Picasso 1 csillagozás

Ingo F. Walther: Picasso

"Azt várják tőlem, hogy megmondjam, mi a művészet?
Ha tudnám, akkor sem árulnám el."
Pablo Picasso

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Taschen Basic Art

Vince, Budapest, 2001
96 oldal · ISBN: 3822810045 · Fordította: Bara Mariann
Kulturtrade, Budapest, 1994
96 oldal · puhatáblás · ISBN: 3822807257 · Fordította: Bara Mariann

Nadjaa

Nem csoda hát, hogy a személyéhez fűződő számtalan legenda közül az első születéséhez kapcsolódik. A bába halottnak tartotta a gyermeket, s ezért teljes figyelmével az anyával kezdett foglalatoskodni. A csecsemőt kizárólag Don Salvador, az egyik nagybácsi – egyébként orvos volt – lélekjelenléte mentette meg a megfulladástól. Módszere éppolyan egyszerű volt, mint amilyen hatásos: a későbbi zseninek az arcába fújta szivarja füstjét, amitől a kis Pablo sírni kezdett. Mindez Málagában történt, 1881. október 25-én, éjjel negyed tizenkettőkor.

Gyermekkor és ifjúság

cassiesdream

Az emberek mindenben és mindenkiben valamilyen „értelmet” keresnek. Ez korunk jellegzetes betegsége, amely oly kevéssé gyakorlatias, de amely mégis gyakorlatiasabbnak hiszi magát minden más kornál. – Picasso

67. oldal, 8. fejezet - A háború élménye 1937-1945

Nadjaa

Silány erkölcsű korunkban az a legfontosabb, hogy lelkesedést ébresszünk. Vajon hányan olvasták el tényleg Homéroszt? És mégis róla beszél az egész világ. Így született meg a Homérosz-legenda. És egy ilyen legenda értékes ösztönzést jelenthet. Nekünk, s kivált az ifjúságnak lelkesedésre van szükségünk. – Picasso

cassiesdream

A művész akár a gyűjtőmedence, amelybe mindenhonnan áramlanak az érzések: az égből, a földről, egy darab papírról, egy elsiető emberből vagy egy pókhálóból. Ezért nem szabad rangsorolni. Ha dolgokról van szó, akkor nincsenek osztálykülönbségek.
A számunkra jót – bárhol találjuk – fel kell használnunk, de saját munkánk nem lehet forrásunk. (…) – Picasso

18. oldal, 2. fejezet - A kék és a rózsaszín korszak 1901-1917

Nadjaa

Braque mindig azt mondta, hogy a festészetben csak a szándék számít. És ez igaz. Csak az számít, amit az ember tesz. Ez a legfontosabb.
A kubizmusból végső soron csak az volt fontos, amit meg akartak csinálni, vagyis a szándék. És ezt nem lehet megfesteni. – Picasso