Antropológiai ​írások 0 csillagozás

Immanuel Kant: Antropológiai írások

A ​Pragmatikus érdekű antropológia, Kant utolsó nagyobb lélegzetű írása, annak az előadás-sorozatnak a könyvvé formált változata, melyet harminc éven át évente megtartott, szélesebb publikum előtt és a maga feje után, kötelező (kormányzatilag jóváhagyott) sorvezető nélkül. Találkozni benne mindazzal, ami Kantot, túl a tekintélyen, amelyet a Kritikák szereztek neki, lebilincselő beszélgetőpartnerré tette a kortársak szemében: amit Kant összeolvasott, végighallgatott és kigondolt csillapíthatatlan kíváncsiságában az ember, az emberi esendőség és az esendőségek dacára mégiscsak bámulatra méltó emberi tehetségekről és fogékonyságokról. Bár az antropológiai előadások nem filozófusoknak vagy filozófustanoncoknak szóltak, mégis sok minden előkerül a könyvben a Kritikákból. Szó esik továbbá olyasmiről is, amiről a voltaképpeni filozófiai munkákban nem esett szó, ám ami Kantot azokban is szenvedélyesen érdekelte – egyebek közt nemünk esélye arra, hogy ne kelljen beismernünk, hogy „az eszes… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sapientia Humana Osiris

Osiris, Budapest, 2005
644 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633897348 · Fordította: Mesterházi Miklós

Fehérló_Filozó_Fia>!

Minden jobban megérint bennünket, amit társaságban érzékelünk.
Hogy úgy mondjam, a többiek nevében is érzünk.

420

Fehérló_Filozó_Fia>!

A szultán sem az erényeire bízza háremét azoknak – mondja Hume –, akik azt őrizni
rendeltettek, hanem tehetetlenségükre (hisz kasztrált szerecsenek).

129

Fehérló_Filozó_Fia>!

A Menschenkundeban olvasható (26. o. [AAXXV. II. 873-874. o .J):„A párizsi Akadémia egyik elnöke nagyon fukar ember volt; amikor egyszer adománygyűjtést tartottak, valaki megkérdezte: az elnök is adott valamit? A megkérdezett az válaszolta: nem
láttam, de azt hiszem. Mire Fontenelle, aki tanúja volt a beszélgetésnek, azt találta
mondani: én láttam, de nem hiszem.”

529