Két ​férfi 1 csillagozás

Illyés Gyula: Két férfi Illyés Gyula: Két férfi

Bolthajtásos, biedermeier berendezésű – vagyis fent komor, lent lágy hangulatú – terem, a betegen fekvő Kossuth előszobája Pozsonyban, 1848 októberének végén a schwechati ütközet utáni héten.
A finom szőnyegeken csupa sarkantyús csizma, a törékeny bútorokon csákók, pisztolytáskák, messzelátók. A mentéken, a gallérokon csak úgy vakít a vadonatúj rangjelzés meg aranysújtás.
A szobában csupa magas rangú tiszt; mind fiatal ember, mind jókedvű; most nevezték ki, most
léptették elő őket; köszönetre, tisztelgésre jöttek. Vidám ámulattal nézik egymás új rangját.
„Hadnagyból – őrnagy?! Ez aztán karrier! Csak így tovább! Ezredes te?!” folyik a kölcsönös gratuláció.
A titkár, Vahot Sándor, a széplélek költő, sorra engedi be és figyelmezteti őket: csak gyorsan, gyorsan, Kossuth bizottmányi elnök úr gyengélkedik

Szépirodalmi, Budapest, 1951
172 oldal · puhatáblás
Révai, Budapest, 1950
172 oldal

Gabriella_Balkó>!
Illyés Gyula: Két férfi

Kicsit nehezen kaptam rá az ízére. Fura volt ez a filmregény-forma… Meg először nem is nagyon értettem, hogy mi is akar itt lenni a téma. Egyébként meg 1849, az utolsó csaták.
Egy kis történelem abból a korból elbeszélő módban. Az író eljátszadozik Petőfi eltűnésével is a segesvári csatában.

tschk >!
Illyés Gyula: Két férfi

Félelmetes, ahogy az emberek összekeverik a történelmi regényt, a regényes történelemmel.

tschk >!

Tévútra siklik a szabadság ügye, ha a szabadságkereső magyarok és a szabadságkereső szláv népek közé éket vernek. Ma egyedül mi, lengyelek tudjuk őket összebékíteni.