No, ​de Alízka! 2 csillagozás

Kép-mesék a magyar film történetéből
Inkey Alice: No, de Alízka! Inkey Alice: No, de Alízka!

„Fotós-filmes ​családba születtem Budapesten, 1940-ben. A fotós édesapám, Inkey Tibor volt. Filmesből több is volt: nagybátyám, Szőts István filmrendező és nagynéném, Szellay Alice filmszínésznő. Szinte természetes, hogy nekem fotóssá kellett lennem. Édesapám révén a Fényszövbe kerültem tanulónak, majd utána – az említettek támogatásával – a Filmgyárba. Igazi filmes tanítómesteremnek Illés Györgyöt nevezném, de nagyon szerettem Sára Sándorral és Szécsényi Ferenccel is dolgozni. A Filmgyárban munkaköröm alapján elsősorban jelenetfotózást kellett végeznem, de a nagy színésznőkkel és színészekkel kialakult szinte baráti kapcsolatomnak köszönhetően beleszerettem a portréfotografálásba. Szerencsém volt abban is, hogy a sajtó részéről a színészportrékra nagy igény mutatkozott (Film-Színház-Muzsika, Filmvilág stb.). Több évtizedes filmgyári munkám során 53 játékfilm, és 50 televíziós film standfotóit készítettem a színészportrékon kívül. Nyugdíjba menetelem után kedvem támadt az írásra.… (tovább)

Noran, 2013
Noran Libro, Budapest, 2013
ISBN: 9786155274411

Gáborr_Nagy
Inkey Alice: No, de Alízka!

Inkey Alice: No, de Alízka! Kép-mesék a magyar film történetéből

Nagyon szeretnivaló könyv. A szerző standfotós, végigfényképezte a filmgyártásunk egyik aranykorát, színész-és rendezőóriásokkal haverkodott. Sok vidám és érdekes pillanatot mesél el a munkájából, rengeteg képpel. A hölgy nagyon szimpatikus, kedves arcú, közvetlen, humoros és mély. Bár nem fogalmazza meg, de valószínűleg azt tartja, amit én, hogy jó munkát lehet vidám hangulatban is végezni. Öröm látni a sok ismert arcot a fényképeken. Nagyon könnyen olvasható könyv. Levontam fél pontot azért, mert néha nem teszi bele azt a képet a könyvbe, amelyiknek az elkészítéséről ír, azokat hiányoltam. Szívesen olvasnék tőle még hasonló írásokat.

Gáborr_Nagy

Nem irigykedni kell, hanem ellesni a trükköket.

Gáborr_Nagy

A kellékes fiú a „Fotó!” felkiáltásra csapkodjon a farkával!

(Alizka utasítása a Hahó, öcsi forgatásán, amikor a műkrokodil körül nem voltak megfelelőek a hullámok)