Először is, k***ára elfogult öt csillagot kapott tőlem, mert:
– alig bírtam letenni; ha nem fizikai képtelenség, együltő helyemben olvastam volna végig az egész trilógiát,
– imádnivalóan nem fekete-fehér egyik karakter sem spoiler,
– Peter Huntington off,
– hihetetlen jól van felépítve az egész,
– egyszerűen csak egy újabb zsenialitás a Főnix fantasyjai közül.
Imádtam, hogy emlékeztetnem kellett magamat, hogy egyik főbb szereplőnk se szent, sőt, imádtam, hogy emberiek, hogy mindenkinek megvan a(z általában) jogos indoka, legalábbis a saját szempontjából, saját világrendszerében logikus és elfogadható oka arra, hogy belegabalyodott az egész összeesküvésbe; imádtam, hogy végre egy olyan sokszemszöges regényt olvasok, ami a karakterek személyiségét konzekvensen tálalja, és ugyan a különböző szemszögekből van némi eltérés azalapján, ahogy az adott nézőpontkarakter látja őket, mégsem szöges ellentétben vannak az ábrázolások egymással.
A karakterekről a végtelenségig tudnék áradozni, ahogy a kezdeti benyomásokból kialakult a valós kép róluk, ahogy újabb és újabb oldalukat ismertük meg (ismerték meg ők maguk). Aligha tudnék kedvencet mondani, hiszen sokan a szívemhez nőttek: Lenore és Ambrose spoiler, Hieronymus spoiler és Raoul spoiler, Lucy és Jason, Isabeau és Emma, Vera spoiler, Claudia, még Leo is spoiler; de tény, hogy az utolsó kötet meglepetése Peter volt, aki végre jobban előtérbe került, mint az előző kettőben, és nálam el is rabolta a showt, egyszerűen zseniális az a bolond. Philipet a végére úgy-ahogy megkedveltem, bár még mindig tartanám vele a két lépés távolságot; spoiler. Octaviával szintén bajban vagyok: értem őt, de valahogy ő és spoiler nekem nagyon kilóg a társaságból; nem szívesen futnék össze vele. Servilia sajnos keveset szerepelt, de a száraz, tényszerű viselkedésén jókat derültem.
Kivételesen a pacinggel se volt bajom; bármikor felmerült bennem, hogy valami még hiányzik, valami nem oké spoiler, spoiler már rég nem szerepeltek, valami készül, néhány oldalon belül tuti, hogy előkerült a téma.
Ha levonnék egy fél csillagot, az két apróság miatt lenne: egyrészt a szövegben maradt néhány hiba meg (nekem) hiányzó szó, másrészt, hogy – bármennyire is széles skáláját vonultatja fel a szexuális/romantikus orientációnak – vaskalaposan binárisan látja és láttatja a gendert (még akkor is lány vagy fiú szerepel a szövegben, amikor bőven elég lett volna a gyerek).