A ​Krach sziget 3 csillagozás

Ina Valcsanova: A Krach sziget

Aszja, hogy egy kicsit elbújjon a hétköznapok és a családi ügyek megpróbáltatásai elől, hosszú nyaralásra indul, remélve, hogy egy adriai szigeten remetéskedve újra megtalálja önmagát. Ez azonban korántsem megy annyira zökkenőmentesen, mint ahogyan azt hitte, főleg a nyaraló tulajdonosa, a volt férje és annak új felesége társaságában. Mindeközben az egyik kolléganője, különös megszállottságtól hajtva, a csillagok járását figyelve követi Aszja sorsát, és felfedezi, hogy hatalmas katasztrófa közeleg – és mindent megtesz azért, hogy ezt valahogy megakadályozza. A bolgár írónő regénye e két nő párhuzamos, a végtelenben találkozó, mégis szorosan összefonódó történetét meséli el, rendkívül szórakoztató stílusban, maró öniróniával.

Typotex, Budapest, 2019
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634930280 · Fordította: Krasztev Péter

Kuszma P
Ina Valcsanova: A Krach sziget

Van ez a varázslat az irodalomban. Hogy adott egy vállaltan fiktív világ, benne vállaltan fiktív szereplőkkel, és mégis: ezeknek a fiktív szereplőknek a problémái fontosabbnak tűnnek, mint a mi nagyon is húsba vágó gondjaink. A teremtett világ (jó esetben átmenetileg) átveszi a valóság helyét, mert erősebbnek bizonyul nála. Az író, aki ezt el tudja végezni, bármilyen zsánerben alkosson is, zseni. No most Valcsanova (jegyezzük meg biztatóan: még) nem ilyen író.

Két női elbeszélőnk van. Az egyik azon dolgozik, hogy tökéletesen harmonikus feng shuiba rendezze az életét. A másik meg elmegy Krk szigetére lazulni egyet. Kettejük élete összekapcsolódik – noha véleményem szerint nem túl organikusan. Nem mondom, időnként élveztem a szerző (ön?)iróniáját, és egyszer-egyszer mintha elkapott volna a lelkesedés, elkezdett érdekelni, hogy ugyan most mi lesz. De aztán ez elmúlt, és unatkozni kezdtem. Mindazonáltal haszna volt a kötetnek: megtudtam, hogy nem csak a nyugat-európaiak képesek jó sokat vekengeni marginális kérdéseken, hanem a bolgárok is. Ez, vegyük olybá, a nyugati értékek győzelmét bizonyítja a Balkán brutalitása fölött. Kár, hogy ennek a jövőbe mutató érzésnek az ábrázolásához az írónak csak a lendülete volt meg, de a mélység és finomság hiányzott. Mert ezek nélkül ez az egész könyv – attól félek – tényleg csak vekengés.

Ina Valcsanova: A Krach sziget

A fülszöveg alapján egy sokkal eseménydúsabb, meggyőzőbb könyvre számítottam, nem hiába jött haza velem a könyvfesztiválról, azonban azt kell, hogy mondjam, hogy az írónő csalódást okozott. Az eleje egész jól indult, felleltem benne azt az öniróniát, amit kerestem, aztán szép lassan ellaposodott a történet.

Aszja egy igazi csetlő-botló, tökéletlen nőszemély, aki minden hibája ellenére – számomra – roppant szimpatikus. Messze áll az eszményi családanyától, Radosztnak (Büdöske), a másik főszereplőnek mégis az a fixa ideája, hogy Aszja az ő „csillagtestvére” és meg kell mentenie a rá váró pusztulástól. Büdöske egy kicsit bele van bolondulva az asztrológiába, a tökéletes élet hajkurászásába, meg persze a férfi nélküli létbe.

Ennek a két díszpintynek az élete fonódik össze egy ponton, de nincs is itt szó igazi összefonódásról, csak könnyedén megsimítja egymást életük aurája, a várt tanulság és katarzis pedig elmarad – hacsak azt nem vonjuk le konzekvenciaként ebből a 188 oldalból, hogy nem mind arany, ami fénylik és van kiút a kényszerességből, a tökéletesség iránti vágyat le lehet vetkőzni.

Kár érte, állati jó kis könyv lehetett volna.

Typotex, Budapest, 2019
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634930280 · Fordította: Krasztev Péter

IrodalMacska P

A betegség néha azért jön, hogy megmutassa az utat.

IrodalMacska P

Az emberek egész idő alatt sietnek, és nem vetnek számot azzal, hogy a vesztükbe rohannak.

IrodalMacska P

Az első megérzés rettentő fontos, és az embernek sosem szabad megfeledkeznie róla.

Gyöngyi69

Nincs is ennél utálatosabb: az ember rohan, rohan, rohan, aztán vár, vár, vár.

IrodalMacska P

Az a fő, hogy nem fiatalabbnak nézett ki, hanem inkább rátalált a valódi arcára.

Gyöngyi69

Minden reggel hatkor kelek, felveszem a futófelszerelésemet, és elindulok kocogni. A Nyugati Parkban van a legközelebbi futópálya. Utálatos egy hely, de ha az ember tudatosan figyeli a környezetét, megteheti, hogy csak azt látja, amit látni akar, és nem látja azt, amit nem akar látni.

Gyöngyi69

Szerintem minden fodrásznak, vagy talán még inkább, minden filmrendezőnek arra kellene törekednie, hogy megtalálják valakinek az utolsó arcát.

Gyöngyi69

Különben meg, nem is horgas az orrom. Határozottan nem az, de a fotózáson mégis sikerült valahogy úgy bevilágítani, hogy leginkább egy félholtra vert bosnyák menekültre hasonlítok, akinek ráadásul görbe az orra.

Gyöngyi69

Bizonyított tény, és a szíve mélyén mindenki tudja, hogy a dolgok szériában történnek. Ilyenkor azt mondjuk: ilyen a „sors.” És olyan, mintha a Sors nem folyamatosan működne, hanem időről időre felbukkanna, és rázúdulna az ember fejére.