„…talpig ​nehéz hűségbe” 3 csillagozás

Naplótöredékek / Útijegyzetek / Emlékezések
Illés Endre: „…talpig nehéz hűségbe”

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1988
284 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631534928

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

berto49>!
Illés Endre: „…talpig nehéz hűségbe”

Illés Endre: „…talpig nehéz hűségbe” Naplótöredékek / Útijegyzetek / Emlékezések

Erre a kötetre vágytam már nagyon régen! A rejtőzködő író megszólal, vall legbensőbb énjéről, érzéseiről, és a gondolatokat csak saját magának szánta! A leghosszabb rész az 1944. jan. 4 – 1959. dec. 24-ig írt Napló, amelynek egyik legmegrázóbb vonulata a halott szerelmeséről, Kádár Erzsébetről szóló vallomás-sorozat. Borzongató, szívbemarkoló feljegyzések, nagyon megrázó és felkavaró! Az a naiv hit, hogy a kedves odaátról is küld ajándékokat, vagy a sírnál fenyőillattal és pillangókkal üzen! Van azonban más is ebben a Naplóban! Találkozások írótársakkal, színésznőkkel, más hírességekkel, például Márai, Cs. Szabó, Bethlen Margit (B. István felesége), vagy Kosztolányiné. Ezt a részletet bemásoltam az idézetekhez.
Kitűnő a barát Vas István elemzése a halott költő és festő Erzsébet munkásságáról.
Az Úti jegyzetek precízitásán csodálkoztam el, utazás alatt ilyen pontosan feljegyezni a kiadásokat és mellette a látott, átélt élményeket, eseményeket (jó sokat költöttek evésre-ívásra, igaz a sajátjukat költötték, ha pedig egy átlag nyugati költéseivel mérnénk össze, nevetséges lenne az összehasonlítás! Ahogy az én szegény meghalt feleségem, az akkori feleség Lívia is gyakran járt fodrászhoz!)
Újabb torokszorító részlet következik a kötetben: Lívia utolsó napjainak feljegyzései. A halál, a haldoklás minden szörnyűsége, az emberi élet végének iszonyata. Aztán L. is küld jeleket odaátról. (Talán a tökéletes boldogságot megtalálta a másik feleség, Angéla oldalán!)
Bertha Bulcsu és Karinthy Cini visszaemlékezései remekül illenek a kötetbe, mindkettő sok-sok szeretettel ír Illésről.
Van még egy „Katalógus egy élethez” című 1923-as írás egy fiatalkori szerelemhez, amelynek hangja engem leginkább „Didé” (Kosztolányi Dezső) „Fecskelányá”-hoz írt leveleire emlékeztettek.
Összefoglalva: nagy és jelentős élmény volt a könyv, mert Illés Endre a legkedvesebb íróim egyike, a kötet írásai pedig hozzásegítettek művei írójának teljesebb megismeréséhez. Mindig is izgatott a személyisége, egyszer pedig személyesen is – igaz csak telefonon – beszélhettem is vele. Ungvári téved: Illés apja nem losonci postás, hanem lőcsei, illetve csütörtökhelyi közjegyző volt, az eleganciát, a dzsentri megjelenést otthonról hozta! Máskülönben az „ezüstróka” és a mézbemártott zsilettpenge hasonlat találó és lehet, hogy nagyon is ráillett. Ennek ellenére én nagyon szeretem.


Népszerű idézetek

berto49>!

Nézem ezt a megöregedett, erőszakos, gyötrő és eszelős nőt – milyen remekül illik a téma hozzá is, meg Ádámhoz is, az egész múlthoz, ahhoz a borzalmas szexuális pokolhoz, amelyben Ádámot nevelték. Eszembe jutnak különböző régi őrültségeik – egy időben vegetáriánusok voltak, más években meg nudisták. Ádám hét- vagy nyolcéves volt, s mindhárman állandóan meztelenül járkáltak a lakásban. Milyen remek, Kosztolányinéhoz illő téma: anyagyilkosság.

Illés Endre: „…talpig nehéz hűségbe” Naplótöredékek / Útijegyzetek / Emlékezések


Hasonló könyvek címkék alapján

Munkácsy Mihály: Emlékeim
Ágh István: Kidöntött fáink suttogása
Petőfi Sándor: Petőfi Sándor munkái IV.
Wohl Stephanie: Wohl Stephanie hátrahagyott iratai
Domanovszky Sándor: József nádor élete és iratai I-IV.
Végel László: Időírás, időközben (Naplójegyzetek, 2000-2002)
Mészáros Károly: Hétmérföldes csizma nélkül
Takáts Gyula: Becei agenda
Bordás Győző: Széchenyi Szerbiában
Szász András: Boczonádi Szabó József