Imre Zsuzsánna (szerk.) · Péter Kinga (szerk.)

Ciróka-maróka 6 csillagozás

mondókák, versek, játékok kicsiknek
Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka

Csicsíjja-bubúja…; Tente, baba, tente… – csitítja, altatja, nyugtatja az édesanya a kisdedet, közben önkéntelenül is ringatja karjaival, szavaival, mint ezt ősidők óta minden anya teszi. Az ösztönös mozdulatok ajkaira csalják a régi rigmusokat, a „varázsigéket”, melyek a baba szemére békés álmot hoznak. Eleinte minden érintéshez, moccanáshoz, cselekvéshez dúdoló társul, mindenre van egy-egy játékos kis ritmus, amit a kicsi könnyen megjegyez, szeret, visszamondikál, s így szép lassan megnevezi, birtokba veszi a körülötte levő világot. Nekik szólnak e kötet mondókái, játékai, a kicsiknek, akik első tapasztalataikat, benyomásaikat gyűjtik. A népi hagyomány hiteles alapot nyújt az anyanyelvi kultúrához, gazdagítja, erősíti, színesíti a gyermek nyelvi készségét, ezért nagyon fontos, hogy ne hagyjuk feledésbe merülni.

Csengőkert, Kistarcsa, 2014
Csengőkert / Társ, Kistarcsa, 2011
192 oldal · ISBN: 9786155170720 · Illusztrálta: Nyilasi Antónia, Horváth Mónika
Társ, Sepsiszentgyörgy, 2009
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789731723129 · Illusztrálta: Nyilasi Antónia, Horváth Mónika

Filippino>!
Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka

Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka mondókák, versek, játékok kicsiknek

Miután megérkezett postán a kis kötet, egyből elkezdtem olvasni. Aztán megkértem a férjem és anyum, hogy csatlakozzanak, és végül könnyesre nevettük magunkat. Néhol olyan abszurd, oda nem illő sorok voltak, hogy pont ez adta a mókásságát. Két kedvencem meg is osztanám. Az egyik:
a „Hinta-palinta,
Mit eszik a kismacska?
Sült krumplit.” c. remekmű :D, a másik:
„Szopi, szopi, szopika,
nagy legyél, mint anyuka.
Szipi, szopi, szopika,
aranyos kis babuka”. Nem tudom elképzelni, hogy én ezt hangosan mondom.:))
A pontlevonás azért történt, mert 1-1 mondókának leírták kb. 20 változatát, amit teljesen feleslegesnek érzek.

Mária_Hans>!
Imre Zsuzsánna – Péter Kinga (szerk.): Ciróka-maróka

Ezt a könyvet a Hóc, hóc, katona című könyvhöz tudnám hasonlítani, bár ez vastagabb és sokkal több mondókát, versikét és játékok is vannak benne.
Ebbe nem túl sok illusztrációt raktak bele, de azok egyszerűek és fekete-fehérek. Erre a könyvre véletlenül bukkantam rá nemrég találtam rá, de több része is van a gyerekek korának megfelelően. Ezek: Ciróka-maróka kicsiknek szól, a Kerekecske, dombocska az óvodásoknak és az Ákombákom, ami a kisiskolásoknak.
Ezt is mint a Hóc, hóc katonát bárkinek szívesen ajánlom, aki gyerekekkel foglalkozik (pl.: szülők, bölcsödei dolgozók, óvónők stb.).

Inimma>!

Csicsíja, babája,