „Legtöbbször azonban mi is a vezért választjuk, még akkor is, ha van már belőle a sakktáblán. A szabály ugyanis megengedi – ha a gyalog az utolsó sorba jutott –, hogy ily módon bármennyi vezérünk vagy más figuránk legyen.”

eeszter>!