A múltkor egy autizmusról szóló könyv kapcsán eléggé kiakadtam, mert azt éreztem, hogy még az is megerősíti, amit érzek ebben a társadalomban: hogy aki nem törtető, aki nem adja elő magát, hogy mekkora penge, az hülyének van nézve, vagy még inkább semminek. És hogy a társadalomban uralkodó felfogás (divat? evolúció?) szerint a legtöbb ember, akit kedvelek, „autistának” számít, lévén nem követi a normákat. Ez a könyv ezt igen jól megerősítette, épp csak más minőségben – a szerzője is úgy látja, mint én, és nem arról ír, hogy akkor aki mondjuk szuperérzékeny, vagy úgy általában kilóg a menők táborából (és itt jegyezném meg, hogy mindenki k…a nagy lúzer, mert végül úgyis meghal, akármilyen menő legyen is), az beteg vagy problémás vagy kripli, hanem arról, hogy ilyennek lenni természetes, és hogy amennyi hátrányt és nehézséget tapasztalnak, akik kilógnak, annyi erényük/előnyük is van. Szerintem ez kiterjeszthető az introvertáltakra általában, de ez a könyv nem róluk szól, merthogy az egyelőre csekély számú, ám roppant érdekes kutatás azt mutatja, hogy kb. minden ötödik ember szuperérzékeny (maga a szuperérzékeny kategória is nagyon új még, s nem is minden szinten elfogadott), ám vmi 30%-uk amúgy extrovertált.
De attól még szívás szuperérzékenynek lenni ebben a világban, pláne, ha nem olvasod el ezt a könyvet :) Merthogy ebből kiderül, hogy mik az erősségei az efféle népeknek, meg az is, hogy mit tehet a szuperérzékeny csórikám, hogy jobban érezze magát a bőrében.
És ez jó. A rossz meg az, hogy egy ilyen viszonylag rövid, meglehetősen sokat általánosító, és az amerikai pszicho/önsegély könyvekkel ellentétben relatíve kevés példát felvonultató könyvet is sikerült sok hibával kiadni magyarul. Gálvölgyi Judit remek fordító, de lehet, hogy érdemesebb lett volna dán eredetiből fordítani, és biztos, hogy sokkal alaposabb szöveggondozásra lett volna szükség. Egy ilyen, szinte esszenciális szövegben hibákat hagyni iszonyú problémákat okozhat, hiszen az olvasó esetleg nem- vagy félreért valamit. És itt olyan szarvashibák vannak, hogy szerkesztői vagy korrektori megjegyzések maradtak a szövegben, meg hogy egy pár oldalas alfejezetből kihagyták a bekezdésekhez szükséges sortöréseket. A dőlttel írt részek totál esetlegességéről már ne is beszéljünk. Szóval ez gáz. De attól még a könyv jó, és biztosan jót tenne bárkinek, legyen bár szuperérzékeny vagy sem, merthogy jobban meg lehet általa érteni mindkét embertípust, és a megértés az, ami a leginkább-szükség-lenne-rá-a-világban örök dobogósa.