Melchior ​és a hóhér lánya (Melchior, a patikárius 3.) 51 csillagozás

Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Tallinn, ​anno Domini 1422. Melchior, a patikárius ezúttal két helybéli nő rejtélyes ügyeibe keveredik bele. Egyikük a hóhér fiatal lánya, Wibeke Bose, a másik egy gazdag kereskedőfeleség, Else Werdynchusen. Mindketten a városi társadalom perifériájára szorultak: az első apja foglalkozása miatt, a második pedig azért, mert külhoni származású, és nő létére szokatlanul erélyes. A két nőt egy titokzatos fiatalember, Steffen személye köti össze, akit egy őt ért támadás után Wibeke ápol, és aki később Else asszony házába kerül. A férfi sérülése következtében emlékezetkiesésben szenved, sem a saját nevét nem tudja, sem azt, miért jött Tallinnba. És nem emlékszik ellensége kilétére sem, noha az árnyékként követi, és kíméletlenül végez mindenkivel, akinek birtokába kerülhetett Steffen titka. Melchior azonban ismét nyomozni kezd, és a láthatatlan gyilkos nyomába ered…

Az észt szerző történelmi krimisorozata immár világszerte egyre népszerűbb, első két részét angolra is… (tovább)

Eredeti cím: Apteeker Melchior ja timuka tütar

Eredeti megjelenés éve: 2011

Metropolis Media, Budapest, 2016
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155508769 · Fordította: Rácz Nóra
352 oldal · ISBN: 9786155508776 · Fordította: Rácz Nóra

FélszipókásŐsmoly P>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

A sorozat eddigi legvaskosabb kötete, a történet is az eddigi legfordulatosabb, legtöbb mellékszálon zajló, ám nagyon is olvastatta magát. Ezúttal csak három évet ugrik előre az előzőhöz képest, 1422 őszén játszódik. Az elevenen élő, színes-szagos középkori hangulat és a szereplők árnyalt, mégis könnyen megszerethető ábrázolása – amiben az előző kettő remekelt – továbbra is megvan (kis térképeket ezúttal is tartalmaz a könyv), de a szerző rengeteg aprósággal (ételkészítés, ünnepek, kivégzés, kártyajáték, szauna, boncolás, vallási és babonás hiedelmek) tett hozzá új élményeket. Művelődéshez is remek emiatt ez a sorozat. Durva, gyomorforgató részleteket itt is eléggé nyíltan kapni, de ez szerintem hozzá tartozik a középkori nyers hangulathoz. Melchior családi átkáról is többet tudhatunk meg, és e téren a legutolsó bekezdésekig tartogat csavart a könyv.

Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

[…] Amellett, hogy a Melchior és a hóhér lánya csavaros és kellő odafigyeléssel még éppen kilogikázható krimi, a hangulatával és az ügyesen a történetbe szőtt középkori részletekkel fogja meg igazán az olvasót. A hétköznapi tallinni élet olyan rejtelmei mellett, mint a közszaunák, a sörfőzés, a domonkos kolostor és a kereskedők világa, a gyógyítás és a kivégzések menete, az orvosságok (https://moly.hu/idezetek/659035), vagy éppen az ételek készítésére is kitér a szöveg, persze a történet szerves részeként. Hargla rengeteget kutat, folyamatosan gyűjti a regényeibe szőhető érdekességeket, helyi vagy nagyobb léptékű eseményeket, történelmi személyeket, így teremtve meg a sorozat utánozhatatlan hangulatát, és ettől lesz valóban élő a regénybeli Tallinn és környéke.

Ehhez a regény központi szálához szorosan nem kapcsolódó, az egyes szereplők számára viszont annál fontosabb ügyek is hozzájárulnak. Elvégre egy valódi ember sem csak díszlet, aki megjelenik, ha épp szükség van rá, máskor pedig egy raktárban pihen, hanem saját élete van, ezek az életek pedig izgalmasak, bonyolultak, személyes motivációktól fűtöttek és hatnak egymásra. A regénybeli karakterek is ugyanúgy gondolnak, éreznek, cselekednek és hibáznak, mint bárki élő ember, ami nagyban növeli a történet élvezeti értékét.

Persze így sincs szó a középkori Tallinn tudományos pontosságú ábrázolásáról, de nem is ez a lényeg. A regények környezete kellően hiteles ahhoz, hogy működjön, a fikció és a korhű, de szükség szerint időben vagy térben kicsit eltolt elemek összhangban vannak a valós összetevőkkel. Az írói szabadság nem felülírja, hanem kiegészíti a történelmet, az eredmény pedig egy kiváló regénysorozat, ami nem csak szórakoztatja az embert, de ezen felül is ad valami pluszt.

Ez egyébként nem puszta tehetség, Hargla teljesen tudatosan írja így a regényeit. Alapelv, hogy minden egyes történetbe kell valami új téma és helyszín, illetve minden Melchior-regényben van egy recept (https://moly.hu/idezetek/659038) és több olyan téma, ami a rejtély megfejtésén túl is gondolkodásra készteti az olvasót. […]"

Bővebben: http://kultnaplo.blogspot.com/2016/07/indrek-hargla-mel…

Habók P>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Tudtam, hogy élvezni fogom, – merthogy nagyon szeretem Tallint. Tehát tőlem maga a krimi akár közepes is lehetett volna. De nem az lett. Sokfordulatos, számomra megolhatatlan gyilkosságsorozatot kaptam spoiler. De jól sejtettem, igazi csemege megint Tallin volt. Tereivel, utcáival, kolostorával, fürdőjével, kocsmáival. Élveztem a középkori szokások bemutatását, az akkori betegápolást, orvosságok készítését (huhh!!), a kártyázási szokásokat, az ünnepek leírását, a mutatványosokat… szóval élveztem a regényt. Csak az az utolsó bekezdés ne lett volna…

Hollóhát>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Többek között azt szeretem ebben a sorozatban, hogy nem erőltet a szereplőkre túlzóan modern gondolkodásmódot. Melchior és barátai a kor lehetőségeihez mérten persze nagyon műveltek, de ez nem zárja ki, hogy buzgón bízzanak a szentek közbenjárásában, és az ereklyéket legalább olyan hatásos gyógyszernek tartsák, mint mi az aszpirint. Patikáriusunk simán kilógatja a kitömött krokodilus dublőr gyíkot a boltba vevőcsalogatóként. Nyugodt szívvel árulja a porított koponyából, emberi veséből, és egyéb guszta dolgokból kevert csodaszereit. Egyébként Melchior dörzsölt kereskedő oldalát legalább annyira bírom, mint nyomozóként.

A középkori hangulat tehát 100% adott, Tallin továbbra is csodás, és Melchior sokkal csavarosabb ügybe keveredik, mint az első részben. Nem mondom, hogy mindig tudtam követni a politikai helyzet alakulását, a lovagrend, püspök, és egyéb királyok évközi ’kinek van nagyobb’ összeméregetését, de azért igyekeztem felzárkózni. A patikus családját sújtó átok is rendesen felpiszkált. Már beletörődtem, hogy megint nem tudunk meg semmit, erre tessék. A végén mintegy mellékesen odavet egy halom új információt! Hát köszi. Most már tényleg muszáj lesz belevágnom a folytatásba.

Túlnyomó részben elégedett voltam, apró dolgok piszkálták csak a csőrömet. Néhány oda nem illő szó (pl.: kipécéz) teljesen ki tudott szakítani az olvasás élményéből. Lehet, sőt valószínű, hogy csak engem bántott, de nekem sokat elvett az élvezhetőségből. Felfedeztem néhány elírást is, pedig én aztán soha semmit nem szoktam észrevenni. Az agyam automatikusan javít, nem tűnnek fel a hibák. (Kivételes grammar nazi üzemmódban lehettem.) És még mindig meglepően explicitnek találom a 18+ jeleneteket. Nem mintha amúgy bajom lenne az ilyesmivel, csak ebbe a kvázi családbarát középkori hangulatba nehezen tudom beilleszteni.

zsucika P>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Erősen át lettem verve. Már a könyv felénél jártam, amikor beletörődtem, hogy itt nem lesz gyilkosság, csak kísérlet, aminek következtében fiatal barátunk Steffen, emlékezet kiesésben szenved, és főleg saját magára nem emlékszik. Jól van – mondom, így is érdekes a sztori. Gondolhattam volna, hogy azért nem minden az aminek látszik. Aztán hipp-hopp ketten is meghalnak. Sajnos a jámborabbakból. Örültem, hogy kicsit kevesebb szó esett Melchior átkáról, – bár ehhez a legvégén kapunk egy megdöbbentő csavart – és így több jutott a nyomozgatásra. Hargla megspékelte a történetet még egy kis gyomorforgató gyógyfőzet készítési recepttel és bepillantás nyerhettünk a hóhérok áldásos tevékenységébe, ami szintén elég visszataszító. Egyetlen apró nüansz, ami számomra unalmas volt, az a politika, a pénzreform. Persze történelmi regény, ezért kell a hátteret is ismerni, de én meg lettem volna nélküle.

NyZita>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Végre! A sorozat első része óta arra vártam, hogy lefőzzem a ravasz Melchiort, és én jöjjek rá előbb a tettes kilétére. No most sikerült is. De azért mégis ördögien agyafúrt gyilkossal van itt dolgunk, a miértet képtelen voltam kitalálni. A rengeteg szereplő és gyanúsított, ráadásul még egy jó kis amnézia is – nincs itt könnyű dolga a nyomozónak, az egyszer biztos.

A középkori hangulat ezúttal is elképesztően jó, olyannyira, hogy azt se bánná az ember, ha a krimi vonal pocsék volna. De mivel nem az, minden szempontból tökéletes a történet. Változatlanul nagy kedvenceim a régi gyógyszerreceptek koponyacsont-őrleménnyel, olajban puhára főzött szemgolyóval és hasonló nyalánkságokkal.

Az időben is szép lassan haladunk előre az egyes kötetekkel, így egyre izgalmasabbá válik a kérdés, meg tudja-e fejteni derék patikusunk a családi átok rejtélyét, mielőtt ő maga is az áldozatául esik.

kolika>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Ez a kötet kicsit nehezen indult be, aztán, amikor beindult, akkor újabb és újabb kitérők következtek. Talán ezért vesztettem el időnként az érdeklődésemet. Valahogy nem tudott lekötni a kártyázás történetének felelevenítése, meg a sok szent felemlegetése, történetük stb.
A krimis szálban viszont nagyon remekelt a szerző. Már mindenkire gondoltam, mindenkit kikiáltottam ilyen, vagy olyan ok miatt gyilkosnak, hogy aztán tátva maradjon a végén a szám. Na, meg az a gyilkos igazi nevének felfedése is jócskán meglepett.
Az átokról és esetleges megszüntetéséről többet olvastam volna, számomra kevesek az információmorzsák, amelyek ebben a kötetben felbukkannak.
A korabeli élet ábrázolása, a beszédmód, a hangulat most is nagyon tetszett.

encus625 P>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Melchior történeteit nagyon szeretem. A középkori Tallinnban játszódnak és nemcsak a krimi vonal erős benne, hanem a korra jellemző szokásvilágról, életvitelről is rengeteget lehet tanulni. Nagyon sok kutatómunka van ebben a sorozatban, de időnként azt érzem, hogy a krimiszálat elnyomja ez. A történelmi szálat kb sosem tudom felvenni, teljesen kiesett nekem ez a vidék a történelmi tanulmányaimból. A főszereplő egy nagytudású bölcs patikus, aki ügyesen nyomozza ki a rejtélyes eseteket is.
Ebben a részben egy emlékezetkieséses fiatal múltját kell feltárnia és azt is, hogy ki és miért akarta őt megölni. Talán a három eddig megjelent rész közül ez a legklasszikusabb krimi. Persze nem jöttem rá a megoldásra.

Metropolis Media, Budapest, 2016
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155508769 · Fordította: Rácz Nóra
Mortii>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Nagy örömmel futottam neki a Melchior történetek folytatásának. A kerekeskút utca lidérce egyszerűsége után Hargla berobbantotta a nagyágyút!
A hóhér lánya hatalmas dobás volt. A nyüzsgő tallini életben rengeteg infót kapunk magáról a XV. századról, a Német-lovagrendről, a Hanza-szövetség működéséről és természetesen a hóhérokról! Ez is az oka az emelkedett oldalszámnak, mert el-el kalandozva a történettől kapjuk ezeket az infókat az épp megjelent karakter mellett mellékesen csöpögtetve. Nekem ez nagyon tetszett, bár néhol kissé dokumentarista hatást keltett, talán még kicsit gyakorolnia kell az írónak, hogyan integrálja ezeket a részeket úgy, hogy ne lógjanak ki nagyon a sztoriból.
Nade! Ezzel a könyvvel végre megkaptam azt, amit a sorozat eleje óta várok! TÖRTÉNELMI fikciót!
Na de a fikció részről annyit, hogy talán ez a legjobban kidolgozott és legszövevényesebb Melchior-eset eddig. Az olvasó ugyan úgy a sötétben tapogatózik, mint Melchior.Igazán nehéz kikövetkeztetni ki is az elkövető, amit igazából egy fordítási vagy szerkesztési hiba tör meg, mikor is a 300. oldal környékén a fordító folyamatosan keveri Steffent és Scheffer-t, majd annyira belebonyolódik, hogy kijelenti, hogy Steffent meggyilkolták. Ezzel jól el is spoilerezi a megoldást, pedig még milyen sok van hátra a megoldásig…No mindegy is!
Összegezve: a Melchior és a hóhér lánya az eddigi legragyogóbb darabja a sorozatnak! Brilliáns gyilkossági ügy, sok csavarral, meglepetésekkel és rengeteg történelmi információval! Akár újraolvasra is esélyes!

nemorino>!
Indrek Hargla: Melchior és a hóhér lánya

Kiváló krimi és kiváló történelmi regény egyben ez a kötet. Indrek Hargla már az első két Melchior történettel is magasra tette a lécet, de a harmadik még jobban sikerült. A középkori Tallin szinte leugrik a lapokról, a céhek, lovagrendek, kereskedők forgataga meggyőzően ábrázolja a korszakot. A történet az eddigi legjobb, kevesebb a horror, jobb a karakterábrázolás, érdekesebbek a fordulatok. Fél pontot le kellene vonnom, mert idejekorán rájöttem a gyilkos személyére (és egy krimitől én elvárom, hogy túljárjon az eszemen), de annyira jól keverte a szálakat, hogy így is maradt meglepetés a végére, ezért nincs szívem a levonáshoz. Annyit még meg kell jegyeznem, hogy sajnos az átlagosnál több gépelési hiba van a könyvben, ennek ellenére csak ajánlani tudom.

ppayter>!

Wibeke Bose tizenhét esztendős volt, és élete során számtalanszor volt szemtanúja annak, hogy az egyik ember megöli a másikat.

ppayter>!

A második előétel darált hús volt mustáros mártásban, keresztes módra. A városi főszakács ennek elkészítését állítólag egy porosz szakácstól tanulta, aki szerint a recept Ciprusról származik, az ottani király közvetítésével, a lovagrendnél tett látogatása alkalmával jutott el Németföldre a heindenisch néven is ismeretes étel. Ez úgy készült, hogy a főtt sonkát és marhahúst finomra darálták, összekeverték kenyérhéjdarabkákkal és pirított hagymával megszórták őrölt borssal, sóval, fahéjjal, gyömbérrel, mazsolával, fokhagymával, petrezselyemmel, és végül ecetet adtak hozzá. Ezután egy fazékban föl kellett verni a tojást a sonka főzőlevével, majd összedolgozni a húsos masszával, egy kicsit párolni, majd sütőformába önteni és kemencében kis cipócskákat sütni belőle. Ezeket a cipókat tálalás előtt zöld mustáros mártással öntötték nyakon.

290. oldal, III. rész - 8.

Kapcsolódó szócikkek: étel · recept
Habók P>!

A serfőzést a tallinniak többsége a lelki gondozás mellett a domonkosok legfontosabb tevékenységének tartotta, és ha a barátok például a prédikálást felfüggesztenék néhány hétre, valószínűleg nem lenne tragédia, de ha a serfőzde ilyen hosszú időre bezárna, hallgathatnák utána a panaszáradatot.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Melchior elnézte a testvéreket – a mestert és tanítványát –, és arra gondolt, hogy aznap látott már egy ugyanilyen párt. Sőt, Wikerust és Ditmarust is beleszámítva, kettőt. Hiszen az a dolgok rendje, hogy a fiatal attól az időstől tanulhatja a legtöbbet, akihez szoros kapcsolat fűzi, így tanult Melchior is egykor saját édesapjától. Tanító és tanítvány, mester és céglegény, úr és szolga – így van ez, mióta világ a világ.

Kapcsolódó szócikkek: mester-tanítvány viszony

A domonkosoknál a prédikáló testvérek mindig kettesével utaztak, az idősebb tanítója volt a fiatalabbnak, a socius itinerisnek, aki a vándorévek alatt figyelt és türelmesen hallgatott, próbált minél több tudást magába szívni. Egy régi intelem szerint a socius tartsa nyitva a szemét és a fülét, és csukva a száját! Vagy húsz esztendővel azelőtt Joannes Nider maga is socius itineris volt Hanns Mulberg testvér mellett, bejárták Strassburg és Basel környékét, prédikáltak és disputákat folytattak, meglátogatták a konventeket, és világot láttak. Joannes Nider akkoriban fiatal szerzetes volt Colmar városában, és noviciátusa leteltével teológiai tanulmányokat kívánt folytatni.

Melchior, a patikárius sorozat · Összehasonlítás