Picasso 1 csillagozás

Ingo F. Walther: Picasso

„Azt várják tőlem, hogy megmondjam, mi a művészet?
Ha tudnám, akkor sem árulnám el.”
Pablo Picasso

Kulturtrade, Budapest, 1994
96 oldal · puhatáblás · ISBN: 3822807257 · Fordította: Bara Mariann

Málaga

Nadjaa>!

Nem csoda hát, hogy a személyéhez fűződő számtalan legenda közül az első születéséhez kapcsolódik. A bába halottnak tartotta a gyermeket, s ezért teljes figyelmével az anyával kezdett foglalatoskodni. A csecsemőt kizárólag Don Salvador, az egyik nagybácsi – egyébként orvos volt – lélekjelenléte mentette meg a megfulladástól. Módszere éppolyan egyszerű volt, mint amilyen hatásos: a későbbi zseninek az arcába fújta szivarja füstjét, amitől a kis Pablo sírni kezdett. Mindez Málagában történt, 1881. október 25-én, éjjel negyed tizenkettőkor.

Gyermekkor és ifjúság

Kapcsolódó szócikkek: 1881 · Málaga · Pablo Picasso
cassiesdream>!

Az emberek mindenben és mindenkiben valamilyen „értelmet” keresnek. Ez korunk jellegzetes betegsége, amely oly kevéssé gyakorlatias, de amely mégis gyakorlatiasabbnak hiszi magát minden más kornál. – Picasso

67. oldal, 8. fejezet - A háború élménye 1937-1945

Nadjaa>!

Silány erkölcsű korunkban az a legfontosabb, hogy lelkesedést ébresszünk. Vajon hányan olvasták el tényleg Homéroszt? És mégis róla beszél az egész világ. Így született meg a Homérosz-legenda. És egy ilyen legenda értékes ösztönzést jelenthet. Nekünk, s kivált az ifjúságnak lelkesedésre van szükségünk. – Picasso

cassiesdream>!

A művész akár a gyűjtőmedence, amelybe mindenhonnan áramlanak az érzések: az égből, a földről, egy darab papírról, egy elsiető emberből vagy egy pókhálóból. Ezért nem szabad rangsorolni. Ha dolgokról van szó, akkor nincsenek osztálykülönbségek.
A számunkra jót – bárhol találjuk – fel kell használnunk, de saját munkánk nem lehet forrásunk. […] – Picasso

18. oldal, 2. fejezet - A kék és a rózsaszín korszak 1901-1917

Nadjaa>!

Braque mindig azt mondta, hogy a festészetben csak a szándék számít. És ez igaz. Csak az számít, amit az ember tesz. Ez a legfontosabb.
A kubizmusból végső soron csak az volt fontos, amit meg akartak csinálni, vagyis a szándék. És ezt nem lehet megfesteni. – Picasso