Ez a könyv – Japán egy olyan történelmi korszakában született, amikor a Bushido még élt, de kérdéses volt további sorsa – talán szerepet játszott abban, hogy a Bushido szelleme mégis fennmaradt Japánban és megismerhette a világ. A japán lélek megismerése lehetetlen egy született nyugati számára, de ne felejtsük el, hogy a megismerésnél fontosabb a megértés, a másság elfogadása! Ismerjük meg a szerző szavaiból ezt a másságot és örüljünk annak, amit ez a másság adott a nyugati kultúrának, és azoknak, akik a Budo útját járják.
Bushido 4 csillagozás
Megjelent Busidó címmel is.
Enciklopédia 1
Kedvencelte 1
Most olvassa 2
Várólistára tette 12
Kívánságlistára tette 9

Kiemelt értékelések


A Bushido, olyan könyvecske, amit nagyon régen vágytam már elolvasni. Inazo Nitobe, egy szamuráj roppant művelt ügyvéd fia gyűjtötte egybe a japán harcosok etikai kódexének magyarázatát. Önmagában is érdekes persze, de a betoldott kulturális utalások még inkább azzá teszik. Főleg amiatt tetszett, mert Európából hozott összehasonlító példákat.
Maga a könyv hosszas előszóval, bevezetőkkel indul, majd belemélyed a Bushido rendszerébe, forrásaiba. Ezt követően pedig a fő erényeket taglalja. Ezek a következők:
Egyenes jellem és igazságosság, a bátorság, a merészség és a kitartás szelleme, jójndulat, együttérzés, udvariasság, igazmondás és őszinteség, becsület
A könyv végén kitér a szamurájok nevelésére és az öngyilkosság elvégzéséhez szükséges önuralomra valamint módjára. Végül pedig a bushido oktatását, hatását, jövőjét jellemzi.
Érdekes kulturális szempontból, nevelő hatású könyv. Akitől legelőször hallottam róla, az illetőnek komoly lökést adott a japán kultúra tiszteletére és megismeréséhez. Egy kicsit elvont, meditatív ezek miatt akár gyertyát vagy füstölőt gyújtva még hangulatosabb olvasni. Apránként, fejezetenként, lassan emésztve az olvasottakat. Nagyon tetszett, ezért 5 csillag (4,7 pont).


Először ninjutsu edzésen találkoztam ezzel a szóval, hogy bushido. Mindig is érdekelt japán, és a szamurájok, ninják kora. Nagyon tetszett, hogy egy olyan szerző szavain keresztül ismerhettem meg a bushido-t, aki a szamurájok korának alkonyán élt. Bátran ajánlom mindenkinek, érdekes olvasmány.
Népszerű idézetek




A bu-shi-do szó szerint a „harcos -lovag- út” elemekből tevődik össze és azokat az utakat, módokat jelenti, amelyeket a fegyveres nemeseknek szem előtt kellett tartaniuk, miközben mindennapi életüket élték vagy hivatásukat teljesítették. Röviden kifejezve „A lovagi hivatás irányelvei" a harcos osztály számára érvényes noblesse oblige elvet jelenti.
33. oldal




„Ha az Ég nagy dolgokra szán valakit, először elméjét teszi próbára a szenvedéssel, aztán inait és csontjait a viszontagságokkal: az éhezéssel, a legnagyobb szegénységgel, majd összezavarja terveit. Mindez azt szolgálja, hogy serkentse elméjét, megacélozza természetét és kipótolja hiányosságait. „
134. oldal




Egy tipikus szamuráj az irodalom szakértőit mindig kissé könyvmolynak tekintette. Egy másik mondás a tanulást egy kellemetlen szagú zöldségféléhez hasonlítja, amelyet hosszasan kell főzni, mielőtt fogyaszthatóvá válik. Az az ember, aki kevéssé olvasott, kissé tudálékosnak tűnik, aki túlságosan olvasott még inkább annak tűnhet; egyaránt kellemetlen mindkettő. Ezzel azt akarták kifejezni, hogy az ismeret akkor válik igazi tudássá, ha beépül az ember gondolkodásmódjába és tükröződik jellemében. A megszállott értelmiségit egyszerű gépnek tekintették.
43. oldal




Motoori szavakba öntötte a nemzet néma érzelem megnyilvánulásait, amikor így dalolt:
Ős-japán varázslat!
Merre,miben talállak?
Íme a titok!
Fényben fürdő, szépséges
Cseresznyevirág szirmok.
Igen, a sakura már évszázadok óta népünk kedvence és jellemünk szimbóluma. A költők gyakran így becézik: reggeli napfényben fürdő illatos cseresznyevirág.
165-166. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Wilhelm Hauff: Hauff legszebb meséi 94% ·
Összehasonlítás - Ashley Carrigan: Két lépésre a mennyországtól 92% ·
Összehasonlítás - Borsa Brown: Az Arab lánya 3 91% ·
Összehasonlítás - Srí Ramana Maharsi: Oltalmazó útmutatás ·
Összehasonlítás - Nyogen Senzaki – Paul Reps (szerk.): 101 zen történet ·
Összehasonlítás - Srí Ramana Maharsi: Srí Ramana Maharsi összes művei ·
Összehasonlítás - Alan W. Watts: A zen útja 95% ·
Összehasonlítás - Kaczvinszky József: A hét beavatás / „F” napló / Yoga aforizmák ·
Összehasonlítás - Szvámí Ráma: Meditáció ·
Összehasonlítás - Thich Nhat Hanh: Szívem, a Nap ·
Összehasonlítás